صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

کودک/ گريه شيرخوار الزاما به معني گرسنه بودن او نيست

زينب حسيني مشاوره شيردهي مادران با اشاره به اينکه بسياري از شيرخواران صرف نظر از اين که چگونه تغذيه مي‌شوند همه روزه مدتي را گريه مي‌کنند، بيان داشت: معمولا اين زمان عصرها و يا شب هنگام است و اين اتفاق خواه تغذيه آنان با شير مادر يا شير مصنوعي باشد، پيش مي‌آيد.

کد خبر: 2981

ايمنا/ زينب حسيني مشاوره شيردهي مادران با اشاره به اينکه بسياري از شيرخواران صرف نظر از اين که چگونه تغذيه مي‌شوند همه روزه مدتي را گريه مي‌کنند، بيان داشت: معمولا اين زمان عصرها و يا شب هنگام است و اين اتفاق خواه تغذيه آنان با شير مادر يا شير مصنوعي باشد، پيش مي‌آيد.
وي عنوان کرد: زمان گريه بعضي از شيرخواران چنان منظم است که والدين مي‌توانند ساعت خود را مطابق آن تنظيم کنند.
حسيني با بيان اينکه گريه شيرخوار الزاما به معني گرسنه بودن او نيست، خاطرنشان کرد: بايد به مادران اطمينان داد که شيرخواران به دلايل مختلفي گريه مي‌کنند و زود به زود شير دادن به شيرخوار مي‌تواند به مادران اين اطمينان را بدهد که شير او زياد است.
اين مشاوره شيردهي با بيان اينکه اگر با تغذيه به دفعات بيشتر، گريه شيرخوار آرام مي‌شود، مادر را بايد به اين اقدام تشويق کرد، افزود: اگر معده شيرخوار پر به نظر مي‌رسد ولي هنوز ميل دارد بيشتر بمکد توصيه مي‌شود که مادر او را روي سينه‌اي که در آخر تخليه شده قرار دهد.
وي ادامه داد: به مادر بايد توصيه کرد که شيرخوار خود را مطابق خواست او و روشي که او را راضي‌تر مي‌کند تغذيه کند و اگر تغذيه با شير مادر کودک را آرام نکرد به مادر توصيه مي‌شود که اقدامات آرامش‌دهنده ديگري را انجام دهد.
خستگي، تحريک بيش از حد، تنهايي و ناراحتي از جمله دلايل گريه کردن نوزادان است که حسيني با ذکر آن افزود: همچنين شيرخواران رفتارهاي مختلفي دارند به طوري که بعضي نسبت به تغييرات و تحريکات فوق‌العاده حساسند در حالي که بعضي ديگر زودتر عادت مي‌کنند.
وي گفت: اگر به نظر مي‌رسد که تغذيه با شير مادر در اين موارد کمکي نمي‌کند براي آرامش شيرخوار بايد به مادر توصيه کرد که به گرفتن باد گلو، تعويض پوشک و يا برهنه کردن کامل او براي بررسي اين که آيا لباسش او را اذيت مي‌کند يا نه و يا اين که نخ و يا تار مويي به دور يکي از انگشتان پاي او پيچيده است، يا خير توجه کند.
وي ادامه داد: براي آرام کردن کودک مادر به پشت بخوابد و شکم شيرخوار را روي سينه خود قرار دهد يا کودک را ماساژدهد و يا اينکه کودک در کالسکه‌اي قرار داده اطراف منزل قدم بزند.
وي اظهار کرد: وقتي شيرخواران گريه مي‌کنند هواي زيادي مي‌بلعند که مشکل آنها را بيشتر مي‌کند.
اين مشاور شيردهي با بيان اينکه کودکاني که زياد گريه مي‌کنند را بايد به اين ديد نگريست که او شيرخواري است با نيازهاي بيشتر، تاکيد کرد: والدين بايد سعي کنند به اين نيازها حداقل با صبر و حوصله و با بغل گرفتن او جواب دهند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر