صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

آرتريت را چگونه درمان کنيم؟

کد خبر: 2853

شهر خبر/ استئوآرتريت معمولا در اثر فرسايش و استهلاک ايجاد مي شود، در حالي که روماتوئيد آرتريت يک اختلال خودايمني مي باشد. انواع ديگر آرتريت ها مي تواند توسط کريستال هاي اسيد اوريک، عفونت ها و حتي بيماري هاي زمينه اي مانند پسوريازيس و يا لوپوس بوجود آيند. درمان بستگي به نوع آرتريت دارد. يکي از اهداف اصلي درمان آرتريت عبارت است از کاهش علائم و بهبود کيفيت زندگي فرد بيمار.

علائم
شايع ترين علائم آرتريت در مفاصل بدن ديده مي شود. بسته به نوع آرتريت، علائم و نشانه ها ممکن است شامل درد، سفتي، ورم، قرمزي و کاهش محدوده حرکت مفاصل باشد.

علت
- استئوآرتريت: شايع ترين نوع آرتريت مي باشد که در اثر استهلاک و فرسايش غضروف مفصل بوجود مي آيد. غضروف در انتهاي استخوان داراي پوششي سفت و براق مي باشد. آسيب موجب ساييدن استخوان مي شود و مي تواند باعث درد و محدود شدن حرکات گردد. اين استهلاک و فرسودگي مي تواند در عرض چندين سال رخ دهد و يا مي تواند باعث عفونت و يا آسيب مفصل گردد.

- روماتوئيد آرتريت: سيستم ايمني بدن به پوشش مفصل حمله مي کند و باعث ملتهب و متورم شدن مفصل مي گردد. با پيشرفت اين آرتريت، در نهايت موجب تخريب غضروف و استخوان مي گردد.

عوامل خطر
- سابقه خانوادگي: برخي از انواع آرتريت ها، در خانواده ارثي مي باشند. بنابراين اگر والدين شما مبتلا به اين بيماري است، شانس ابتلاي شما به اين بيماري زياد است. ژن ها مي توانند شما را در معرض عوامل محيطي که باعث تشديد آرتريت مي شوند نيز قرار دهند.
-سن: خطر ابتلا به انواع مختلف آرتريت از قبيل استئوآرتريت، روماتوئيد آرتريت و نقرس با افزايش سن بيشتر مي شود.
- جنس: زنان بيشتر از مردان به آرتريت روماتوئيد مبتلا مي شوند، در حالي که بيشتر افراد مبتلا به نقرس، مرد مي باشند.
- صدمه به مفصل: افرادي که دچار آسيب مفصل مي شوند، مانند کساني که در ورزش مفصلشان آسيب مي بيند، به احتمال زياد مبتلا به آرتروز مي گردند.
- چاقي: وزن زياد روي مفاصل فشار وارد مي کند و از بين مفاصل بدن بيشتر مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات آسيب مي بينند. افراد چاق در معرض خطر بالاي ابتلا به آرتروز مي باشند.

عوارض
آرتريت شديد، بر روي دست ها و بازوها تاثير مي گذارد و باعث مي شود به سختي کارهاي روزانه خود را انجام دهيد. در برخي موارد، مفاصل پيچ مي خورند و تغيير شکل مي دهند.

تشخيص
پزشک مفاصلتان را معاينه مي کند تا ببيند ورم، قرمزي و يا گرما دارد يا نه.
او همچنين بررسي مي کند که شما چگونه مفاصلتان را حرکت مي دهيد.
پزشک ممکن است اين آزمايش ها را از شما بخواهد:
- آزمايش خون، ادرار و مايع مفصلي
- آزمايش هاي عکسبرداري مثل سي تي اسکن، MRI، اشعه ايکس و سونوگرافي.
- آرتروسکوپي: پزشک از طريق برشي در نزديکي مفصل و با وارد کردن لوله اي انعطاف پذير و کوچک به نام آرتروسکوپ، آسيب مفصل را مي بيند. آرتروسکوپ، تصوير داخل مفصل را به صفحه نمايش (مانيتور) انتقال مي دهد.

درمان
درمان آرتريت بر اساس تسکين علائم و بهبود عملکرد مفاصل است. بيمار ممکن است چندين دارو و يا ترکيبي از داروها را مصرف کند.
- ضد دردها، داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي، کرم ها و يا پمادهاي حاوي منتول يا کپسايسين که حاوي فلفل تند مي باشند، داروهاي اصلاح کننده آرتريت و کورتيکواستروئيدها.
- فيزيوتراپي: ورزش باعث بهبود دامنه حرکت و قدرت عضلات دربرگيرنده مفاصل مي گردد. در برخي موارد، نياز به آتل مي باشد.
- جراحي: اگر با اين اقدامات بهبود نيافت، جراح تعويض مفصل و يا جوش دادن مفاصل را تجويز مي کند.

درمان هاي خانگي
- کاهش وزن: اگر چاق هستيد، با کاهش وزن مي توانيد فشار روي مفاصل را کم کنيد. با کاهش وزن تحرکات بدني خود را افزايش مي دهيد و صدمه به مفاصل را به تاخير مي اندازيد.
- ورزش کردن: ورزش منظم مي تواند مفاصل را انعطاف پذير نمايد. شنا کردن و يا ورزش هاي آبي از بهترين ورزش ها براي افراد دچار آرتريت مي باشد، چرا که آب فشار روي مفاصل را کم مي کند.
- گرم و سرد کردن: گرم و سرد کردن مفاصل، درد ناشي از آرتريت را کم مي کند.
- وسايل کمکي: عصا، چوب زير بغل، واکر، توالت فرنگي و وسايل کمکي ديگر از مفاصل محافظت مي کنند و توانايي انجام کارهاي روزانه را بالا مي ببريد.

درمان هاي جايگزين
- طب سوزني: در اين روش، سوزن هاي باريکي را در مناطق خاصي از پوست وارد مي کنند تا انواع دردها از قبيل دردهاي ناشي از آرتريت را کاهش دهد.

- گلوکزآمين: محققان تازگي به اين نتيجه رسيده اند که گلوکزآمين بهتر از دارونما نيست. اما به هر حال، افرادي که داراي درد متوسط تا شديد هستند و گلوکزآمين و دارونما را با هم مصرف مي کنند، مي تواند با درد آرتريت بيشتر کنار بيايند تا افرادي که هيچ چيزي مصرف نمي کنند.

- تحريک الکتريکي عصب از طريق پوست ( TENS): با استفاده از اين دستگاه، پالس هاي الکتريکي خفيفي توليد مي شود. با اين روش، عصب نزديک مفصل دردناک تحريک مي شود و باعث مي شود که علامت هاي درد به مغز انتقال نيابد.

- يوگا و تاي چي: حرکات آهسته و کششي در اين دو ورزش، به بهبود انعطاف پذيري مفاصل کمک مي کند و دامنه حرکات را زياد مي کند.

داروهاي ضددرد و آرتريت
داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي مي تواند باعث افزايش بروز بيماري هاي قلبي شود و بر قلب، رگ ها و فشار خون اثر دارند و اين داروها موجب احتباس مايعات بدن مي شوند، پس افراد مبتلا به نارسايي قلبي بايد از اين داروها اجتناب کنند.

اين را بايد بدانيد که فقط دارو موجب کاهش درد آرتريت نمي شود، بلکه شما مي توانيد با تغييرات شيوه زندگي و درمان هاي خانگي اين درد را کاهش دهيد. اگر شما نياز به دارو براي کنترل درد آرتريت داريد، دوز داروي مصرفي را کم و مدت زمان کوتاهي آنها را تحت نظر پزشک مصرف کنيد.

اگر شما از داروهايي که بدون نسخه پزشک در داورخانه ها فروخته مي شوند، براي کاهش علائم آرتريت استفاده مي کنيد، موارد زير را مد نظر داشته باشيد:
- به طور مرتب، فشار خونتان را بررسي کنيد.
- مکمل هاي گياهي، تغذيه اي و ساير داروهايي که مصرف مي کنيد را به پزشکتان بگوييد.

بوتاکس و آرتريت
تزريق بوتاکس براي کاهش درد آرتريت در شانه، زانو و ران به ظاهر مفيد است.
هنگامي که مقدار کمي بوتاکس به عضله تزريق شود، باعث مسدود کردن انقباض آن عضله مي گردد.
در مطالعات مختلف نشان داده شده که بوتاکس براي کاهش درد آرتريت موثر است، اما هنوز که هنوزه نمي توان آن را ثابت کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر