صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

افسردگي پس از زايمان چه زماني خطرناک مي‌شود؟

علائم افسردگي پس از زايمان کاشمري، کاهش ميل جنسي، کاهش شادماني، خلق تنگ، بي‌توجهي نسبت به فرزند خود، تغييرات خواب و کم‌اشتهايي را از علايم اين افسردگي برشمرد و تصريح کرد: مشکلات روان‌شناختي بسيار دردسرساز است و بدن ديرتر به درمان پاسخ مي‌دهد و حتما بايد پروسه درمان طي شود

کد خبر: 2812

ايسنا/ يک کارشناس ارشد روان‌شناسي معتقد است: افسردگي پس از زايمان زماني خطرناک مي‌شود که فرد شروع به درمان مي‌کند.
آناهيتا کاشمري توضيح داد: افسردگي‌هاي عميق که پس از زايمان در برخي زنان به وجود مي‌آيد باعث مي‌شود فرد با يک‌سري تفکرات و توهمات گناه‌آلود درباره خود، شروع به ايجاد صدمه به خود يا فرزند خود ‌کند. اين افراد در مقابل خود يا کودکانشان احساس گناه نابخشودني دارند و متناسب با آن خود يا ديگري را مجازات مي‌کنند.
وي ادامه داد: برخي‌ از بيماران نيز يک احساس کاملا منفي نسبت به خود، محيط، افراد و آينده دارند که با از دست دادن اميد هيچ هدفي براي ادامه زندگي ندارند و ممکن است اقدام به خودکشي کنند. اين افراد احساساتي از قبيل زيادي بودن، زجر کشيدن و به وجود آوردن يک موجود اضافي را دارند که با خودکشي مي‌خواهند به زندگي خود يا فرزند خود خاتمه دهند.
اين کارشناس ارشد روان‌شناسي تصريح کرد: افسردگي‌هاي عميق که در علم روان‌شناسي «ماژور» خوانده مي‌شوند، افراد را بي‌حوصله مي‌کنند به عبارت ديگر تا زماني که اين افراد به سراغ درمان نروند خطري ندارند و تنها بي‌حوصله مي‌شوند و به خود يا کودک خود توجهي نشان نمي‌دهند.

نقش همسر در بهبود افسردگي
وي در خصوص نقش شوهران در درمان افسردگي پس از زايمان زنان خاطرنشان کرد: شوهران مي‌توانند با رسيدگي، محبت و نوازش بيشتر به درمان سريع بيماري کمک کنند.
کاشمري با اعتقاد بر اينکه زايمان براي زن يک نوع شگفتي است، اظهار کرد: زنان 9 ماه تمام منتظر به دنيا آمدن فرزند خود هستند و زايمان را يک فرآيند آسماني مي‌دانند و به همين دليل نياز به توجه بيشتري از سوي همسر خود دارند و نبايد دچار کمبود توجه شوند.
وي با بيان اينکه افسردگي پس از زايمان در زناني که ناخواسته باردار شده‌اند، بسيار شديدتر است، گفت: همچنين زناني که همسرشان را در حين بارداري از دست داده‌اند يا زناني که در سنين بالا باردار شده‌اند بيشتر در خطر ابتلا به افسردگي‌هاي شديد قرار مي‌گيرند.

علل افسردگي پس از زايمان
اين کارشناس ارشد روان‌شناسي با بيان اينکه افسردگي پس از زايمان به دو علت فيزيولوژي و روان‌شناختي در زنان ايجاد مي‌شود، افزود: علت فيزيولوژي آن به هم خوردن هورمون‌هاي زنانگي است که در جهت حفظ يک موجود خارجي در بدن بوجود مي‌آيد؛ در زمان بارداري هورمون‌هايي ترشح مي‌شوند که در داخل رحم شرايطي را ايجاد مي‌کنند تا جنين در شرايط امني باشد، پروژسترون و استروژن در مقدارهاي متفاوتي ترشح مي‌شود.
کاشمري با بيان اينکه بعد از زايمان نسبت ترشح هورمون‌ها به هم مي‌خورد و به وضعيت اوليه يعني قبل از بارداري باز مي‌گردد، خاطرنشان کرد: بعد از زايمان ترشح سروتونين در بدن کاهش يافته، همچنين جذب و بازجذب هورمون‌ها در بدن به دليل مکانيزم شيردهي تغيير مي‌کند که تمام اين عوامل مجموعا فرد را به طور موقت به سمت افسردگي مي‌برد.

شيردهي باعث بهبود افسردگي مي‌شود
وي با تاکيد بر اينکه اين افسردگي بسيار موقت است و بدون نياز به دارو مي‌توان جلوي پيشروي آن را گرفت، تصريح کرد: در تحقيقات اخير ثابت شده شيردادن به نوزاد روند درمان را تسريع بخشيده و باعث مي‌شود سروتونين سريع‌تر توليد شود.
اين روان‌شناس در خصوص علل روان‌شناختي اين بيماري گفت: بارداري‌هاي ناخواسته، فرزندداري، کمبود مهر و محبت از طرف اطرافيان، در برخي موارد جنسيت فرزند، در بعضي زنان لطمه خوردن به زيبايي شخص و در برخي به دليل آسيب به سلامتي جسمي زنان، اين افسردگي‌ها ايجاد مي‌شود.

علائم افسردگي پس از زايمان
کاشمري، کاهش ميل جنسي، کاهش شادماني، خلق تنگ، بي‌توجهي نسبت به فرزند خود، تغييرات خواب و کم‌اشتهايي را از علايم اين افسردگي برشمرد و تصريح کرد: مشکلات روان‌شناختي بسيار دردسرساز است و بدن ديرتر به درمان پاسخ مي‌دهد و حتما بايد پروسه درمان طي شود.
وي با بيان اينکه اگر علل اين افسردگي فيزيولوژي باشد فرد بعد از چند ماه و تقريبا خود به خود درمان مي‌شود، خاطرنشان کرد: اما اگر علل بروز افسردگي پس از زايمان روان‌شناختي باشد ممکن است حتي تا چندسال اين افسردگي ادامه پيدا کند، اگر بيمار کمک و رسيدگي به موقع دريافت کند بايد 6 ماه و حداکثر تا يک سال درمان شود.
اين روان‌شناس با بيان اينکه تغذيه در درمان و پيشگيري اين بيماري بسيار موثر است، افزود: مصرف لبنيات، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه بسيار مفيد است، همچنين ورزش کردن، گوش کردن به موسيقي و نور درماني در درمان اين افسردگي کمک‌هاي زيادي مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر