صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

هشدار به زنان باردار در تماس بامواد شيميايي

پژوهشگران در جديدترين مطالعات خود اعلام کردند تماس با مواد شيميايي موجود در محصولات خانگي، براي جنين مضر است. به گزارش مهر، دانش پژوهان کالج سلطنتي انگليس مي‌گويند هنوز مشخص نيست که مواد شيميايي موجود در لوازم آرايشي و بسته بندي مواد غذايي تا چه حد مي‌توانند بر رشد سالم جنين تاثير منفي بگذارند.

کد خبر: 276

لاديز/ پژوهشگران در جديدترين مطالعات خود اعلام کردند تماس با مواد شيميايي موجود در محصولات خانگي، براي جنين مضر است. به گزارش مهر، دانش پژوهان کالج سلطنتي انگليس مي‌گويند هنوز مشخص نيست که مواد شيميايي موجود در لوازم آرايشي و بسته بندي مواد غذايي تا چه حد مي‌توانند بر رشد سالم جنين تاثير منفي بگذارند.
اين محققان توصيه مي‌کنند زنان باردار از مصرف مواد غذايي کنسرو شده در قوطي، غذاهاي آماده مصرف و ژل‌هاي بدن شو خودداري کنند. اين در حالي است که گروهي ديگر از مردم و محققان به اين توصيه‌ها انتقاد کرده و آنها را افراطي مي‌دانند اما گزارش کالج سلطنتي متخصصان بيماري‌هاي زنان و زايمان انگليس حاکي از آن است که دولت تا کنون در اين زمينه هيچ توصيه رسمي به زنان باردار نکرده و توصيه‌هاي اين کالج براي رفع اين کوتاهي بوده است.
در اين گزارش تاکيد شده است که تاثير منفي دقيق بسياري از مواد شيميايي بر رشد جنين هنوز مشخص نيست و از اين رو اين گزارش بايد صرفا به عنوان يک توصيه به زنان باردار تلقي شود و اين زنان بايد خود تصميم نهايي را بگيرند.
با اين حال دکتر ميشل بلينگام و پروفسور ريچارد شارپ، نويسندگان گزارش کالج سلطنتي متخصصان بيماري‌هاي زنان و زايمان مي‌گويند: آنچه قطعي است اين است که مواد شيميايي از جمله بيسفنول آ و فتالات‌ها که در انواع ظروف نگهداري مواد غذايي استفاده مي‌شوند مي‌توانند مضر باشند.

کالج در مورد مواد شيميايي زير نيز هشدار داده است:
- استشمام مواد شيميايي موجود در رنگ‌هاي رنگرزي و نقاشي ساختمان
- مواد آرايشي
- ژل‌هاي بدن شو
- مواد شوينده و خوشبوکننده‌هاي هوا
- استفاده از ماهي‌تابه‌هاي نچسب
پروفسور شارپ مي‌گويد: چون در مورد ميزان ضرر بسياري از مواد شيميايي بر رشد جنين يا نوزاد اطلاع دقيقي وجود ندارد، زنان باردار که نگران سلامت حمل خود هستند مي‌توانند با احتياط بيشتر، خطرهاي بالقوه را به حداقل برسانند.
دکتر بلينگام نيز گفته است که هدف اصلي گزارش کالج سلطنتي متخصصان بيماري‌هاي زنان و زايمان اطلاع رساني به پيراپزشکاني است که به زنان باردار در طول دوران بارداري مشاوره مي‌دهند. او گفت "هدف ما دادن اطلاعات براي کمک به تصميم گيري زنان باردار است، نه ترساندن آنها."
با اين حال، گزارش کالج سلطنتي متخصصان بيماري‌هاي زنان و زايمان مورد انتقاد قرار گرفته است از جمله از سوي دکتر جان هريسون، رييس يک مرکز دولتي مخاطرات پرتوزايي، شيميايي و زيست‌محيطي. دکتر هريسون گفته است موافق خودداري زنان باردار از استفاده از مواد شيميايي مضر مانند انواع سموم ضد حشرات يا سموم ضد گياهان است اما به گفته او هنوز شواهد علمي کافي وجود ندارد که استفاده از لوازم بهداشتي را به دليل ترکيبات شيميايي آنها براي زنان باردار محدود کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر