صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

شستشوي چشم با چاي، درست يا غلط؟

کد خبر: 2655

سيمرغ/ بهترين، سالم‌ترين و مؤثرترين روش شست‌وشوي چشم با آب است.
با وجود اينکه چشم يکي از اعضاي حساس و پرکاربرد به حساب مي‌آيد، متأسفانه برخي افراد دست به اقدامات نادرست و غيرعلمي عجيبي مي‌زنند که در هيچ منبع پذيرفته شده‌اي به آنها اشاره نشده است.
دکتر بهرام آزادي متخصص چشم نوشت: چشم به عنوان آيينه بدن نقش بسيار مهمي را در ميان اندام‌هاي بدن بازي مي‌کند و هر چقدر که اين عضو از سلامت بيشتري برخوردار باشد، مي‌توان زيبايي‌هاي بيشتري را نظاره‌گر بود و البته فرصت تکرار صحنه‌هاي بيشتري در قاب چشمان به افراد هديه داده خواهد شد. با وجود اينکه چشم يکي از اعضاي حساس و پرکاربرد به حساب مي‌آيد، متأسفانه برخي افراد دست به اقدامات نادرست و غيرعلمي عجيبي مي‌زنند که در هيچ منبع پذيرفته شده‌اي به آنها اشاره نشده است. يکي از اين روش‌ها شست‌وشو دادن چشم با چاي آن هم در مواقعي است که چشم دچار آسيب يا قرمزي شده يا اينکه جسمي خارجي وارد چشم شده باشد.
واقعيت اين است که شايد اين اقدام نادرست براي مدت کوتاهي قرمزي يا سوزش و خارش چشم را از بين ببرد، اما بايد توجه داشت وجود ماده تئين در چاي، باعث منقبض شدن عروق ملتحمه چشم شده و به طور موقت قرمزي چشم را برطرف مي‌کند اما علي رغم اين، عوارض زيادي را به همراه خواهد داشت چرا که هر چه چاي صاف شده باشد باز هم داراي پارتيکل‌هايي است که امکان دارد در صورت عفونت داشتن چشم، اين پارتيکل‌هاي ريز وارد مجراي اشکي شده و عفونت ناحيه چشم را بخصوص در کودکان که از مجراي اشکي ضعيف‌تري برخوردار هستند به وجود آورد.

بهترين، سالم‌ترين و مؤثرترين روش شست‌وشوي چشم با آب است به اين ترتيب که ظرفي مناسب را پر از آب کرده و با قرار دادن چشم‌ها در آن و چند مرتبه پلک زدن تلاش شود تا جسم خارجي از چشم بيرون آيد و در صورتي که به اين روش ميسر نشد، لازم است به پزشک متخصص مراجعه شود تا اقدامات لازم صورت گيرد. بايد خاطرنشان کرد اشک چشم حاوي تمام مواد مورد نياز براي نگهداري چشم است و در صورتي که با وجود اين مشکل برطرف نشد، بايد به سراغ اقداماتي که مطرح شد، رفت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر