صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

عادت هاي مخرب که به کليه‌ها صدمه جبران‌ناپذير مي زند

کليه‌ها براي سلامتي بدن اهميتي فراتر از تصور ما دارند که به‌دليل اين نقش حياتي و انکارناپذير در بدن، سزاوار توجه و مهرباني بيشتري هستند.

کد خبر: 254

سلامت نيوز/ کليه‌ها براي سلامتي بدن اهميتي فراتر از تصور ما دارند که به‌دليل اين نقش حياتي و انکارناپذير در بدن، سزاوار توجه و مهرباني بيشتري هستند.
کليه‌ها،‌ خون را تصفيه،‌ هورمون‌هاي مختلفي را ترشح و مواد معدني را جذب مي‌کنند. آنها همچنين با توليد ادرار، مواد سمي را از بدن دفع کرده و اسيدهاي بدن را خنثي مي‌کنند. اما چرا بسياري از ما با اين عضو حياتي نامهربان هستيم؟

آسيب کليوي يا تحليل رفتن تدريجي اين عضو حياتي اغلب و سال‌ها ناديده گرفته مي‌شود زيرا کليه‌ها مي‌توانند همچنان با ٢٠‌درصد از ظرفيت خود نيز به فعاليتشان ادامه دهند. بنابراين به بيماري‌هاي کليوي لقب «بيماري‌هاي‌خاموش» را داده‌اند. همين مسأله اهميت مراقبت از آنها را تا پيش از اين‌که خيلي دير شود، ضروري مي‌کند.

در اين مقاله به ١٠ عادت مخرب که به مرور زمان آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري به کليه‌ها مي‌زنند و درنهايت حتي اين عضو حياتي را به‌طورکلي از کار مي‌اندازند، اشاره شده که بايد به‌طور جدي از اين عادات غلط پرهيز کنيد:

ننوشيدن آب کافي
مهم‌ترين عملکرد کليه‌ها تصفيه‌خون و زدودن مواد سمي و زايد از خون است. وقتي آب کافي نوشيده نشود،‌ مواد سمي و زايد در خون شروع به تجمع کرده و مي‌توانند به بدن آسيب‌هاي جدي بزنند.

مصرف نمک زياد در رژيم غذايي
بدن براي عملکرد صحيح خود نياز به سديم يا نمک دارد. اما بسياري از مردم نمک زيادي مصرف مي‌کنند که اين مسأله سبب بالا رفتن فشارخون و افزايش بار زياد بر کليه‌ها مي‌شود. بنابراين بهترين ميزان مصرف روزانه نمک کمتر از ٥ گرم توصيه مي‌شود.

تأخير در دفع ادرار
بسياري از ما به دليل مشغله زياد يا عدم رغبت براي استفاده از توالت‌هاي عمومي، دفع ادرار را به تأخير مي‌اندازيم. تأخير انداختن دفع ادرار به صورت مکرر سبب افزايش فشار ادرار شده و منجر به مشکلات کليوي، سنگ‌کليه و بي‌اختياري ادراري مي‌شود. پس هر وقت احساس کرديد ادرار داريد به هشدار کليه‌ها گوش دهيد.

مصرف زياد قند و شيريني
مطالعات نشان مي‌دهد، افرادي که روزانه بيش از ٢ وعده نوشابه قندي مصرف مي‌کنند، احتمال مشاهده پروتيين در ادرار آنها بيشتر است. وجود پروتيين در ادرار، نخستين علامتي است که نشان مي‌دهد کليه‌ها کار خود را آن‌طور که بايد به خوبي انجام نمي‌دهند.

کمبود ويتامين و مواد معدني
مصرف غذاهاي سالم و داشتن يک رژيم غذايي کامل و سرشار از سبزيجات تازه و ميوه براي سلامت کلي بدن و عملکرد خوب کليه‌ها ضروري است. بسياري از کمبودهاي ويتاميني و موادمعدني خطر ابتلا به سنگ‌کليه يا نارسايي کليوي را افزايش مي‌دهند. به عنوان مثال، ويتامين B٦ و منيزيم در کاهش خطر ابتلا به سنگ‌کليه اهميت فوق‌العاده‌اي دارند. بنابر آمار حدود ٧٠ الي ٨٠‌ درصد از مردم آمريکا منيزيم کافي مصرف نمي‌کنند و در اين موارد ابتلا به اين نارسايي‌هاي کليوي امري شايع محسوب مي‌شود و ممکن است حتي اين خطر شما را نيز تهديد کند.

مصرف بيش از اندازه پروتيين حيواني
مصرف بيش از اندازه پروتيين حيواني به‌ويژه گوشت قرمز،‌ باعث افزايش بار متابوليک بر کليه‌ها مي‌شود. بنابراين مصرف پروتيين بيشتر به اين معني است که کليه‌ها بايد سخت‌تر فعاليت کنند و اين مسأله به مرور زمان به آسيب کليه‌ها و اختلال آنها مي‌انجامد.

کم‌خوابي
همه ما بارها اين جمله را شنيده‌ايم که خواب کافي شبانه بسيار مهم است. بي‌خوابي مزمن عامل بروز بسياري از بيماري‌هاست که در اين بين بيماري‌هاي کليوي نيز به چشم مي‌خورند. بدن در طول شب بافت‌هاي آسيب‌ديده کليه را ترميم مي‌کند. پس به بدن خود زمان کافي را براي درمان و ترميم بدهيد.

عادت به نوشيدن قهوه
کافيين نيز مانند نمک فشارخون را افزايش داده و فشار زايدي را بر کليه‌ها تحميل مي‌کند. پس مصرف مکرر قهوه و جذب طولاني‌مدت کافيين سبب آسيب‌ديدگي کليه‌ها مي‌شود.

سوءمصرف مسکن‌ها
معلوم نيست چرا با وجود در دسترس بودن مسکن‌هاي بي‌خطر و طبيعي هنوز هم بسياري از مردم به محض احساس کوچکترين دردي‌ رو به مصرف مسکن‌هاي شيميايي مي‌آورند. به گفته پزشکان، سوء مصرف مسکن‌هاي شيميايي سبب آسيب جدي به کبد و کليه‌ها مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر