صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

چند توصيه به بيماران کليوي و فشار خوني

يک پزشک عمومي با اشاره به اين‌که بيماران کليوي اغلب از قشر آسيب‌پذير جامعه هستند، گفت: کمبود امکانات مالي عاملي براي سوءتغذيه است و اغلب بيماران به دليل اين کمبودها به بيماري‌هاي جسمي و روحي خود توجهي ندارند.

کد خبر: 2461

سلامت نيوز/ يک پزشک عمومي با اشاره به اين‌که بيماران کليوي اغلب از قشر آسيب‌پذير جامعه هستند، گفت: کمبود امکانات مالي عاملي براي سوءتغذيه است و اغلب بيماران به دليل اين کمبودها به بيماري‌هاي جسمي و روحي خود توجهي ندارند.
به برخي علل موثر در ابتلا به بيماري‌هاي کليوي اشاره و اظهار کرد: ارث، فقر فرهنگي و اقتصادي و تغذيه، عفونت‌ها و مصرف بي‌رويه داروها از جمله موارد موثر در ابتلا به بيماري‌هاي کليوي است؛ چرا که مصرف بي‌رويه نمک، شيريني‌ها و چربي‌ها مضر هستند و بايد دقت بيشتري در زمينه مصرف آن‌ها داشت.
وي افزود: مصرف غذاهاي طبيعي از جمله گوشت ماهي، شترمرغ، روغن‌ زيتون و کنجد، آب‌ليمو و آب نارنج، خرما، عسل، سبزي‌هاي رنگين از جمله گوجه‌فرنگي، کاهو، کدو، فلفل دلمه‌اي و کلم بروکلي به بيماران کليوي توصيه مي‌شود. همچنين افراد بايد از مصرف سرخ‌کردني‌ها پرهيز کنند، چرا که مصرف چربي‌ها باعث تجمع آن در رگ‌ها و کبد مي‌شود، از اين ‌رو يکي از سالم‌ترين روش پخت غذا، بخارپز کردن است که مصرف چربي را کاهش مي‌دهد.
کريمي با اشاره به اين‌که نبايد بلافاصله براي درمان هر بيماري از داروها استفاده کنيم، تاکيد کرد: برخي از دردها با دستورالعمل‌هاي ساده قابل ‌رفع است و نبايد دارو را اولين راه‌حل براي درمان دردها انتخاب کنيم. در همين راستا والدين بايد نسبت به تغذيه کودکان خود دقت داشته باشند، به همين خاطر مصرف پنير و انواع ميوه‌جات از جمله سيب و هويج و فلفل‌هاي رنگي که خاصيت ضد سرطان دارند را جايگزين فست‌فودها، پفک، چيپس و غذاهاي سرخ‌کردني و مانده کنيم و به تنقلات طبيعي روي‌ آوريم.
اين پزشک عمومي يادآور شد: استفاده از گوشت ماهي دريايي و پرندگان و رژيم غذايي گياهي و سبزي‌ها و غذاهاي طبيعي و محلي از دلايل کاهش سکته‌ها و عوارض قلبي در منطقه شمال کشور است. همچنين روغن حيواني سالم‌تر از روغن جامد است، البته در مصرف روغن حيواني نيز نبايد زياده‌روي کرده و پس ‌از آن توصيه به پياده‌روي مي‌شود.
کريمي با تأکيد بر اين‌که پياده‌روي بر روي سطح مسطح و هموار سالم‌ترين، بي‌ضررترين و کم‌هزينه‌ترين ورزش‌ها است، عنوان کرد: افرادي که داراي فشارخون خفيف هستند، نيم ساعت پياده‌روي هنگام صبح و غروب براي آنان مفيد است.
وي توصيه‌اي نيز به افراد داراي يبوست کرد و افزود: نوشيدن آب گرم به هنگام شب و صبح به‌ جاي چاي و بدون استفاده از قند براي جلوگيري از ابتلا به يبوست و سنگ کليه مناسب است و سموم بدن را دفع مي‌کند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر