صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

پوست و مو/ دليل و درمان لک‌هاي مزمن پوستي

کد خبر: 2379

آريا/ برخي از ما، لک‌هاي پوستي مزمني در قسمت‌هاي مختلف بدن، به‌خصوص شانه‌ها و پشت کمرمان داريم.
دکتر پژمان مباشر، متخصص پوست و مو درباره اين لک‌هاي مزمن که ظاهر ناخوشايندي هم‌روي پوست ايجاد مي‌کنند بيان مي کند:«افراد مبتلابه اين لک‌هاي مزمن مي‌توانند در صورت عدم وجود سابقه بيماري ويتيليگو (برص يا لک و پيس) در خانواده، از داروهاي ضد لک حاوي هيدروکينون، چه به‌صورت ترکيبي و چه به‌صورت آماده تحت نظر پزشک متخصص پوست، استفاده کنند».
وي تصريح مي‌کند که در صورت وجود سابقه بيماري برص هم مي‌توان از ترکيبات ضد لک بدون هيدروکورتينون استفاده کرد. «معمولاً درمان اين‌گونه لک‌ها، طولاني و نيازمند صبر و حوصله است. در کنار درمان موضعي، مي‌توان از ليزرهاي مخصوص بيماري‌هاي رنگ‌دانه‌اي پوست هم کمک گرفت که همه اين روش‌ها بايد توسط متخصص پوست و مو تجويز و انجام شود».
اين عضو مرکز تحقيقات پوست و سلول‌هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره بروز لک‌هاي مقاوم در ناحيه پوست گردن هم گفت: «بهتر است که براي تشخيص لک‌هاي موجود در ناحيه گردن، حتماً به يک متخصص پوست مراجعه کنيد تا نمونه‌برداري از محل ضايعه برايتان صورت پذيرد. با توجه به محل لکه پوستي، ممکن است اين لکه به علت اگزماي مزمن در اثر استفاده از مواد معطر در قسمت گردن به وجود آمده باشد».
مباشر، اشاره‌اي هم به لک‌هاي ناشي از قارچ داشت و افزود: «گاهي آزمايش قارچ از محل لک‌هاي مزمن پوستي به عمل مي‌آيد. اگر نتيجه آزمايش مثبت باشد يا اينکه ضايعات ازلحاظ شکل باليني تحت نظر پزشک متخصص پوست، قارچ تشخيص داده بشوند، فرد بايد تحت درمان ضد قارچ، به‌صورت موضعي و در موارد خاصي هم خوراکي، قرار بگيرد».
وي يادآور شد که اين ضايعات در بسياري از موارد، عودکننده هستند. يکي از راه‌هاي درمان قارچ‌ها، از بين بردن زمينه ابتلا و رشد آن‌ها است. رطوبت، گرما و بهداشت پايين جزو مواردي هستند که باعث گسترش و ايجاد بيماري‌هاي قارچي پوست مي‌شوند. «با اين حساب، استحمام مکرر، استفاده از لباس‌هاي نخي و خنک و ايجاد هوايي معتدل در محل زندگي و کار مي‌توانند از عود مجدد بيماري‌هاي قارچي پوست، پيشگيري کنند».

نظرات بینندگان

ارسال نظر