صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/ چند دليل سياه شدن دندان ها

بعضي از مردم در مورد سياه شدن دندان‌ هاي شان و اين که اين سياهي از دوره ي نوجواني و هم‌ زمان با بلوغ پديد آمده، باورهايي دارند تغيير رنگ دندان(سياه يا قهوه‌اي) مي ‌تواند به چند دليل ايجاد شود:

کد خبر: 2274

بيتوته/ بعضي از مردم در مورد سياه شدن دندان‌ هاي شان و اين که اين سياهي از دوره ي نوجواني و هم‌ زمان با بلوغ پديد آمده، باورهايي دارند تغيير رنگ دندان(سياه يا قهوه‌اي) مي ‌تواند به چند دليل ايجاد شود:

* پوسيدگي:
وجود و نفوذ باکتري‌ ها در شيارها يا فرورفتگي ‌هاي سطوح متعدد دندان‌ ها موجب ايجاد پوسيدگي مي ‌شود.
تغيير رنگ به علت پوسيدگي در مراحل گوناگون مشاهده مي‌ شود. در برخي از موارد، اين تغيير رنگ، در مراحل اوليه و شروع پوسيدگي نيز در سطح دندان ‌ها و به خصوص داخل شيارها مشاهده مي ‌شود.
در اين صورت، با رعايت بهداشت(مسواک کردن مرتب با خمير دندان‌ هاي حاوي فلورايد، استفاده از دهان ‌شويه فلورايد) پوسيدگي متوقف خواهد شد.
در صورت پيشرفت پوسيدگي، لازم است پوسيدگي ‌ها برداشته و ترميم صورت پذيرد.
تشخيص و طرح درمان با دندان ‌پزشک است.
ضروري است بيمار در مطب دندان ‌پزشکي با نور کافي و وسايل دندان‌ پزشکي معاينه شده و تصميم‌ گيري شود.

* تجمع رنگدانه در سطوح دنداني:
اين تجمع، به خصوص در سطوح ناصافي مثل سطوح جونده و سطح به طرف زبان و کام دندان ‌هاي قدامي، سبب تغيير رنگ دندان ‌ها مي‌ شود.
اين رنگدانه‌‌ ها به علت خوردن نوشيدني ‌ها و غذاهاي حاوي رنگدانه، سيگار و انواع دخانيات در سطح دندان تجمع پيدا کرده و به دندان متصل مي ‌شوند.
اين رنگ ‌ها به وسيله ي مسواک کردن برداشته نمي‌ شود. لازم است اين رنگدانه‌ ها به وسيله ي دندان‌ پزشک تميز شود.
لازم به ذکر است که اين نوع تغيير رنگ نبايد با تراش يا ترميم دندان اصلاح شود بنابراين لازم است شخص به دندان ‌پزشک مراجعه کند تا پس از تشخيص اقدام صحيح صورت گيرد.

* تجمع جرم در ناحيه ي طوق دندان ‌ها
و در سطوح گوناگون دنداني:اين تجمع مي‌ تواند سبب تغيير رنگ شود و در برخي از موارد ممکن است شخص تغيير رنگ ناشي از تجمع جرم را با پوسيدگي‌ اشتباه کند.
اغلب در صورت وجود جرم، لثه‌ ها ملتهب و قرمزرنگ است و در برخي از موارد قطعاتي از آن جدا مي ‌شود.
در اين مورد هم مانند موارد قبل شخص با مراجعه به دندان ‌پزشک اقدام به درمان خواهد کرد. تجمع جرم سياه رنگ به‌ طور معمول در سطوح جونده ي دندان ‌ها ديده نمي ‌شود و اغلب در ناحيه ي اتصال لثه با دندان‌ ها تشکيل شده و مشاهده مي ‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر