صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

درباره کم کاري تيروئيد بدانيد

زنان، به ويژه زنان بالاي 50 سال، احتمال بيشتري دارد که به کم کاري تيروئيد مبتلا گردند. کم کاري تيروئيد در بزرگسالان و کودکان بايد بدانيد که به دليل فعاليت هاي مرتبط با هورمون هاي مترشحه از تيروئيد، کم کاري تيروئيد تعادل طبيعي واکنش هاي شيميايي بدن تان را مختل مي کند.

کد خبر: 225

طبنا نيوز/ زنان، به ويژه زنان بالاي 50 سال، احتمال بيشتري دارد که به کم کاري تيروئيد مبتلا گردند. کم کاري تيروئيد در بزرگسالان و کودکان
بايد بدانيد که به دليل فعاليت هاي مرتبط با هورمون هاي مترشحه از تيروئيد، کم کاري تيروئيد تعادل طبيعي واکنش هاي شيميايي بدن تان را مختل مي کند.
کم کاري تيروئيد در مراحل اوليه اش به ندرت سبب ظهور علايم بيماري مي شود ولي در اغلب مواقع، کم کاري تيروئيد درمان نشده مي تواند سبب ايجاد شماري از اختلالات در سلامتي گردد؛ از جمله: چاقي، درد مفصل، ناباروري و بيماري قلبي.
خوشبختانه براي تشخيص کم کاري تيروئيد آزمايش هاي دقيق سنجش عملکرد تيروئيد در دسترس هستند و درمان کم کاري تيروئيد با هورمون هاي تيروئيد صنعتي معمولا راحت، ايمن(وقتي که دوز مناسبي از دارو مصرف شود) و موثر است.

علايم بيماري
علايم و نشانه هاي بيماري تيروئيد بسيار گسترده هستند و به مقدار عدم کفايت هورموني بستگي دارد. به طور کلي شما در اين اختلال هورموني، حتي اگر در مراحل اوليه، عوارض اين بيماري ظاهر نگردد، پس از گذشت سال ها، اغلب عارضه تان دچار پيشرفت و شديدتر شدن مي گردد. در ابتدا به ندرت ممکن است که متوجه نشانه هاي کم کاري تيروئيد نظير خستگي و کسل شدن گرديد و ممکن است به سهولت آن ها را به پيري و افزايش سن خود نسبت دهيد و توجه چنداني نکنيد ولي به موازات اين که به تدريج کاهش متابوليسم و سوخت و ساز بدن تان ادامه مي يابد ممکن است نشانه ها و علايم آشکار بيشتري در شما توسعه يابد. علايم بيماري کم کاري تيروئيد ممکن است شامل موارد زير باشند:
* خستگي
* تنبلي و احساس کسل بودن
* افزايش حساسيت به سرما
* يبوست
* پوست خشک و رنگ پريده
* صورت متورم
* صداي خشن و گرفته
* افزايش سطوح کلسترول خون
* افزايش وزن ناخواسته
* درد، حساسيت و سفت شدن عضلاني
* درد، سختي يا تورم مفاصل
* ضعف عضلاني
* دوره هاي قاعدگي شديدتر از حالت عادي
* ناخن ها و موهاي شکننده
* افسردگي

اگر کم کاري تيروئيد درمان نشود، نشانه ها و علايم بيماري به تدريج شديدتر مي گردند. تحريک مداوم تيروئيد ناشي از ترشحات هورموني از هيپوفيز به منظور آزادسازي هورمون هاي بيشتر، ممکن است منجر به افزايش حجم تيروئيد (گواتر) گردد. به علاوه ممکن است با پيشرفت بيماري بيشتر دچار فراموشي شويد و روندهاي فکري شما آهسته تر شود و يا احساس افسردگي کنيد.
کم کاري تيروئيد پيشرفته که به نام ميکزودم ناميده مي شود نادر است ولي وقتي اين حالت ايجاد گردد مي تواند تهديدي براي زندگي شما محسوب شود. علايم اين نوع کم کاري تيروئيد پيشرفته عبارت است از: فشار خون پايين، کاهش تنفس، کاهش حرارت بدن، اختلال توجه و عدم پاسخ به محرک ها و حتي کما. لازم به ذکر است که در موارد بسياري ميکزودم مي تواند کشنده باشد.

کم کاري تيروئيد در کودکان و نوجوانان:
اگر چه کم کاري تيروئيد اغلب بر زنان ميانسال و مسن اثر مي گذارد ولي هر شخصي مي تواند بدين عارضه مبتلا شود، از جمله: کودکان و نوجوانان. در ابتدا کودکاني که بدون غده تيروئيد و يا با غده تيروئيدي با عملکرد نامناسب متولد مي شوند ممکن است شماري از علايم و نشانه هاي کم کالري تيروئيد را داشته باشند.

اگر در يک نوزاد مشکلاتي مرتبط با کم کاري تيروئيد وجود داشته باشد، عارضه هاي ظهور يافته معمولا عبارت هستند از:
* زرد شدن پوست و سفيدي چشم ها (زردي)

در اغلب موارد اين حالت هنگامي به وقوع مي پيوندد که کبد کودک نمي تواند مولکولي به نام بيلي روبين را متابوليزه نمايد. بيلي روبين در موقع تخريب گلبول هاي قرمز و فرسودگي مکانيسم هاي معمول بدني ايجاد مي شود.

* گرفتگي مداوم گلو

* زبان بزرگ و متورم

* تورم در صورت

به موازات پيشرفت بيماري، ممکن است که کودکان در غذا خوردن مشکل پيدا کنند و رشد و نمو طبيعي آن ها مختل شود.
آن ها ممکن است همچنين عارضه هايي به شرح زير را داشته باشند:

* يبوست

* نيروي عضلاني کم

* خواب آلودگي بيش از حد

اگر کم کاري تيروئيد در کودکان درمان نگردد حتي در موارد خفيف و ملايم اش نيز مي تواند منجر به عقب افتادگي جسمي و ذهني در کودک گردد.
به طور کلي در کودکان و نوجوانان مبتلا به کم کاري تيروئيد نشانه هايي مشابه با علايم بيماري بزرگسالان ظهور مي کند ولي همچنين ممکن است در آن ها يک سري مشکلات به شرح زير ايجاد گردد:
* رشد ضعيف که منجر به کوتاهي قد کودک مي گردد

* تاخير در ظهور دندان هاي دائمي

* بلوغ ديررس

* تکامل و پيشرفت ذهني نامطلوب و ضعيف

گفتني است که اگر کم کاري تيروئيد در کودکان در اسرع وقت تشخيص داده نشود و درمان نشود مي تواند تغييرات غير قابل جبراني را ايجاد نمايد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر