صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

چگونه شکستگي را تشخيص دهيم؟

فرض کنيد همسر شما براي تعويض لامپ روشنايي سقف به بالاي نردبان رفته آن را نصب کرده است اما وقتي قصد پايين آمدن از نردبان را دارد ناگهان يکي از پله‌هاي نردبان شکسته و او به پايين سقوط مي‌کند. دست او بسيار درد مي‌کند و شما را نگران کرده است.

کد خبر: 2235

بيتوته/ آيا نمي‌دانيد چه علائم و نشانه‌هايي شک شما در شکستگي را به يقين تبديل مي‌کند. در اين زمان چه مي‌کنيد؟
فرض کنيد همسر شما براي تعويض لامپ روشنايي سقف به بالاي نردبان رفته آن را نصب کرده است اما وقتي قصد پايين آمدن از نردبان را دارد ناگهان يکي از پله‌هاي نردبان شکسته و او به پايين سقوط مي‌کند. دست او بسيار درد مي‌کند و شما را نگران کرده است.
دستش را بررسي مي‌کنيد و مشکوک به شکستگي مي‌شويد.
معمولا تشخيص شکستگي توسط افراد غيرمتخصص کار آساني نيست، اما زماني که مشکوک هستيد فرض را بر شکستگي بگذاريد.
شکستگي يا ترک‌خوردگي بر اثر از بين رفتن تداوم و پيوستگي استخوان‌هاي بدن ايجاد مي‌شود. شکستگي به 2 نوع باز و بسته تقسيم مي‌شود؛ در شکستگي باز، پوست روي قسمت شکسته بر اثر بيرون زدن استخوان يا بر اثر ضربه مستقيم هنگام شکستگي، بريده يا پاره مي‌شود، اما در شکستگي بسته پوست پاره نشده و هيچ زخمي در محل شکستگي ديده نمي‌شود.
معمولا در شکستگي‌هاي باز، به دليل وجود زخم خونريزي دهنده احتمال عفونت بسيار زياد و در مقايسه با شکستگي‌هاي بسته خطرناک‌ترند. در حقيقت مشکل واقعي خود شکستگي نيست بلکه خطري است که استخوان شکسته براي اعضاي حياتي کنار خود دارد.

به دنبال چه بايد بود؟
1 ـ تورم:
اين علامت بلافاصله بعد از شکستگي اتفاق مي‌افتد. معمولا در شکستگي‌ها لبه‌هاي تيز استخوان شکسته باعث پاره يا بريده شدن قسمتي از بافت و برخي عروق کنار محل آسيب ديده شده و منجر به خونريزي و التهاب ناحيه مي‌شود.

2 ـ تغيير شکل:
معمولا بر اثر بروز شکستگي ممکن است تغيير شکل، کوتاه‌شدگي يا زاويه‌دار شدن استخوان در محل آسيب ديده رويت شود. البته در ترک‌خوردگي يا مو برداشتن، بد شکلي قابل رويت نيست. براي بررسي تغيير شکل، عضو آسيب‌ديده را با عضو سالم طرف ديگر مقايسه کنيد.

3 ـ لمس دردناک:
يکي از علائم قابل اعتماد شکستگي به حساب مي‌آيد. معمولا حساسيت به درد تنها در محل آسيب‌ديده وجود دارد و غالبا مصدوم مي‌تواند نقطه درد را با انگشت نشان دهد. براي پيدا کردن محل شکستگي پوشش عضو را کنار بزنيد و به آرامي طول استخوان را لمس کنيد. نقطه‌اي که به لمس حساس بود و درد گرفت مي‌تواند محل شکستگي باشد.

4 ـ ناکار شدن عضو آسيب‌ديده:
اگر عضو شکسته باشد با حرکت دردناک مي‌شود. در اين زمان مصدوم به دليل درد زياد از به کارگيري عضو امتناع ورزيده و عضو در حرکت ناتوان مي‌شود. البته توجه داشته باشيد، احتمال دارد مصدوم با تحمل درد، عضو را تکان دهد.

5 ـ احساس ساييده شدن دو سر شکسته استخوان:
گاهي مصدوم هنگام بروز شکستگي صداي شکسته شدن استخوان يا در زمان حرکت عضو، صداي ساييده شدن دو سر استخوان را احساس مي‌کند. اين علامت نشانه حتمي شکستگي است.

6 ـ لمس فاصله بين دو سر استخوان شکسته:
در صورت لمس اين فاصله شکستگي محرز است.

7 ـ‌ تغيير رنگ ناحيه آسيب‌ديده:
معمولا آخرين و ديررس‌ترين علامتي که نشان‌دهنده شکستگي است رنگ پريدگي يا کبودي در محل شکستگي است که معمولا يک ساعت بعد از شکستگي اتفاق مي‌افتد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر