صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

بانوان/ چه کساني مستعد آمبولي هستند؟

آمبولي مهمترين عارضه بعد از عمل جراحي زنان اين جراح و متخصص زنان با بيان ترومبوآمبولي به عنوان مهمترين عارضه بعد از عمل‌هاي جراحي گفت: آمبولي يعني لخته شدن خون در اندام‌هاي تحتاني و آزاد شدن آن در رگ‌هاي ريوي است. جراحي‌هاي لگن مي‌تواند موجب آمبولي شود و براي جلوگيري از آن بايد عوامل خطر يا ريسک فاکتورها قبل از عمل بررسي شود مثلاً برخي خانواده‌ها مستعد آمبولي بعد از عمل هستند که توصيه مي‌شود چنانچه فردي با اين سابقه مي‌خواهد اقدام به عمل جراحي کند قبل از آن با پزشک مشورت کند.

کد خبر: 2227

فارس/ اعظم‌السادات موسوي ، با اشاره به عوارض ناشي از عمل‌هاي جراحي زنان اظهار داشت: هر عمل جراحي مي‌تواند عوارضي داشته باشد اگر چه با مراقبت و بررسي قبل از عمل مي‌توان تا حدودي از وقوع اين عوارض پيشگيري کرد.

* آمبولي مهمترين عارضه بعد از عمل جراحي زنان
اين جراح و متخصص زنان با بيان ترومبوآمبولي به عنوان مهمترين عارضه بعد از عمل‌هاي جراحي گفت: آمبولي يعني لخته شدن خون در اندام‌هاي تحتاني و آزاد شدن آن در رگ‌هاي ريوي است.
جراحي‌هاي لگن مي‌تواند موجب آمبولي شود و براي جلوگيري از آن بايد عوامل خطر يا ريسک فاکتورها قبل از عمل بررسي شود مثلاً برخي خانواده‌ها مستعد آمبولي بعد از عمل هستند که توصيه مي‌شود چنانچه فردي با اين سابقه مي‌خواهد اقدام به عمل جراحي کند قبل از آن با پزشک مشورت کند.

* چه کساني مستعد آمبولي هستند؟
وي ادامه داد: عمل‌هاي جراحي طولاني که بيش از يک ساعت طول مي‌کشد و عمل‌هاي جراحي که نزديک عروق انجام مي‌شود مي‌تواند فرد را مستعد آمبولي کند همچنين افراد بالاي 65 سال بيماراني که براي مدت طولاني بستري بوده و قادر به حرکت نبوده‌اند، افرادي که در ICU بستري مي‌شوند و مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي عروقي و سرطان‌ها مستعد ابتلا به آمبولي پس از عمل هستند.
رئيس انجمن متخصصين زنان و مامايي ايران افزود: ابتلا به سرطان‌ها موجب مي‌شود تا مواد توکسين در بدن آزاد شوند که اين مواد لخته‌پذيري خون و خطر آمبولي را افزايش مي‌دهد.
موسوي اظهار داشت: در اين موارد توصيه مي‌شود فرد با متخصص قلب و عروق مشورت کرده تا بعد از عمل جراحي با استفاده از داروهاي رقيق‌کننده خون از خطر ابتلا به آمبولي بکاهد.

* کاهش خطر آمبولي با استفاده از جوراب‌هاي واريس و دستگاه IPC
وي تصريح کرد: استفاده از جوراب‌هاي واريس و دستگاه IPC حين عمل که با ماساژ دادن الکتريکي پاها موجب گردش خون مي‌شود مي‌تواند مانع از ابتلا به آمبولي شود همچنين حرکت بيمار بعد از عمل جراحي نقش مؤثري در گردش خون و کاهش خطر ابتلا به آمبولي دارد.
موسوي ادامه داد: ورزش پاها موقع بيدار شدن بعد از بيهوشي که توسط پرستار به بيمار آموزش داده مي‌شود نقش مؤثري در عدم ابتلا به آمبولي دارد.

* ابتلا به عفونت‌ها ديگر عارضه ناشي از عمل‌هاي جراحي زنان
رئيس انجمن متخصصين زنان و مامايي ايران گفت: ابتلا به عفونت‌ها مي‌تواند مربوط به محل جراحي يا دستگاه‌هاي تنفسي و ادراري باشد معمولاً بيمار با تب، قرمزي و ناراحتي محل عمل مراجعه مي‌کند.
وي افزود: افراد مسن، چاق، مبتلايان به لوپوس و بيماري‌هاي خودايمني، افرادي که سوءتغذيه دارند، مبتلايان به نارسايي قلبي و کليوي و عدم رعايت بهداشت فرد را مستعد ابتلا به آمبولي مي‌کند.
اين جراح و متخصص زنان با اشاره بر نوع عمل جراحي و ابتلا به عفونت‌هاي پس از آن اظهار داشت: نوع عمل جراحي مي‌تواند نقش مؤثري در ابتلا به عفونت‌هاي پس از عمل داشته باشد چنانچه عمل به علت درمان ناحيه عفوني باشد عفونت بعد از عمل محتمل خواهد بود.

* عوامل کاهش‌دهنده عفونت بعد از عمل کدام است؟
رئيس انجمن متخصصين زنان و مامايي ايران گفت: بررسي قبل از عمل، دادن آنتي‌بيوتيک‌هاي پيشگيري‌کننده به بيمار و مراقبت بعد از عمل در کنترل عفونت‌هاي بيمارستاني و پس از جراحي مؤثر است.

وي خاطرنشان کرد: توصيه مي‌شود افراد استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها را به موارد ضروري و زيرنظر پزشک محدود کنند چرا که برخي افراد به آنتي‌بيوتيک‌ها مقاومت پيدا کرده و اين داروها تأثيري در درمان آنها ندارد. مقاومت دارويي پديده‌اي تهديدکننده براي زندگي افراد محسوب مي‌شود بنابراين بهتر است استفاده از داروها را به زمان‌هايي که بدن به آنها نياز دارد محدود کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر