صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

بانوان/ چه زناني در معرض سرطان هستند؟

بر اساس تحقيقات در آمريکا عوامل خطرساز متعددي در سرطان تخمدان دخيل هستند اما اولين عاملي که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را بالا مي‌برد سن پايين شروع قاعدگي است. اين سرطان در دختراني که در کمتر از 12 سالگي قاعده شده‌اند بالا‌تر از ديگران است. همچنين سن يائسگي بالاي 50 سالگي هم خطر ابتلا را افزايش مي‌دهد. اين خطر در زناني که هيچ‌وقت باردار نشده‌اند، ناباروري دارند، سابقه آندومتريوز يا سندرم تخمدان پلي‌کيستيک دارند هم شايع است. 10 درصد از تمام سرطان‌هاي تخمدان ارثي است، بنابر اين سابقه سرطان سينه يا تخمدان در خانواده هم مي‌تواند خطر ابتلا را افزايش دهد

کد خبر: 2210

سيمرغ/ بر اساس آمارها در آمريکا در سال 2012، 21 هزار و 880 زن مبتلا به سرطان تخمدان شده‌اند و 13هزار و 850 نفر در اثر آن کشته شده‌اند. تشخيص سرطان تخمدان در 70 درصد از زنان مبتلا وقتي داده شده که آن‌ها در مرحله 3 و 4 سرطان قرار داشته‌اند، در حالي که اگر سرطان تخمدان در مرحله‌ يک تشخيص داده شود بيش از 90 درصد احتمال دارد بيمار در حداکثر 5 سال به طور کامل بهبود يابد.
در گذشته پزشکان تصور مي‌کردند اين سرطان قبل از اينکه به مراحل پيشرفته برسد علامتي ندارد و به هيچ وجه قابل تشخيص نيست اما امروزه مي‌دانيم بيشتر زنان چند ماه قبل از تشخيص بيماري علائم را حس مي‌کنند. شايع‌ترين علائم سرطان تخمدان عبارتند از درد شکم، نفخ يا افزايش اندازه شکم، احساس پر بودن مثانه و بي‌اختياري ادرار، تمايل ناگهاني به ادرار کردن و تکرر ادرار. اين علائم وقتي خطرناک هستند که به تازگي يعني حداکثر در يک سال اخير به وجود آمده باشند.
بر اساس تحقيقات در آمريکا عوامل خطرساز متعددي در سرطان تخمدان دخيل هستند اما اولين عاملي که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را بالا مي‌برد سن پايين شروع قاعدگي است. اين سرطان در دختراني که در کمتر از 12 سالگي قاعده شده‌اند بالا‌تر از ديگران است. همچنين سن يائسگي بالاي 50 سالگي هم خطر ابتلا را افزايش مي‌دهد. اين خطر در زناني که هيچ‌وقت باردار نشده‌اند، ناباروري دارند، سابقه آندومتريوز يا سندرم تخمدان پلي‌کيستيک دارند هم شايع است. 10 درصد از تمام سرطان‌هاي تخمدان ارثي است، بنابر اين سابقه سرطان سينه يا تخمدان در خانواده هم مي‌تواند خطر ابتلا را افزايش دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر