صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

بيماري‌هاي خاموش گوارشي به چه علت ايجاد مي شود؟

اينکه چرا روز به روز به تعداد مبتلايان به کبد چرب اضافه مي‌شود سؤالي است که دکتر حسيني در پاسخ به آن باز هم به در پيش گرفتن سبک زندگي نادرست اشاره مي‌کند. «استرس، ژنتيک، افزايش حجم شکم (چاق‌هاي شکمي)، بي‌تحرکي و خوردن غذاهاي چرب اصلي‌ترين عوامل شناخته شده در ارتباط با کبد چرب هستند. به همين خاطر پيشگيري از اين بيماري و تغيير سبک زندگي موضوعي است

کد خبر: 1986

شهر خبر/ علاوه بر چربي‌هاي مضر دکتر سيد محمود اسحاق حسيني فوق تخصص گوارش و کبد پوشيدن لباس‌هاي تنگ و چسبان را نيز به اين عوامل خطر اضافه مي‌کند که با فشار به حفره داخلي شکم رفلاکس اسيدي معده را تشديد مي‌کنند. او افزايش مصرف غذاهاي فست فودي و پوشش‌هاي تنگ و چسبان را نيمه پنهان سبک زندگي نادرست و مدهاي دردسر ساز مي‌داند.
در حال حاضر بيماري «گرد» يا رفلاکس اسيدي معده که همان بيماري برگشت غذا و اسيد از معده به مري است، شايع‌ترين بيماري گوارشي در ايران شناخته مي‌شود و امروزه گريبانگير جمعيت انبوهي شده است. دکتر سيد محمود اسحاق حسيني فوق تخصص گوارش و کبد مي‌گويد: «ميزان شيوع بيماري «گرد» در ايران در استان‌هاي مختلف متفاوت است. در برخي استان‌ها شيوع بيماري رفلاکس اسيدي معده بين 22تا 25 درصد و در برخي شهرها و روستاها اين ميزان به 28 درصد مي‌رسد ولي به طور کلي ميانگين آن حدود 25 درصد گزارش شده است.»
سايه سنگين سبک زندگي نادرست روي انواع بيماري‌هاي دستگاه گوارش مشاهده مي‌شود ، آن‌طور که دکتر حسيني بيان مي‌کند: «عوامل مختلفي که همگي در ارتباط با سبک زندگي هستند در بروز بيماري «گرد» دخالت دارد. غذاهاي فست فودي با چربي فراوان نه تنها عامل مهم چاقي هستند بلکه به بازگشت غذا و اسيد آن از معده به مري دامن مي‌زنند. آمارها نشان مي‌دهد 45تا 50 درصد از نوجوانان و جوانان تهراني به‌خاطر زندگي ماشيني، نداشتن تحرک و ورزش، ترافيک و استرس در معرض خطر چاقي قرار دارند. متأسفانه سبک زندگي نادرست تا جوامع روستايي نيز گسترش يافته و اين آمارها تنها محدود به تهران نيست و شيوع خطر چاقي در شهرهاي بزرگ و کوچک و حتي در روستا هم مشاهده مي‌شود.» به گفته اين عضو هيأت علمي دانشگاه در دو دهه قبل تا اين اندازه شاهد افزايش آمار ابتلا به اين بيماري نبوديم ولي در حال حاضر افزايش مصرف غذاهاي آماده و فوري از يک سو و پوشيدن لباس‌هاي تنگ و گن‌هاي چسبان بويژه در ميان زنان از سوي ديگر باعث شده حدود يک چهارم جامعه به رفلاکس اسيدي معده دچار شوند. بعد از بيماري گرد، کبد چرب مهم‌ترين بيماري شناخته شده متابوليکي است. در اين بيماري ذرات درشت و بزرگ چربي در سلول‌هاي کبد رسوب مي‌کنند و به اين ترتيب موجب بروز اختلال‌هايي در عملکرد کبد و ابتلا به بيماري‌هاي مزمن کبد مي‌شود که از ميان آنها مي‌توان به استعداد ابتلا به عفونت‌ها، خونريزي‌هاي دستگاه گوارش و اختلال در سطح هشياري اشاره کرد.
به گفته متخصصان حوزه سلامت، بيماري کبدچرب از جمله بيماري‌هاي خاموش و بي‌نشانه است بنابراين پيشگيري از ابتلا به آن يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي سلامت دستگاه گوارش است. اين بيماري معمولاً زماني خود را نشان مي‌دهد که ذرات چربي بخش زيادي از سلول‌هاي کبدي را به خود درگير کرده‌اند، درست به همين خاطر است که گفته مي‌شود بيماري کبد چرب، بيماري خاموشي است. کبد چرب پس از درگير کردن کبد با علائمي مانند ضعف، خستگي و احساس سنگيني و فشار در ناحيه فوقاني و راست شکم بروز مي‌کند. اين فوق تخصص گوارش و کبد در ادامه از آمار بالاي ابتلا به کبد چرب در کشور خبر مي‌دهد و مي‌گويد: «25درصد از افراد جامعه کبد چرب دارند که اين ميزان در مقايسه با گذشته رشد بسيار چشمگيري داشته است. تخمين زده مي‌شود در آينده‌اي نه چندان دور 7تا 15 ميليون نفر مبتلا به کبد چرب خواهند شد، اين در حالي است که نيمي از بيماران مبتلا به کبد چرب از بيماري خود آگاهي ندارند زيرا کبد چرب هيچ گونه علائمي نداشته و به طور اتفاقي با آزمايش و سونوگرافي مشخص مي‌شود.»
اينکه چرا روز به روز به تعداد مبتلايان به کبد چرب اضافه مي‌شود سؤالي است که دکتر حسيني در پاسخ به آن باز هم به در پيش گرفتن سبک زندگي نادرست اشاره مي‌کند. «استرس، ژنتيک، افزايش حجم شکم (چاق‌هاي شکمي)، بي‌تحرکي و خوردن غذاهاي چرب اصلي‌ترين عوامل شناخته شده در ارتباط با کبد چرب هستند. به همين خاطر پيشگيري از اين بيماري و تغيير سبک زندگي موضوعي است که بايد از طريق رسانه‌ها و آموزش‌هاي همگاني و بهداشتي گوشزد شود در غير اين‌صورت در 15 سال آينده چند ميليون نفر نياز به پيوند کبد خواهند داشت زيرا کبد چرب در 15 درصد موارد در طول زمان به سيروز کبدي تبديل شده و نياز به پيوند کبد را الزامي مي‌کند. گفتني است در 20 سال اخير در ايران پيوند کبد چرب 2 هزار مورد بوده که اين ميزان افزايش نياز به پيوند کبد چرب مشکلات عديده‌اي را بر نظام سلامت تحميل مي‌کند.»
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر