صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

خيلي خروپف کنيد سکته مي‌کنيد

کد خبر: 1973

باشگاه خبرنگاران/ در بررسي که روي بيش از 25 هزار نفر انجام گرفت، مشخص شد که به دليل افزايش خطر لخته شدن خون احتمال مرگ ناشي از سکته مغزي در افرادي که در خواب خروپف مي کنند، بيش از دو برابر است.
پزشکان چيني همچنين در اين مطالعه دريافتند که احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي نيز در اين افراد 80 درصد بيشتر است.
هنگامي که فرد به خواب مي رود، ماهيچه هاي مجاري تنفسي وي آرام و منبسط مي شوند و اين امر مي تواند در برخي افراد مشکل ساز شده و نفس فرد حداقل به مدت 10 ثانيه قطع شود.جريان هوا در مقابل بافت نرمي که در مسير عبورش قرار دارد مرتعش مي شود و صداي خروپف را ايجاد مي کند.همچنين هنگامي که مغز از قطع شدن نفس آگاه مي شود، سيگنالي را به ماهيچه هاي مجراي هوايي ارسال مي کند تا مجدد منقبض شوند.
در موارد خفيف ابتلا به وقفه تنفسي حين خواب، اين پديده هر 10 دقيقه يک بار اتفاق مي افتد، اما در موارد وخيم تر باعث مي شود خواب فرد کاملا تحت تاثير اين پديده قرار گيرد.پزشکان چيني معتقدند خطر فزاينده سکته مغزي در افرادي که زياد خروپف مي کنند از اين مشکل نشات مي گيرد که جريان خون در مغز و قلب با وقفه هاي مداوم تنفس مختل مي شود و در رسيدن خون به اين اعضاي حياتي مشکل ايجاد مي کند.

کاهش خروپف در خواب
عوامل مختلفي هستند که در کنار هم باعث به وجود آمدن خروپف در هنگام خواب مي شوند.هر کدام از اين عوامل را ابتدا بايد بشناسيد و سپس آن ها را رفع کنيد تا ديگر خروپف به سراغ شما نيايد.
صداهايي که شب به صورت ناخودآگاه به وجود مي آيد شايد از دست شما خارج باشد و کنترلي روي آن ها نداشته باشيد، اما ديگران بسيار اذيت مي شوند و نمي توانند شب را به راحتي سپري کنند.
خروپف به دلايل مختلفي مانند خوردن غذاي چرب، بد بودن جاي سر و … به وجود مي آيد، اما اگر واقعا از گلايه هاي ديگران خسته شده ايد و دوست داريد به اين مشکل پايان دهيد بهتر است راه هاي زير را امتحان کنيد.

-طاقباز خوابيدن
اين يافته را ممکن است خودتان هم تجربه کرده باشيد، اما جالب است بدانيد طاقباز خوابيدن از دلايل بروز خروپف شبانه مي باشد.طاقباز خوابيدن باعث تشديد خروپف و قطع تنفس مي شود و در صورتي که فرد به پهلو بخوابد تا حدود زيادي از مشکلاتش کمتر مي شود.

-کاهش وزن
در گام اول بايد به ميزان وزن خودتان دقت داشته باشيد، چرا که تحقيقات نشان مي دهد افراد چاق بيش از ديگران خروپف مي کنند.اين افراد داراي معده اي بزرگ هستند و خارج شدن معده از فرم طبيعي خود، باعث به وجود آمدن خروپف هاي مختلف مي شود.اگر اضافه وزن داريد، بايد حداقل ده درصد از وزنتان را کاهش دهيد.همچنين سعي کنيد روي شانه چپ بخوابيد تا زبانتان راه تنفس را مسدود نکند.


-مشکلات دهان و دندان
گاهي اوقات بدون آنکه بدانيد و يا نشانه اي را ببيند، دچار مشکلات دهان و دندان مي شويد و همين امر باعث مي شود تا خروپف هاي شما بسيار بيشتر شود.دانشمندان به اين نتيجه رسيده اند که مشکلات دهان ودندان مي تواند تا 90 درصد در صداي خروپف شما تاثير داشته باشد.اگر زياد سروصدا مي کنيد، حتما به يک دندان پزشک مراجعه کنيد تا مشکلات شما برطرف شود.مراجعه به پزشک براي درمان خروپف راهکاري درماني است که از بروز فشار خون بالا و بيماري هاي قلبي و عروقي جلوگيري کرده و باعث قدرت يادگيري مغز مي شود.

با اين همه به پزشک مراجعه کنيد
بررسي ها نشان مي دهد، راهکارهاي بالا براي خروپف هاي ضعيف صادق است و اگر اين مشکل شديد و يا همراه با وقفه تنفسي هنگام خواب باشد، حتما بايد به پزشک مراجعه کرد.بسياري از افرادي که در خواب خروپف مي کنند، از عوارض آن باخبر نيستند و به همين دليل به فکر درمان آن نمي افتند.
بررسي ها نشان مي دهند، مراجعه به پزشک براي درمان خروپف راهکاري درماني است که از بروز فشار خون بالا و بيماري هاي قلبي و عروقي جلوگيري کرده و باعث قدرت يادگيري مغز مي شود.همچنين درمان خروپف، عملکردهاي روزانه را به شدت افزايش مي دهد و همچنين از کم حوصلگي و تنبلي جلوگيري مي کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر