صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

آنچه باید درباره «ارتودنسی» بدانید

در «دهان و دندان» این هفته با دکتر سیدمهدی‌ هاشمی، متخصص ارتودنسی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان درباره باید و نباید‌های ارتودنسی گفت‌وگو کرده‌ایم.

کد خبر: 18428

سلامت/والدین برای‌ بزرگ کردن فرزندانشان با مسائل مختلفی روبرو هستند که یکی از مهم‌ترین آنها مسائل بهداشتی و درمانی آنهاست. این موضوع به تنهایی دغدغه‌های زیادی را برای والدین ایجاد می‌کند؛ مثلا بسیاری از کودکان مشکلاتی مثل نامنظم بودن دندان‌هایشان دارند و والدین دوست دارند این مشکل را برطرف کنند چراکه پای زیبایی فرزندشان در میان است. در «دهان و دندان» این هفته با دکتر سیدمهدی‌ هاشمی، متخصص ارتودنسی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان درباره باید و نباید‌های ارتودنسی گفت‌وگو کرده‌ایم.

سلامت: چه سنی را برای ارتودنسی کودکان پیشنهاد می‌کنید؟

بهترین سن برای تشخیص این مشکل 6 سالگی است. اگر بعد از معاینه دندان‌ها و فک، پزشک متوجه مشکلی نشود، می‌توان دوباره در 8سالگی یک بار دیگر این کار را انجام داد چون بعد از این سن دندان‌های شیری و دائمی در دهان شکل گرفته‌اند و راحت‌‌تر می‌توان در مورد ارتودنسی کردن یا نکردن اظهارنظر کرد.

سلامت: معمولا چه نوع دندان‌ها یا فک‌هایی به ارتودنسی نیاز دارند؟

ارتودنسی معمولا زمانی پیشنهاد می‌شود که دندان‌ها مرتب نیستند یا یکی از فک‌ها بیش از اندازه جلو یا عقب است.

سلامت: آیا نامنظم نبودن فک و دندان‌ها می‌تواند ارثی باشد؟

بله، در صورتی که هریک از والدین یا حتی پدر‌بزرگ و مادر‌بزرگ این مشکل را داشته باشند، امکان ابتلای کودک وجود دارد.

سلامت: برای خیلی از کودکان و نوجوانان ارتودنسی و استفاده از چانه‌بند سخت است. آیا روشی وجود دارد که کار را برایشان راحت‌‌تر کند؟

بله، خوشبختانه روش‌های جدیدی در علم ارتودنسی امروز وجود دارد. مثلا در سیم‌کشی جدید از هدگیر استفاده می‌شود؛ یعنی پیچ‌های کوچکی وجود دارد که داخل دندان قرار می‌گیرند و فرد با آن احساس راحتی بیشتری می‌کند. البته در بعضی موارد که فک دچار مشکل شدید است، باید حتما از چانه‌بند شود.

سلامت: معمولا برای چه سنی از سیم‌کشی ثابت استفاده می‌شود؟

در سنین بالای 12سال. معمولا در سنین زیر 12 سال استفاده از سیم‌کشی ثابت توصیه نمی‌شود و از پلاک‌های متحرک استفاده می‌کنیم.

سلامت: این مشکل در چه سنی کاملا حل خواهدشد؟

اگر درمان به موقع شروع شده و از پلاک‌ها درست استفاده شده باشد، تا پایان 12 سالگی این مشکل حل خواهد شد، البته اگر فرد مشکل اسکلت فکی نداشته باشد.

سلامت: یعنی بعد از این سن دیگر امکان مرتب کردن دندان‌ها نیست؟

چرا، اگر سن فرد بیشتر بود مثلا در سنین 16یا 17سالگی اگر هنوز مشکل حل نشده باشد، می‌توان با جراحی آن را درمان کرد.

سلامت: خیلی از والدین بر این باورند که با رشد کودکشان ممکن است مشکل دندان‌هایش حل شود. آیا این تفکر درست است؟

به هر حال هرگاه یکی از والدین احساس کرد دندان یا فک فرزندش شکل مناسبی ندارد، بهتر است برای یک بار هم که شده از دندان‌پزشک مشاوره بگیرد تا اگر مشکلی بود، بتواند هرچه زودتر در پی درمان آن باشد، به شرط سلامت دندان و لثه می‌توان مشکل نامنظم بودن دندان‌ها را حل کرد اما اگر دیر این کار انجام شود و سن کودک بالا برود، دیگر فقط با جراحی می‌توان مساله را حل کرد بنابراین حتما باید والدین با دندان‌پزشک مشورت کنند و به صحبت‌های اطرافیان و آدم‌های غیرمتخصص اکتفا نکنند.

سلامت: سن طلایی برای انجام این کار چه زمانی است؟

12 تا 14سالگی.

سلامت: والدین چگونه می‌توانند فرزندانشان را تشویق کنند احساس خوبی نسبت به ارتودنسی داشته باشند؟

به نظرم با توضیح بیشتر در مورد این کار و اینکه استفاده از پلاک یا سیم می‌تواند روی زیبایی آنها تاثیر بگذارد. البته تشویق و دادن هدیه هم می‌تواند احساس بهتری به آنها بدهد. تجربه کاری به من نشان داده است که دخترها راحت‌‌تر با این مساله کنار می‌آیند ولی پسر بچه‌ها چندان تمایلی به ارتودنسی ندارند.

سلامت: برخی از کودکان که از پلاک‌های متحرک استفاده می‌کنند، آنها را در مکان‌های غیربهداشتی قرار می‌دهند. آیا این کار باعث بروز بیماری‌های مختلف می‌شود؟

بله، به‌خصوص اگر پلاک را داخل دستمال کاغذی قرار بدهند، ممکن است پرزهای دستمال کاغذی روی سطح آن بنشیند و از این نظر آلودگی‌های مختلفی به پلاک منتقل شود یا حتی ممکن است بدون آنکه یادشان باشد، آن را دور بیندازند بنابراین حتما توصیه می‌شود افرادی که پلاک‌های متحرک دارند حتما آنها را داخل جاپلاکی‌هایشان قرار بدهند.

سلامت: آیا از پلاک‌های متحرک هنگام خواب هم باید استفاده کرد؟

بله، فقط هنگام غذا خوردن باید آنها را از دهان خارج کرد وگرنه در هر شرایط دیگری باید پلاک داخل دهان قرار بگیرد.

سلامت: در نهایت چقدر زمان می‌برد تا از درمان ارتودنسی جواب مطلوب بگیریم؟

معمولا بین 1 تا 3 سال طول می‌کشد. البته این موضوع به شکل فک و دندان‌ها بستگی دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر