صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

مسموميت حاملگي؛ سومين عامل مرگ مادران در دوران بارداري/ چه بايد کرد؟

معمولاً پره‌اکلامپسي در نيمه‌ دوم بارداري ديده مي‌شود؛ بدين معنا که قبل از هفته بيستم، خانم باردار فشار خون نرمال داشته، ولي بعد از آن افزايش فشار خون دارد. از طرف ديگر فرد به‌طور ناگهاني ورم مي‌کند و دچار افزايش وزن ناگهاني نيز مي‌شود. يک متخصص زنان و زايمان گفت: بعد از خونريزي‌ها و عفونت‌هاي دوران بارداري، مسموميت حاملگي يا فشارخون بارداري سومين علت مرگ مادران در دوران بارداري است که 5 تا 10 درصد زنان باردار ممکن است در طي دوره‌ بارداري‌ خود مبتلا به آن شوند.

کد خبر: 1556

مهرخانه/ معمولاً پره‌اکلامپسي در نيمه‌ دوم بارداري ديده مي‌شود؛ بدين معنا که قبل از هفته بيستم، خانم باردار فشار خون نرمال داشته، ولي بعد از آن افزايش فشار خون دارد. از طرف ديگر فرد به‌طور ناگهاني ورم مي‌کند و دچار افزايش وزن ناگهاني نيز مي‌شود.
يک متخصص زنان و زايمان گفت: بعد از خونريزي‌ها و عفونت‌هاي دوران بارداري، مسموميت حاملگي يا فشارخون بارداري سومين علت مرگ مادران در دوران بارداري است که 5 تا 10 درصد زنان باردار ممکن است در طي دوره‌ بارداري‌ خود مبتلا به آن شوند.
دکتر ايراندخت مهري‌ماهاني در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، با بيان اين مطلب ادامه داد: فشار خوني که بيمار بدون هيچ سابقه قبلي در طي بارداري دچار آن مي‌شود، مسموميت بارداري يا اکلمسي و پره‌اکلامپسي نام دارد.
وي ادامه داد: پره‌اکلامپسي شامل مجموعه‌اي از عوارض فشارخون بالا، دفع پروتئين از طريق ادرار، ورم يا اِدِم بارداري به معني ورم کردن صورت و دست و پاي زن باردار است که طي اين عارضه، هم مادر و هم جنين در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

اين بيماري در نيمه‌ دوم بارداري يا هفته 20 ام حاملگي ديده مي‌شود
اين متخصص زنان با بيان اينکه بيماري که فشارش از 13 روي 8 بيشتر و به 14 روي 9 مي‌رسد، دچار افزايش فشار خون شده است، ادامه داد: معمولاً پره‌اکلامپسي در نيمه‌ دوم بارداري ديده مي‌شود؛ بدين معنا که قبل از هفته بيستم، خانم باردار فشار خون نرمال داشته، ولي بعد از آن افزايش فشار خون دارد. از طرف ديگر فرد به‌طور ناگهاني ورم مي‌کند و دچار افزايش وزن ناگهاني نيز مي‌شود.

بيشتر از سه کيلو اضافه وزن مادر در ماه خطرناک است
ماهاني در خصوص اضافه وزن بارداري تشريح کرد: خانم باردار به طور طبيعي هر ماه اضافه وزني بين 1.5 تا 2 کيلو دارد، ولي اگر بيشتر از 3 کيلو در ماه اضافه وزن پيدا کند، احتمال ورم يا اِدِم بارداري وجود دارد و در صورتي‌که فشارخون او نيز بالا رود، بايستي حتماً از جهت دفع پروتئين چک شود.
وي ادامه داد: طريقه آزمايش دفع پروتئين به اين صورت است که هر 24 ساعت ادرار را جمع مي‌کنند و اگر طي اين مدت بيشتر از 300 ميلي‌گرم پروتئين دفع شده بود، دفع پروتئين غيرطبيعي است.
اين متخصص زنان و زايمان در خصوص پره‌اکلامپسي بارداري اظهار داشت: پره‌اکلامپسي به دو گروه تقسيم مي‌شود: خفيف و شديد. در پره‌اکلامپسي خفيف، فشار خون 140 روي 90 ميليمتر جيوه است، دفع پروتئين حدود 300 ميلي‌گرم در شبانه‌روز است، معمولاً بيمار سردرد و درد سر دل ندارد و جنين هم از نظر رشد دچار اختلال نمي‌شود.

فرد داراي پره‌اکلامپسي خفيف هر 2 هفته يک‌بار براي چکاپ به پزشک مراجعه کند
وي ادامه داد: بيمار در نوع خفيف پره‌اکلامپسي تحت مراقبت منظم قرار مي‌گيرد، براي مثال: اگر زنان باردار به صورت طبيعي ماهي يک‌بار براي چکاپ به پزشک مراجعه مي‌کنند، فرد داري پره‌اکلامپسي خفيف هر 2 هفته يک‌بار بايد مراجعه داشته باشد و در اين معاينات پروتئين ادرار، وزن، ميزان رشد جنين و آب داخل کيسه حاملگي، از طريق سونوگرافي بررسي شود تا بيمار به هفته 38 بارداري برسد و بعد از آن حاملگي ختم شود.
اين متخصص زنان ادامه داد: اما در نوع شديد پره‌اکلامپسي حاملگي فشار خون مريض به 16 روي 11 مي‌رسد، پروتئيني که بدن دفع مي کند بيشتر از 2 گرم در ادرار 24 ساعته است، بيمار معمولاً دائماً سردرد و درد سر دل دارد، تست‌هاي کبدي‌اش افزايش يافته، پلاکت خون و هموگلوبين افت مي‌کند، دفع ادرار دچار اختلال مي‌شود و رشد جنين نيز به دليل اختلال در خون‌رساني به رحم دچار اشکال مي‌گردد.

در نوع شديد پره‌اکلامپسي تمام آزمايش‌ها هر 2 روز يک‌بار تکرار شود
ماهاني در خصوص مراقبت‌هاي نوع شديد پره‌اکلامپسي گفت: در اين موارد بهتر است بيمار بستري شود و دوره بارداري را در بيمارستان بگذراند. اگر حاملگي در هفته 33 و 34 است، مي‌توان 2 تا 3 هفته مريض را در بيمارستان بستري و تمام آزمايش‌ها را هر 2 روز يک‌بار تکرار کرد؛ وزن بيمار هر روز گرفته شود، فشارخون او هر 4 ساعت يک‌بار بررسي شود، رشد جنين کنترل شود، و فشار خون با دارو هايي که براي بارداري ضرر ندارد کنترل و در حد متعادلي نگه داشته شود. ممکن است دارو هايي مثل بتامتازون تجويز شود که رشد ريه جنين را تسريع کند تا بعد از رسيدن به 36 و 37 هفتگي بارداري، خارج از بدن مادر نيز جنين قادر به ادامه زندگي باشد و حاملگي در اين زمان خاتمه يابد.

بروز حملات تشنجي و احتمال خطر مرگ براي مادر
وي در خصوص خطرات ناشي از پره‌اکلامپسي شديد خاطرنشان کرد: اگر مادر هم‌چنان در شرايط خطر نگه‌داشته شود و ختم حاملگي لازم تشخيص داده نشود، ممکن است وضعيت فرد از پره‌اکلامپسي به اکلامپسي تبديل شود؛ بدين معنا که فشارخون بالاي مادر باعث بروز حملات تشنجي شود و احتمال خطر و حتي مرگ او را در برداشته باشد. در صورت خون‌ريزي مغزي، احتمال نابينايي و به کما رفتن مادر نيز وجود دارد و ممکن است به دليل کاهش خون‌رساني به جنين، مرگ جنين را در برداشته باشد.
اين متخصص زنان ادامه داد: اگر اکلامپسي قبل از هفته 24 حاملگي اتفاق بيافتد، نبايد زمان تلف کرد تا حاملگي ادامه يابد؛ چراکه سلامت مادر ارجح است و بهتر است حاملگي را خاتمه داد.

مسموميت شديد ممکن است باعث جدا شدن جفت به صورت ناگهاني و خونريزي مادر شود
وي اظهار داشت: هم‌چنين در مواردي از مسموميت شديد ممکن است جفت به صورت ناگهاني جدا شود و مادر را دچار خونريزي شديد کند و اگر اقدامات اورژانسي انجام نگيرد، ممکن است به مرگ جنين و تشنج مادر بيانجامد. اگر تشنج طولاني شود، بايد در ابتدا راه تنفسي مادر باز شده و تشنج با تزريق دارو کنترل شود و پس از آن‌که وضعيت بدن به حالت پايدار درآمد، ختم حاملگي انجام و جنين خارج شود.

چه زناني در معرض ابتلا هستند؟
ماهاني در خصوص پيشگيري از مسموميت حاملگي گفت: شناسايي به‌موقع افرادي که بيشتر در معرض پره‌اکلامپسي و اکلامپسي قرار دارند تا حدودي از بروز مسموميت بارداري پيشگيري مي‌کند.
وي ادامه داد: در زنان جواني که قبل از 20 سالگي و بعد از سن 35 سالگي براي اولين‌بار باردار مي‌شوند، زناني که حاملگي چندقلويي دارند، مادراني که دچار ديابت و يا اضافه وزن هستند، ابتلا به مسموميت بارداري افزايش مي‌يابد. هم‌چنين با انجام آزمايش‌هاي بارداري و مقايسه آن‌ها با يکديگر نيز مي‌توان تشخيص داد که چند درصد احتمال ابتلا به مسموميت بارداري وجود دارد.

چه کنيم که دچار مسموميت حاملگي نشويم؟
اين متخصص زنان و زايمان در نهايت توصيه کرد: داشتن رژيم کم‌نمک، مصرف بيشتر مواد حاوي کلسيم و پروتئين، تجويز مصرف آسپيرين بچه و روغن ماهي، استراحت بيشتر، و در معرض استرس روحي و رواني قرار نداشتن، باعث کاهش احتمال ابتلا به مسموميت بارداري مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر