صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

تناسب اندام/ تاثير جراحي هاي لاغري بر مشکلات دوران بارداري

يک مطالعه جديد نشان داده است که جراحي هاي لاغري که در آنها دستگاه گوارش تحت جراحي هاي مختلفي قرار ميگيرد تا ميزان مصرف و جذب غذا کم و بدنبال آن وزن فرد کم شود ميتواند هم تاثيرات مثبت و هم اثرات منفي بر روي بارداري و زايمان داشته باشد. اين اعمال که به آنها جراحي هاي Bariatric ميگويند وزن افراد چاق را کاهش ميدهد.

کد خبر: 15175

ايران ارتوپد/ يک مطالعه جديد نشان داده است که جراحي هاي لاغري که در آنها دستگاه گوارش تحت جراحي هاي مختلفي قرار ميگيرد تا ميزان مصرف و جذب غذا کم و بدنبال آن وزن فرد کم شود ميتواند هم تاثيرات مثبت و هم اثرات منفي بر روي بارداري و زايمان داشته باشد. اين اعمال که به آنها جراحي هاي Bariatric ميگويند وزن افراد چاق را کاهش ميدهد.

نتايج اين مطالعه که در سوئد انجام شده در مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است. در اين مطالعه محققين 596 بارداري بعد از اعمال جراحي Bariatric را مورد بررسي قرار داده و مشکلات و منافع احتمالي آن را با مقايسه با زناني که جراحي نکرده بودند بررسي کردند.

محققان ميگويند وزن بالاي مادر ميتواند مشکلاتي را براي نوزاد ايجاد کند که يکي از آنها ديابت زمان بارداري است. اين اعمال جراحي توانسته بود در زنان مورد مطالعه احتمال ديابت زمان بارداري را از 7 درصد به 2 درصد کاهش دهد. تنها 9 درصد نوزادان زنان جراحي شده وزن بالا داشتند در حاليکه اين ميزان در زنان جراحي نشده 22 درصد بود. وزن بالاي نوزاد هم از مشکلاتي است که مادران چاق با آن روبرو هستند.

از طرف ديگر محققان مشاهده کردند که در زنان جراحي شده احتمال متولد شده نوزاد با وزن کم دو برابر شده و زمان بارداري هم کاهش پيدا کرده است که خوب نيست.

محققان ميگويند به زناني که تحت اعمال جراحي Bariatric قرار گرفته و قصد بارداري دارند بايد مراقبت هاي ويژه اي مانند سونوگرافي هاي بيشتر از نوزاد براي بررسي سلامتي وي داده شود و به تغذيه آنها نظارت شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر