صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/ دندان روکش شده بيشتر از دندان سالم به مراقبت نياز دارد

يک دندانپزشک گفت: دندان روکش شده بيشتر از يک دندان سالم دست نخورده به مراقبت نياز دارد چرا که اين روکش‌ها و ترميم‌ها به خودي‌ خود محافظتي را فراهم نمي‌کنند. مصطفي فاطمي در پاسخ به پرسش شهروندان درباره مراقبت از دندان در خط مشاوره سلامت اظهار داشت: تصورات غلطي در عامه مردم وجود دارد که فکر مي‌کنند اگر دنداني ترميم يا روکش شود در مقابل عوارض بعدي آسيب‌ناپذير است.

کد خبر: 1512

سلامت نيوز/ يک دندانپزشک گفت: دندان روکش شده بيشتر از يک دندان سالم دست نخورده به مراقبت نياز دارد چرا که اين روکش‌ها و ترميم‌ها به خودي‌ خود محافظتي را فراهم نمي‌کنند.
مصطفي فاطمي در پاسخ به پرسش شهروندان درباره مراقبت از دندان در خط مشاوره سلامت اظهار داشت: تصورات غلطي در عامه مردم وجود دارد که فکر مي‌کنند اگر دنداني ترميم يا روکش شود در مقابل عوارض بعدي آسيب‌ناپذير است.

عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي گفت: دندان ترميم يا روکش شده حتي بيشتر از دندان طبيعي نسبت به آسيب‌ حساس است زيرا اصلي‌ترين ساختار نگهدارنده ترميم، روکش و امثال آن، بافت طبيعي دندان است و اين روکش‌ها و ترميم‌ها به خودي‌ خود محافظتي را فراهم نمي‌کنند.

اين دندانپزشک افزود: معمولاً دندان‌هايي براي روکش تحت درمان قرار مي‌گيرند که ساختار زيادي را از دست داده باشند يا درمان ريشه شده باشند يا آنکه بخواهند به عنوان پايه بريج يا پر کردن ناحيه بي‌دنداني استفاده شوند.

وي ادامه داد: چنين دندان‌هايي به عود پوسيدگي و عوارض ديگر نسبت به دندان طبيعي حساس‌ترند و بيماران بايد توجه داشته باشند که دندان روکش و ترميمي حتي بيشتر از يک دندان سالم دست نخورده نياز به مراقبت دارند.

عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تصريح کرد:‌ گاهي مشاهده مي‌شود، بيمار با لق شدن روکش يا خارج شدن آن مواجهه مي‌شود که يکي از مهمترين دلايل آن عود پوسيدگي در لبه‌هاي ايجاد روکش روي نسج سالم دندان است که شايد مهمترين عامل در پيشگيري از اين امر حفظ بهداشت دهان است.

فاطمي افزود: در موارد معدودي ارتفاع کم و حجم ناکافي دندان يا تراش بيش از حد نسج دندان ممکن است موجب شود که روکش گير کافي نداشته باشد و با توجه به اين امر که بيشترين گير روکش از تماس آن با نسج دندان تأمين مي‌شود اين تصور که چسبي وجود دارد که مي‌تواند روکش را بر روي دندان‌هاي کوتاه و کوچک محکم نگه‌دارد؛ غلط است.

اين دندانپزشک ادامه داد: يک حالت ديگر نيز بريج‌هاي طولاني است که در آنها ناحيه بزرگ بي‌دنداني توسط تعداد معدودي پايه پرشده است. اين امر باعث مي‌شود فشار زيادي به دندان‌هاي پايه و پروتزهاي اين ناحيه وارد شود که علاوه بر لق شدن مکرر بريج و خارج شدن آن، موجب آسيب به دندان‌هاي پايه و حتي از بين رفتن آنها مي‌شود.

عضو هيئت مديره انجمن دندانپزشکي ايران تصريح کرد: اگر چه بسياري از اين گونه درمان‌ها در ابتدا براي بيمار جالب به نظر مي‌رسد ولي طراحي غير اصولي آن آسيب جدي به دندان‌هاي فرد وارد مي‌سازد و در بسياري از اين موارد درمان‌هايي چون پروتز متحرک و ايمپلنت جايگزين بهتري هستند.
فاطمي تأکيد کرد: اصلي‌ترين راه پيشگيري از هرگونه عوارض درمان دندانپزشکي رعايت بهداشت و حفظ سلامت دهان و دندان است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر