صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

ماجراي توهم زا بودن قرص کلداکس به کجا رسيد؟

شايعات در حوزه سلامت به ويژه در بخش دارويي، همواره وجود داشته است. بطوري که با کوچکترين خبر نادرست، به يک باره موجي از نگراني و دلهره در بين مردم ايجاد مي شود. شايعه پني سيلين چيني، يکي از همين دست اخباري بود که دو سال قبل بر سر زبان ها افتاد و رسانه اي شد. به دنبال آن، موارد مشابه ديگري، خوراک برخي رسانه ها شد و البته اخيرا، دوباره شايعات دارويي شدت گرفته است. نمونه اخير آن، موضوع توهم زا بودن قرص "کلداکس" بود که هفته گذشته در فضاي مجازي منتشر شد.

کد خبر: 1390

شهر خبر/ شايعات در حوزه سلامت به ويژه در بخش دارويي، همواره وجود داشته است. بطوري که با کوچکترين خبر نادرست، به يک باره موجي از نگراني و دلهره در بين مردم ايجاد مي شود. شايعه پني سيلين چيني، يکي از همين دست اخباري بود که دو سال قبل بر سر زبان ها افتاد و رسانه اي شد. به دنبال آن، موارد مشابه ديگري، خوراک برخي رسانه ها شد و البته اخيرا، دوباره شايعات دارويي شدت گرفته است. نمونه اخير آن، موضوع توهم زا بودن قرص "کلداکس" بود که هفته گذشته در فضاي مجازي منتشر شد.

دکتر سيد امير رضويان مدير عامل شرکت داروسازي دکتر عبيدي در واکنش به شايعه اي که برخي رسانه ها در مورد "توهم زا بودن قرص کلداکس" منتشر کرده اند،گفت: اين خبر به دليل نامشخص بودن منبع که از طرف يکي از پزشکان اورژانس بيمارستاني در تهران مطرح شده است هيچ گونه ارزش خبري نداشته و به شدت تکذيب مي شود.
وي افزود: داروي کلداکس يک داروي سرماخوردگي است و با توجه به قرار گيري در فصل سرما طبيعتا تجويز بيشتر آن از سوي پزشکان صورت مي گيرد خبر پراکني اين چنيني باعث مي شود مردم و بيماران دچار نوعي اضطراب در مورد کلداکس شوند.
رضويان ضمن تاکيد بر فاقد ارزش خبري بودن چنين شايعاتي، خاطر نشان کرد: بايد در چيستي و چگونگي ارسال خبر و اطلاع رساني احساس مسئوليت بيشتري کرد.
مدير عامل شرکت داروسازي دکتر عبيدي در پايان به رسانه ها و مردم پيشنهاد داد صحت و سقم اين قبيل خبرها را قبل از انتشار از طريق سازمان غذا و دارو بررسي و سپس منتشر نمايند تا اذهان مردم نگران چنين شايعاتي نشود.
در همين حال دکتر سيدحسن هاشمي وزير بهداشت خطاب به رسانه هاي داخلي عنوان داشته که مردم را با شايعات نگران نکنند.
وي همچنين به برخي از رسانه ها که بناي کارشان بر متهم کردن است و گاه خط نادرستي ايجاد مي کنند اشاره کرد و گفت: مگر چه عايد ما مي شود که با دروغ گويي، خود را مديون مردم کنيم.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر