صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

درمان تيروئيد

کم حافظه ايد؟ شايد از تيروئيدتان باشد!

تيروييد از جمله غدد مهم بدن است که در تمام طول عمر فعال مي باشد و با ترشح هورمون تيروييد، اعمال حياتي مهمي را در درون بدن کنترل مي کند.

کد خبر: 1233

آفتاب/ تيروييد از جمله غدد مهم بدن است که در تمام طول عمر فعال مي باشد و با ترشح هورمون تيروييد، اعمال حياتي مهمي را در درون بدن کنترل مي کند.
به طور مسلم، اختلال در توليد اين هورمون باعث ايجاد علايم و عوارض متعددي در بدن مي شود.
آنچه درباره عملکرد غده تيروييد و همچنين اختلالات مربوط به ترشح هورمون هاي آن اهميت دارد، اين است که عوارض بيماري هاي تيروييد در سنين گوناگون، متفاوت است و در هر سني، علايم مخصوص همان سن بروز مي کند. همچنين اين اختلالات هورموني ممکن است در هر سني از بدو تولد تا دوران کهولت در افراد بروز کند و به علت اعمال بسيار مهم و حياتي هورمون تيروييد در بدن افراد، تشخيص به موقع بيماري تيروييد از عوارض خطرناک اين بيماري ها در بدن جلوگيري خواهد کرد.
به طور معمول، افزايش سن در افراد با بيماري ها و علايم جسمي خاصي همراه است که اغلب افراد به آنها آگاهي دارند.
بسياري از سالمندان نيز حالات گوناگون و علايمي را که در ذهن و جسم خود احساس مي کنند، به سن بالاي خود مربوط مي دانند و با اين توجيه که اين علايم به دوران کهولت اختصاص دارد و اغلب درماني ندارد، به آن نشانه ها توجه نمي کنند؛ براي مثال، اگر يک فرد سالمند به کاهش تمرکز و يا کم حافظگي مبتلا شود، آن را با افزايش سن خود توجيه مي کند. حتي در صورت بروز تپش قلب و درد قفسه سينه ، بيماري قلبي اولين گزينه مورد توجه شخص و اطرافيان اوست.
تمام اين مسايل که افزايش سن مي تواند موجب آن شود، در يک نگاه اجمالي، منطقي به نظر مي رسد، اما لازم به تذکر است که بسياري از علايم بيماري ها در دوران سالمندي با دوران ميانسالي و جواني متفاوت است و نبايد همه آنها را با افزايش سن توجيه کرد، به طور مثال، بيماري هاي تيروييد از جمله بيماري هايي هستند که بايد در دوران سالمندي مورد توجه قرار بگيرند، زيرا کم کاري يا پُرکاري تيروييد روي عملکرد شناختي سالمندان تاثير مي گذارند.
در سالمندان، اختلالات غده تيروييد به شکل غيرمعمول ظاهر مي شوند، براي مثال، پرکاري تيروييد با حالت هاي بي خوابي، فراموشي و کاهش تمرکز حواس همراه است. کم کاري تيروييد نيز به شکل کندي حرکات جسمي و ذهني ، ضعيف شدن حافظه، کاهش تمرکز و ضعيف شدن قدرت شناخت در افراد بروز مي کند. برخي از سالمندان مبتلا به پرکاري تيروييد، اغلب از دردهاي قلبي و تپش قلب شکايت مي کنند، غافل از اين که اين علايم به علت اختلال در غده تيروييد فرد بروز مي کند و تا زماني که اين مشکل درمان نشود، علايم بيماري از بين نخواهد رفت.
همچنين نبايد علايم مربوط به کم حافظگي و تمرکز نداشتن فرد سالمند را هميشه مربوط به کهولت سن دانست. بسيار ديده شده است که درمان کم کاري تيروييد در بيماران سالخورده موجب به وجود آمدن شرايط بهتر ذهني در بيمار شده است.
بنابراين توصيه مي کنم اگر به مشکلات حافظه دچار شده ايد، از پزشک تان بخواهيد بررسي غده تيروييد را هم مد نظر قرار دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر