صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

تالاسمي چیست ؟

از تالاسمي چه مي دانيد؟

تالاسمي به گروهي از اختلالات ژنتيکي در خون اطلاق مي شود. براي فهم تأثير تالاسمي بر بدن انسان لازم است ابتدا درباره نحوه ساخته شدن خون در بدن نکاتي را بدانيم. هموگلوبين جزو انتقال دهنده اکسيژن در سلول هاي قرمز خوني است. هموگلوبين شامل ۲ پروتئين مختلف به نام آلفا و بتا است. اگر بدن توانايي توليد کافي از هر نوع پروتئين را نداشته باشد، سلول هاي خوني به طور کامل شکل نمي گيرد و در اين صورت توانايي انتقال اکسيژن کافي را ندارد و در نتيجه نوعي کم خوني در بدن ايجاد مي شود که شايد تا پايان عمر همراه فرد باشد.

کد خبر: 1195

جام جم آنلاين/ تالاسمي به گروهي از اختلالات ژنتيکي در خون اطلاق مي شود. براي فهم تأثير تالاسمي بر بدن انسان لازم است ابتدا درباره نحوه ساخته شدن خون در بدن نکاتي را بدانيم.
هموگلوبين جزو انتقال دهنده اکسيژن در سلول هاي قرمز خوني است. هموگلوبين شامل ۲ پروتئين مختلف به نام آلفا و بتا است. اگر بدن توانايي توليد کافي از هر نوع پروتئين را نداشته باشد، سلول هاي خوني به طور کامل شکل نمي گيرد و در اين صورت توانايي انتقال اکسيژن کافي را ندارد و در نتيجه نوعي کم خوني در بدن ايجاد مي شود که شايد تا پايان عمر همراه فرد باشد.

تالاسمي که يکي از شايع ترين بيماري ها در ايران است معمولا از پدر و مادري که ناقل ژن کم خوني است به فرزندان به ارث مي رسد.
گاهي کم خوني و فقرآهن با تالاسمي اشتباه گرفته مي شود. اولين قدم براي تشخيص اين بيماري تعيين موتاسيون است. بايد بررسي شود که پدر و مادر چه نوع موتاسيوني دارند. به طور مثال، کم خوني داسي شکل ۳۰۰ يا ۴۰۰ موتاسيون دارد.

در مورد همسراني که تالاسمي دارند، هيچ ممنوعيت ازدواج وجود ندارد؛ همسران تحت آزمايش لازم قرار مي گيرند و به آنها اجازه داده مي شود، در دوره بارداري آزمايش پيش از تولد را انجام دهند. چنانچه اين آزمايش انجام نشود، ۲۵ درصد امکان دارد که فرزندشان به تالاسمي مبتلا شود.

● راه هاي پيشگيري از تالاسمي چيست؟
ـ انجام آزمايش خون از نظر کم خوني
ـ انجام آزمايش روي جنين در هفته هاي اول حاملگي در دوران بارداري

● کنترل و درمان بيماري
مهم ترين راه درمان تالاسمي، تزريق مداوم خون است. شايع ترين درمان براي تمامي شکل هاي تالاسمي، تزريق سلول هاي قرمز خوني است. در صورتي که بيمار در گذشته، به اندازه کافي خون دريافت نکرده باشد، لازم است براي بهبود کيفيت زندگي وي، تعداد دفعات تزريق خون را افزايش دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر