صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

شفاخونه/ آشنايي با ۶ خاصيت «آلو خشک»

آلوخشک شهرت زيادي در رفع يبوست دارد. اما خواص آن فراتر از اين حرف‌هاست. مي‌توانيد در طبخ غذاهايتان و يا به عنوان ميان وعده از آلو خشک استفاده کرده و علاوه بر لذت بردن از طعم آن، از خواص يک ماده غذايي سالم و پرخاصيت نيز بهره‌مند شويد.آلوخشک کم کالري و لاغر کننده است.

کد خبر: 11323

همشهري/ آلوخشک شهرت زيادي در رفع يبوست دارد. اما خواص آن فراتر از اين حرف‌هاست. مي‌توانيد در طبخ غذاهايتان و يا به عنوان ميان وعده از آلو خشک استفاده کرده و علاوه بر لذت بردن از طعم آن، از خواص يک ماده غذايي سالم و پرخاصيت نيز بهره‌مند شويد.آلوخشک کم کالري و لاغر کننده است.

آلو خشک حاوي کالري کمي در حدود 20 کيلوکالري انرژي است. در نتيجه آن را هميار لاغري مي‌دانند.
شاخص گليسمي اين ماده غذايي نيز پايين (40) است. در نتيجه مي‌تواند به راحتي و بدون افزايش قند خون، گرسنگي را از بين ببرد.
اگر دنبال يک ماده غذايي خوشمزه براي از بين بردن اشتهاي زياد، ريزه‌خواري و کنترل گرسنگي‌تان مي‌گرديد آلو خشک در خدمتتان است؛ چون سرشار از فيبرهاي غذايي است و به راحتي سيرتان مي‌کند.
آلوخشک خوشگل‌تان مي‌کند
آلو خشک حاوي ميزان قابل توجهي مواد معدني( آهن، منيزيم، پتاسيم) و ويتامين‌هاي E ،C و پيش ساز ويتامين A است که از سلول‌ها در برابر راديکال‌هاي آزاد محافظت کرده و مانع از تخريب آن‌ها مي‌شوند.
آلو خشک سلول‌هاي شما را از گزند پيري حفظ مي‌کند. ويتامين‌ها و مواد مغذي موجود در آن براي حفظ خاصيت ارتجاعي پوست و محدود کردن چين و چروک‌هاي پوستي فوق‌العاده‌اند.
آلو خشک براي مقابله با کلسترول
مصرف روزانه آلو خشک باعث کاهش ميزان کلسترول بد خون مي‌شود. حتما مي‌دانيد که بالا بودن اين کلسترول خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي عروقي را افزايش مي‌دهد. از آنجايي که اين ميوه منبع خوب پتاسيم و فلاوونوئيدها محسوب مي‌شود در نتيجه مي‌تواند به طور طبيعي از بروز اين بيماري‌ها پيشگيري کند.
آلو خشک دوست اسکلت شما
آلو خشک سرشار از عنصر بور کمياب است که به همراه کلسيم و ويتامين D موجود در آن از استخوان‌ها محافظت کرده و مانع از بروز پوکي استخوان مي‌شود. مصرف 50 گرم آلوخشک 100 درصد نياز روزانه به بور را تامين مي‌کند.

آلو خشک دوستدار دستگاه گوارش
آلو خشک سرشار از فيبرهاي محلول و غير محلول در آب است که به هضم راحت غذا کمک کرده و يبوست را از بين مي‌برد. 100 گرم آلو خشک 60 درصد نياز روزانه به فيبر را تامين مي‌کند.
آلو خشک يک ماده غذايي انرژي‌زا است
آلو خشک حاوي گلوکز (45 درصد) است و انرژي مغز را تامين مي‌کند. در نتيجه مي‌توانيد در فصل امتحانات از آن استفاده کنيد.
اين ماده غذايي همچنين منبع فروکتوز (25 درصد) و سوربيتول (30 درصد) است و قند مورد نياز بدن را تامين مي‌کند. اين قندها به تدريج جذب بدن مي‌شود.
اين ماده غذايي براي ورزشکاران توصيه مي‌شود چون مانع از افزايش ناگهاني قند خون و افت قدرت عضلاني بدن مي‌شود. به خاطر اينکه سرشار از منيزيم (45 ميلي‌گرم در هر 100 گرم) است که براي تامين انرژي و انقباض عضلاني لازم و ضروري است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر