صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 1

شفاخونه/ خاصيت شفادهندگي «سياه دانه»

سياه دانه حاوي فسفر، آهن، فسفات، کربوهيدرات و غيره است و يک ماده ي آنتي‌بيوتيک محسوب مي‌شود که باعث نابودي ويروس‌ها، ميکروب‌ها و باکتري‌ها مي‌شود. کاروتن موجود در سياه دانه خواص ضدسرطاني دارد. چند سالي است که محققان در خصوص اين دانه هاي ريز کنجکاوتر شده و خواص فوق العاده اي براي آن کشف کرده اند. در اين مطلب مي‌خواهيم کمي بيشتر در خصوص سياه دانه صحبت کنيم. لطفا با ما همراه باشيد.

کد خبر: 11305

زمان/سياه دانه حاوي فسفر، آهن، فسفات، کربوهيدرات و غيره است و يک ماده ي آنتي‌بيوتيک محسوب مي‌شود که باعث نابودي ويروس‌ها، ميکروب‌ها و باکتري‌ها مي‌شود. کاروتن موجود در سياه دانه خواص ضدسرطاني دارد. چند سالي است که محققان در خصوص اين دانه هاي ريز کنجکاوتر شده و خواص فوق العاده اي براي آن کشف کرده اند. در اين مطلب مي‌خواهيم کمي بيشتر در خصوص سياه دانه صحبت کنيم. لطفا با ما همراه باشيد.

سياه دانه در يک نگاه
سياه دانه سرشار از ترکيباتي مانند زينک، کلسيم، فسفر، پتاسيم، سلنيوم و همچنين ويتامين هاي B1، B2، B3 ،B9 و C و E مي باشد. تمام اين ترکيبات مفيد و قوي باعث شده اند تا سياه دانه ضدويروس، هضم کننده، تقويت کننده ي سيستم ايمني بدن، ضدالتهاب و ضدقارچ باشد. حدود بيش از دو هزار سال است که از سياه دانه به صورت روغن يا همان دانه هاي ريز استفاده مي‌شود.

نتايج بررسي ها و مطالعات جديد نيز نشان مي دهد که سياه دانه باعث روان شدن برونشيت شده و خواص ضد ميکروبي دارد. علاوه بر اين سياه دانه باعث تنظيم فشار خون شده و باعث ترشح صفرا مي‌شود. اين دانه هاي ريز براي درمان و بهبود ناخوشي مربوط به دستگاه تنفسي، پوست، معده و روده ها و همچنين براي بهبود عملکرد کليه ها و کبد و تقويت بدن موثر هستند. علاوه بر اين محققان معتقدند که سياهدانه خاصيت ضدسرطاني دارد و باعث افزايش هورمون هاي جنسي و افزايش باروري مي‌شود. سياه دانه باعث تسريع دفع ادرار شده و براي تقويت حافظه نيز مفيد است.

خداحافظ سرماخوردگي
سياه دانه خواص ضدويروسي و ضدباکتريايي دارد؛ بنابراين مي‌تواند از بيماري هاي مربوط به سرما مانند سرماخوردگي، برونشيت، آنفلوانزا و غيره پيشگيري کند. اين دانه هاي ريز باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شوند و سرماخوردگي را از شما دور مي سازند. توجه داشته باشيد که مصرف مرتب سياه دانه و همچنين روغن آن در برنامه ي غذايي تاثير فوق العاده اي روي تقويت سيستم ايمني بدن دارد و شما را در برابر بيماري‌هاي زمستاني مصون مي‌کند. معمولا ايراني‌ها از اين دانه ها در ترکيب ترشيجات استفاده مي‌کنند. مي‌توانيد به خورش ها، ماست يا سالادهايتان نيز سياه دانه بزنيد و از خواص آن نهايت استفاده را ببريد.

سياه دانه براي درمان مشکلات گوارشي
مشکلات گوارشي بنا به دلايل متعددي از قبيل تغذيه ي نامناسب، مشکلات روحي و غيره بروز مي‌کند. اگر شما نيز جزو افرادي هستيد که دچار اختلالات گوارشي هستيد مي‌توانيد به سياه دانه اعتماد کنيد. مي‌توانيد هر روز چند قطره از روغن سياه دانه را به نوشيدني گرم تان اضافه کرده و ميل کنيد. سياه دانه و روغن آن باعث تقويت فلور روده شده، با نفخ و گاز معده مقابله مي‌کند و همچنين ميکروب‌هاي آسيب رسان به دستگاه گوارش را که باعث نفخ و دل درد و ورم معده مي شوند، از بين مي‌برد. مي‌توانيد با پزشک يا عطار مشورت کرده و بر حسب نوع مشکل تان از اين ماده ي مفيد طبيعي استفاده کنيد.

سياه دانه براي مقابله با خستگي هايتان
سياه دانه سرشار از مواد مغذي و مواد معدني است؛ به همين دليل باعث تقويت بدن شده و مانع از کاهش انرژي مي‌شود. اگر مدتي است که از احساس خستگي مداوم شکايت داريد حتما روغن سياه دانه را به برنامه ي غذايي تان اضافه کنيد. به جاي اينکه براي کسب انرژي به مصرف بيش از اندازه ي قهوه رو بياوريد بهتر است صبح‌ها به چايتان چند قطره روغن سياه دانه، کمي عسل و چند پر نعنا اضافه کنيد. اين کار را به مدت ۱۰ روز ادامه دهيد. خواهيد ديد که به مرور انرژي از دست رفته برگشته و انرژي تان چند برابر مي‌شود.

سياه دانه مفيد براي پوست
روغن سياه دانه براي درمان و بهبود آکنه ها موثر است. به خاطر اينکه حاوي ترکيبات تميزکننده است. اين روغن همچنين براي تغذيه‌ي عمقي پوست‌هاي خشک موثر عمل مي‌کند.
توصيه مي‌کنيم بعد از تميز کردن پوست و يا بعد از لايه برداري براي تسکين و تغذيه‌ي پوستتان از اين روغن استفاده کنيد. در فصل سرما علاوه بر اضافه کردن کمي روغن سياه دانه به چايتان مي‌توانيد آن را به طور مستقيم روي لب‌ها بزنيد تا از خشکي و ترک خوردگي آن‌ها جلوگيري شود.

سياه دانه براي سلامت موهاي شما
استفاده ي موضعي از روغن سياه دانه باعث تقويت پوست سر مي‌شود و موهايتان را نرم و تقويت مي‌کند. اين روغن براي تغذيه‌ي موهاي شکننده، کدر، بي حالت و ضعيف، فوق العاده است. مي‌توانيد اين روغن را با روغن‌هاي ديگري مانند روغن کرچک مخلوط کرده و به موها بزنيد. به اين ترتيب کمک زيادي به رشد سريع موهايتان کرده‌ايد. مي‌توانيد کمي روغن آووکادو نيز به اين روغن‌ها اضافه کنيد تا خواص آن‌ها چندبرابر شود.

اين ماسک روغني را به کف سر و موهايتان بزنيد و به مدت دو تا سه ساعت با حوله ي گرم ببنديد. سپس با شامپوي روزانه ي خود موهايتان را شستشو دهيد. مي‌توانيد هفته اي يکبار اين کار را تکرار کنيد. توجه داشته باشيد مصرف روزانه ي روغن يا دانه هاي آن نيز به دليل دارا بودن کلسيم و ويتامين هاي گروه B و غيره باعث تقويت و تغذيه ي دروني موها مي‌شود.

ايمني از زکام
امام رضا عليه السلام درباره خواص اعجاب انگيز سياه دانه مي فرمايد: در سياهدانه برکت است. در چهل چيز خداوند برکت قرار داده ازحبوبات و جمادات هم سياهدانه را بر گزيده است.
مطابق توصيه امام رضا عليه السلام سياه دانه و بوييدن گل نرگس خاصيت ايمني در برابر زکام را دارند. امام رضا (ع) مي فرمايد: وَليشُمَّ النَّرجِسَ ؛ فَإِنَّهُ يأمَنُ الزُّکامَ ، وکذلِک الحَبَّةُ السَّوداءُ،؛ گل نرگس ببوييد؛ زيرا از زکام، ايمنى مى‏بخشد و همچنين است سياه دانه.

معجون سياه دانه و عسل
در بياني ديگر امام رضا عليه السلام سياه دانه را باعث نابودي امراض مزمن دانسته اند و مي فرمايند: اروي عن العالم عليه السلام ان حبه السودا مبارکه يخرج الداء الدفين من البدن؛ امام موسي بن جعفر عليه السلام روايت شده است که سياهدانه مبارک است و بيماري هاي مزمن را از بدن خارج مي کند.

آن حضرت در بياني ديگر از معجون سياه دانه و عسل به نيکي ياد کرده و از خاصيت شفادهندگي آن ستايش کرده و فرموده اند: أن حبة السوداء شفاء من کل داء إلا السام و عليکم بالعسل و حبة السوداء ؛ درسياه دانه شفاي هر دردي است مگر مرگ و بر شما باد به خوردن عسل و سياه دانه.

نظرات بینندگان

  • مجیدی

    | |

    عالی بود

ارسال نظر