صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/ آشنايي با مشخصات يک مسواک مناسب

مسواک زدن نقش بسيار مهمي در حفظ سلامت دهان و دندان شما دارد. اولين قدم شما انتخاب يک مسواک مناسب است. در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها انواع مختلف مسواک در سايز، رنگ و طرح هاي مختلف وجود دارد. عليرغم تبليغات شرکت هاي سازنده مسواک، تاکنون هيچگونه شواهد علمي مبني بر ارجحيت نوع خاصي از مسواک ارائه نشده است.

کد خبر: 1109

مجله دلگرم/ مسواک زدن نقش بسيار مهمي در حفظ سلامت دهان و دندان شما دارد. اولين قدم شما انتخاب يک مسواک مناسب است.
در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها انواع مختلف مسواک در سايز، رنگ و طرح هاي مختلف وجود دارد. عليرغم تبليغات شرکت هاي سازنده مسواک، تاکنون هيچگونه شواهد علمي مبني بر ارجحيت نوع خاصي از مسواک ارائه نشده است.

مسواک خوب بايد داراي مشخصاتي باشد تا بتواند دندان هاي را به خوبي تميز کنيد،اما چه معيارهايي؟
1. مسواک بايد رشته هاي نايلوني داشته باشد.

2. رشته هاي مسواک بايد نرم و متوسط باشد.مسواک هاي زير به لثه و دندانها آسيب مي رساند.

3. اندازه سر مسواک بايد متناسب با دهان فرد باشد و همچنين لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد.مسواک به طول دو سانتيمتر براي کودکان مناسب است.

4. مدتي که بايد از يک مسواک استفاده شود،بستگي به ميزان تميزي،محکمي و فرم رشته هاي مسواک دارد.تا وقتي که رشته هاي مسواک تميز،محکم و صاف است
مي توان از آن استفاده کرد.اگر فردي طور مرتب و با دقت مسواک کند،معمولاً عمر مسواک او چهار تا شش ماه است.اگر مسواک پس از يک هفته فرسوده شود نشانه اين است که فرد نادرست مسواک مي زند.

ويژگيهاي يک مسواک خوب چيست؟
مسواک بايستي نرم و از نظر اندازه کوچک باشد.مسواک هاي نرم نايلوني که انتهاي موهاي آن گرد و پخ شده ترجيح داده مي شوند.الياف مسواک بايد در عرض در 4-3 رديف و در طول در 12-10 رديف قرار گرفته باشند.

چرا مسواک نرم توصيه مي شود؟
عامل ايجاد کننده بيماريهاي لثه و دندان،لايه بيرنگ و چسبنده اي است که شامل ميکروبها در زمينه اي از بزاق و مواد غذايي بوده که به سطح دندان مي چسبد و پلاک ميکروبي ناميده مي شود.
پلاک با کشيدن ناخن بر روي دندان به زير آن جمع شده و ديده مي شود.هدف از مسواک زدن،تميز کردن دندانها از باقيمانده مواد غذايي و برداشتن پلاک ميکروبي بوده که با استفاده از مسواک نرم به اين هدف مي توان نائل گرديد.

چرا نبايد از مسواک زبر استفاده کرد؟
عليرغم تصور مردم جرم رسوب يافته بر دندانها،با عمل مسواک زدن برطرف نمي گردد و نياز به کمک دندانپزشک و استفاده از وسايلي چون قلم و دستگاه جرم گيري دارد.
استفاده از مسواک هاي زبر و خشن و يا خمير دندانهاي ساينده علاوه بر اينکه باعث تحليل لثه شده،سبب ايجاد سائيدگي و خراشيدگيهايي بر روي دندانها شده و استعداد گير پلاک ميکروبي و همچنين ريسک ايجاد پوسيدگي را بالا مي برد.

آيا مسواک برقي بر مسواک دستي ارجحيت دارد؟
خير،هيچگونه تفاوتي از نظر تميز کردن دندان با اين دو روش وجود ندارد.کما اينکه نوع دستي قابليت مانور بيشتري دارد.

زمان تعويض مسواک چه موقع است؟
به محض اينکه موهاي مسواک شروع به سائيده شدن نمود،مسواک بايد تعويض شود که اين مدت معمولاً سه ماه است.اما اين زمان بستگي تام به شدت و نحوه مسواک زدن فرد دارد.

انتخاب مسواک مناسب براي کودکان
مسواک هاي مخصوص کودکان غالبا به گونه اي طراحي مي شوند که جذابيت لازم براي ترغيب کودک به مسواک زدن را داشته باشند. مسواک مناسب براي کودک شما لازم است ويژگي هاي زير را داشته باشد:
1- سر مسواک کوچک باشد تا در دهان کودک جا شود و سبب آزردگي وي نشود.

2- موهاي مسواک از نوع نرم (soft) باشد.

3- موهاي مسواک نايلوني و سر آن گرد باشد.

4- دسته مسواک ضخيم باشد تا به راحتي در دست کودک قرار گرفته و کودک بتواند به خوبي مسواک را کنترل نمايد.

در صورتيکه کودک شما از مسواک برقي استفاده مي نمايد حتما هنگام مسواک زدن بر کار او نظارت داشته باشيد!

آيا مسواک برقي به مسواک دستي ارجحيت دارد؟
در حقيقت مسواک هاي برقي اثري بهتر از مسواک هاي معمولي ندارند. اما بعضي افراد از مسواک زدن با مسواک برقي لذت مي برند و همين امر باعث مي شود زمان بيشتري را صرف مسواک زدن کنند و يا دفعات آن را افزايش دهند.
لذا همين امر موجب بهبود بهداشت دهان اين افراد مي شود. از طرفي براي افرادي که توانايي بدني کمي دارند و قادر به کنترل مسواک نيستند، مانند مبتلايان به آرتريت(التهاب مفاصل)، استفاده از مسواک برقي راحت تر و مفيد تر است.
درکنار اين مزيت ها بايد به قيمت نسبتا بالاي اين نوع مسواک ها در مقايسه با مسواک معمولي اشاره کرد. مسواک هاي معمولي ارزان تر و متنوع تر بوده، نيازي به باتري وشارژ ندارند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر