صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

تغذيه/ عوارض کمبود غلات سبوس‌دار براي بدن

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اصفهان و دکتراي علوم تغذيه گفت: نتايج تحقيقات صورت گرفته در ايران نشان مي دهد که کمبود غلات سبوس دار يکي از علل بروز سندرم متابوليک مانند اختلالات قند، چربي و فشار خون، چاقي شکمي و ديابت نوع 2 در بين ايراني ها است.

کد خبر: 10864

سلامت نيوز/ دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اصفهان و دکتراي علوم تغذيه گفت: نتايج تحقيقات صورت گرفته در ايران نشان مي دهد که کمبود غلات سبوس دار يکي از علل بروز سندرم متابوليک مانند اختلالات قند، چربي و فشار خون، چاقي شکمي و ديابت نوع 2 در بين ايراني ها است.
دکتر ليلا آزادبخت محقق طرح پژوهشي «ارتباط دريافت هاي غذايي با خطر بيماري هاي غيرواگير» اظهار کرد: نتايج اين طرح پژوهشي همچنين بيانگر آن است که مصرف غلات بدون سبوس و تصفيه شده مانند برنج و نان هاي سفيد که به يک عادت و فرهنگ غذايي در بين ايراني ها تبديل شده، افزايش ميزان اختلالات متابوليک را به همراه داشته است.
وي با بيان اينکه بروز اختلالات متابوليک مي تواند تا حد زيادي به دريافت کربوهيدرات هاي ساده مرتبط باشد، افزود: مصرف غلات تصفيه شده همچنين افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي را به دنبال دارد.
آزادبخت خاطر نشان کرد: مساله ديگر مصرف کربوهيدرات زياد در کشور است؛ مصرف زياد نان و برنج سفيد که جزوي از گروه کربوهيدرات ها است، مي تواند عامل بروز بسياري از بيماري ها باشد.
متخصص تغذيه گفت: بخشي از مطالعات انجام شده در اين طرح پژوهشي در مورد کيفيت رژيم غذايي دريافتي در کشور است که نشان مي دهد ارزيابي کيفيت مواد غذايي بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
آزادبخت ادامه داد: صنايع غذايي کمتر در زمينه توليد محصولات سبوس دار فعاليت مي کنند و به ناچار بيشتر غلاتي که مردم مصرف مي کنند، بدون سبوس و تصفيه شده است.
وي اظهار کرد: تنوع محصولات غذايي سبوس دار در کشور بسيار محدود است و لازم است دست اندرکاران صنايع غذايي به اين مساله توجه کنند و براي رفع اين مشکل اقداماتي را صورت دهند.
به گفته آزادبخت، درحال حاضر تنها نان سنگک، بربري و برخي نان هاي تافتون و برخي از انواع نان هاي سبوس دار در کشور توليد مي شود که اين ميزان به نسبت نان هاي سفيد بسيار کم است.
وي با بيان اينکه همچنين ميان وعده هاي مصرفي مانند انواع بيسکويت ها و کيک ها از آرد سفيد تهيه مي شود، افزود: صنايع با ورود به توليد ميان وعده ها از آردهاي سبوس دار مي توانند بخش مهمي از کمبود غلات سبوس دار و عوارض ناشي از آن را کاهش دهند.

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در مورد استاندارهاي جهاني ميزان مصرف سبوس در رژيم غذايي روزانه افراد اظهار کرد: استاندارد جهاني در مورد ميزان کافي مصرف سبوس وجود ندارد اما انجمن هاي علمي جهاني توصيه کرده اند که حداقل يک سوم از آرد نان و غلات مصرفي سبوس دار باشد.
آزادبخت به مردم توصيه کرد: سعي شود ميزان مصرف برنج را کاهش دهند و بيشتر از نان ها و غلات سبوس دار مانند جو و گندم سبوس دار در مصرف غذايي روزانه خود استفاده کنند.
وي گفت: همچنين مي توان سبوس ها را جداگانه به غذاها اضافه يا از جوشانده سبوس استفاده کرد.
وي با يادآوري افزايش مصرف غذاهاي آماده (فست فودها) در بين کودکان و نوجوانان اظهار کرد: نان ساندويچ ها و پيتزاها از نوع نان سفيد است و از آنجايي که مصرف اين نوع از غذاها در رژيم روزانه کودکان و نوجوانان افزايش يافته است، کاهش دريافت سبوس را به دنبال دارد و مي تواند آنها را در سنين بالاتر با اختلالات متابوليک روبه رو سازد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر