صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

پوست و مو/ لکه‌هاي سفيد ناخن نشانه کمبود کلسيم است؟ +عکس

کد خبر: 10863

سلامت نيوز/ يک متخصص پوست و مو با بيان اينکه کلسيم هيچ نقشي در سلامت ناخن‌ها ندارد گفت: تنها کمبود منيزيم مي‌تواند موجب افزايش آسيب‌پذيري ناخن در برابر ضربه شود که اين مساله خود زمينه ايجاد خطوط سفيد را در ناخن فراهم مي‌سازد.
دکتر سيد مسعود داودي درباره اينکه آيا لکه‌هاي سفيد ناخن نشانه کمبود کلسيم است يا خير گفت: برخي افراد بر اين باور هستند که همانطور که کلسيم براي قوام و سفتي استخوان ضروري است بنابراين کمبود آن مي‌تواند در سلامت ناخن نيز تاثير داشته باشد در صورتي که چنين تصوري بسيار اشتباه است و کلسيم هيچ گونه ارتباطي با سلامت ناخن ندارد.
وي افزود: خطوط سفيدي که در صفحه ناخن برخي افراد ديده مي‌شود بيشتر به دليل وارد شدن ضربه به ناخن ايجاد مي‌شود که براي جلوگيري از بروز آن به افراد توصيه مي‌شود صفحه ناخن را چرب نگه دارند تا شکنندگي آن کاهش يابد.


اين متخصص پوست و مو با بيان اينکه بروز اين خطوط سفيد نياز به مراجعه به مراکز درمان ندارد گفت: اين لکه‌ها در قاعده ناخن ايجاد مي‌شود و با رشد ناخن بين مي‌روند بنابراين نمي‌توان آن را به عنوان مشکل تلقي کرد و به پزشک مراجعه کرد.
وي افزود: وقتي ضربه به ناخن وارد مي‌شود موجب ايجاد حباب‌هاي در صفحه ناخن مي‌شود که در نهايت به صورت خطوط سفيد ديده مي‌شود که اين خطوط ممکن است به مدت 3 تا 4 ماه بر روي ناخن باقي بماند اما افراد بايد توجه داشته باشند اگر اين خطوط افزايش يافت و به ساير ناخن‌ها سرايت کرد بايد به پزشک مراجعه کرد.
اين عضو هيان علمي دانشگاه علوم پزشکي بقية الله(عج) در پايان با توجه به اينکه کمبود کدام دسته از مواد غذايي مي‌تواند در بروز اين مساله تاثير داشته باشد گفت: کمبود منيزيم مي‌تواند موجب افزايش آسيب پذيري ناخن در برابر ضربه و ايجاد اين خطوط سفيد شود که براي درمان به اين افراد براي مدتي مولتي ويتامين تجويز مي‌شود تا اين کمبود جبران شود
سلامت نيوز: لکه‌هاي سفيد ناخن نشانه کمبود کلسيم است؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر