صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

علائم، نشانه‌ها و راهکارهاي درمان تورم آپانديس

آپانديسيت يعني تورم آپانديس. آپانديسيت مي‌تواند مزمن و يا ناگهاني باشد. آپانديسيت يکي از رايج‌ترين وضعيت‌هاي پزشکي اورژانس است که بيشتر در سنين ۱۰ تا ۳۰ سالگي بروز مي‌يابد و در مردان رايج‌تر از زنان است.

کد خبر: 1086

آپانديسيت يعني تورم آپانديس. آپانديسيت مي‌تواند مزمن و يا ناگهاني باشد. آپانديسيت يکي از رايج‌ترين وضعيت‌هاي پزشکي اورژانس است که بيشتر در سنين ۱۰ تا ۳۰ سالگي بروز مي‌يابد و در مردان رايج‌تر از زنان است.
 بي‌توجهي به درمان آپانديسيت مي‌تواند موجب مرگ فرد مبتلا شود. از اين رو، بهتر است علائم آن را بشناسيد و با برخي آگاهي‌ها درباره آن آشنا شويد.

آناتومي آپانديس
آپانديس برآمدگي کوچک و انگشت مانندي در روده بزرگ است. آپانديس در يک چهارم پايين و سمت راست ناحيه شکمي واقع شده است. دليل وجود آن در بدن مشخص نيست.

عامل بروز آپانديسيت
دانشمندان معتقدند اين عارضه به دليل نوعي انسداد در آپانديس ايجاد مي‌شود. اين انسداد ممکن است نسبي و يا کامل باشد. انسداد کامل آپانديس‌‌ همان اتفاقي است که موجب مراجعه اورژانسي بيمار به بيمارستان و نياز به جراحي مي‌شود. انسداد اغلب به علت انباشت مدفوع ايجاد مي‌شود. اما ممکن است دلايل ديگري هم داشته باشد:

· بزرگ شدن فوليکول‌هاي لنفاوي
· کرم
· ضربه
· تومور
زماني که آپانديس مسدود مي‌شود، امکان تکثير باکتري در آن ايجاد شده و اين امر موجب ايجاد عفونت مي‌شود. فشاري که در اثر اين عفونت ايجاد مي‌شود دردآور است. اين عارضه مي‌تواند موجب فشردگي رگ‌هاي خوني آن ناحيه هم بشود. عدم وجود جريان خون در آپانديس مي‌تواند باعث ايجاد قانقاريا بشود. اگر آپانديس پاره شود، مدفوع به شکم وارد مي‌شود و وضعيتي اورژانسي ايجاد مي‌کند.
پريتونيت نيز يکي از پيامدهاي احتمالي پارگي آپانديس خواهد بود. پريتونيت تورم بافتي است که ديواره شکمي را مي‌پوشاند. در نتيجه پارگي آپانديس، ساير ارگان‌ها هم متورم خواهند شد. از جمله ارگان‌هايي که تحت تأثير پارگي آپانديس قرار خواهند گرفت مي‌توان به سکوم، مثانه و کولون سيگموئيد اشاره کرد.
در صورتي که آپانديس بجاي پارگي و ترکيدگي، فقط نشت داشته باشد، به آبسه چرکي خواهد انجاميد. اين اتفاق باعث مي‌شود عفونت در ناحيه کوچکي محدود شود. با اين حال ورم چرکي هم مي‌تواند بسيار خطرناک باشد.

علائم آپانديسيت
از جمله علائم آپانديسيت مي‌توان به موارد ذيل اشاره کرد:

· درد در ناحيه پايين و سمت راست شکم
· از دست دادن اشت‌ها
· تهوع
· استفراغ
· اسهال
· يبوست
· ناتواني در دفع گاز معده
· تورم شکم
· تب خفيف
· احساس بهتر بعد از اجابت مزاج

آپانديسيت با دردهاي شکمي ملايم آغاز مي‌شود. معمولاً با گذشت زمان شديد‌تر، يکنواخت و ثابت مي‌شود. ممکن است بيمار الزاماً در عادت‌هاي روده‌اي خود تغييري احساس نکند. با اين حال ممکن است گاهي آپانديسيت موجب ايجاد تغييراتي در دفع ادرار شود.
در صورتي که در قسمت راست شکم خود احساس درد مي‌کنيد و هر کدام از علائم مذکور را داريد بهترين کار مراجعه به پزشک است.
آپانديسيت مي‌تواند به طور ناگهاني به يک فوريت پزشکي تبديل شود. در ۲۴ ساعت اوليه بروز علائم، پارگي به ندرت اتفاق مي‌افتد. با اين حال، مي‌توان گفت ۸۰% از افرادي که براي مدت ۴۸ ساعت علائم آپانديسيت را مشاهده مي‌کنند، به ترکيدگي آپانديس دچار مي‌شوند.
سوراخ شدن آپانديس مي‌تواند به مرگ بيمار منجر شود. خطر مرگ در اثر پارگي و نشت آپانديس در بزرگسالان و سالمندان بيشتر است.

چگونگي تشخيص آپانديسيت
معاينه آپانديسيت بررسي يک چهارم پاييني و سمت راست شکم بيمار را شامل مي‌شود. در صورتي که فرد باردار باشد، درد شديد‌تر خواهد بود. در صورتي که آپانديسيت پاره شده باشد، شکم بيمار سفت و متورم مي‌شود.
در صورت تورم و سفتي شکم بايد فوراً به پزشک مراجعه کرد. علاوه بر معاينه، تست‌هاي مختلفي براي بررسي آپانديسيت موجود است.
آزمايش ادرار مي‌تواند مشخص کند که درد احياناً به عفونت مجاري ادرار و يا سنگ کليه مربوط نيست.
بررسي‌هاي لگني هم مي‌تواند در مورد بيماران مؤنث مشخص کند که درد بيمار ناشي از مشکلات دستگاه تناسلي وي نيست. درد مي‌تواند به عفونت‌هاي لگني هم مربوط باشد.
آزمايش‌هاي بارداري هم مي‌تواند احتمال بارداري خارج از رحم را بررسي نمايد.
تصويربرداري شکمي مي‌تواند وجود ورم‌هاي چرکي و يا عوارض ديگر را مشخص کند. تصويربرداري شکمي مي‌تواند از طريق اشعه ايکس، سونوگرافي و يا سي تي اسکن انجام شود.
تصويربرداري از قفسه سينه به وسيله اشعه ايکس هم مي‌تواند وضعيت بيمار را در مورد التهاب لوب پايين و سمت راست ريه بررسي کند.

درمان آپانديسيت
براي درمان آپانديسيت روش‌هاي متعددي وجود دارد. در موارد نادري ممکن است آپانديسيت بدون انجام عمل جراحي بهبود يابد. و درمان تنها با استفاده از آنتي بيوتيک‌ها و رژيم غذايي مملو از مايعات انجام شود. با اين حال در اکثر موارد، جراحي الزامي است. اما جزئيات عمل جراحي به جزئيات وضعيت بيمار بستگي خواهد داشت.
در صورتي که در آپانديس سوراخي ايجاد شده اما هنوز به پارگي نينجاميده باشد، بيمار ابتدا تحت درمان به وسيله آنتي بيوتيک قرار خواهد گرفت. سپس نشت اين سوراخ به وسيله لوله ظريفي که از روي پوست به بدن وارد مي‌شود تخليه و خشک مي‌گردد. در مرحله بعد پس از درمان عفونت، آپانديس طي انجام عمل جراحي خارج خواهد شد.
اين فرآيند را مي‌توان طي يک عمل جراحي و يا لاپراسکوپي انجام داد. لاپراسکوپي حالت تهاجمي کمتري دارد و زمان لازم براي بهبود کوتاه‌تر است. با اينحال در صورتي که فرد به ورم چرکي و يا پارگي آپانديس دچار شده باشد، جراحي باز الزامي خواهد بود.
اگرچه نمي‌توان از ابتلا به آپانديسيت پرهيز کرد، بااين حال، آپانديسيت در افرادي که رژيم غذايي مملو از فيبر دارند، يعني رژيمي که حاوي مقادير زياد ميوه‌ها و سبزيجات تازه است، شيوع کمتري دارد.

جام جم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر