صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

عطسه‌ کردن هم ديسک‌ کمر مي‌آورد!

کد خبر: 10782

ساعت 24/ يک دکتراي تخصصي فيزيوتراپي گفت: براثر وارد آمدن فشارهاي غلط به ديسک به مرور زمان تيغه‌هاي غضروفي اطراف ديسک دچار آسيب شده، بطوري که در برخي موارد به دنبال يک عطسه ساده ديسک دچار فتق يا پارگي مي‌شود.
دکتر محمدباقر شمسي با بيان اينکه ديسک‌ها کمک‌فنر بدن محسوب مي‌شوند، اظهار کرد: ديسک در ستون‌ فقرات در بين مهره‌ها قرار دارد که نقش لرزه‌گيري داشته و فشار عمومي بر روي ستون فقرات ‌بدن را تعديل مي‌کند.
وي تصريح کرد: ديسک‌ها از دو قسمت تشکيل شده‌اند، يک قسمت حلقه‌هاي غضروفي متحدالمرکز هستند و قسمت ديگر ماده‌اي ژلاتيني مثل عسل است که در وسط اين حلقه‌ها قرار دارد و به هنگام فشار بر روي ديسک‌ها قسمت ژلاتيني به اطراف مي‌رود و با افت فشار غضروف‌هاي اطراف اين ماده ژلاتيني را به سمت داخل مي‌برند.
اين فيزيوتراپ اظهار کرد: زماني که فشار نامناسبي به ديسک وارد شود به مرور زمان تيغه‌هاي غضروفي اطراف دچار آسيب مي‌شود و قسمت ژلاتيني بيرون مي‌زند که به اين حالت فتق ديسک يا بيرون‌زدگي ديسک گفته مي‌شود.
محمدباقر شمسي افزود: بيرون‌زدگي ديسک به خودي خود مشکلي ندارد، اما بسته به اينکه فشار به کجا وارد مي‌شود، مشکلاتي را بوجود مي‌آورد. بطور مثال اگر فتق ديسک در قسمت گردن باشد موجب انتشار دردهايي در گردن شده و اين فتق ديسک در قسمت کمر حالت برق‌گرفتگي ايجاد مي‌کند و اگر در قسمت پشتي و جانبي ستون مهره‌ها و روي ريشه اعصابي که از نخاع خارج مي‌شود، باشد دردهايي را در اين قسمت منتشر مي‌کند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌ پزشکي کرمانشاه افرادي را که کمتر تحرک داشته و بصورت طولاني‌ مدت فعاليتي ندارند را بيش از ساير افراد در معرض فتق ديسک دانست و اظها رکرد: کم‌تحرکي و نشستن‌هاي طولاني مدت عضلات را ضعيف کرده و افراد را در معرض ديسک کمر قرار مي‌دهد. به همين دليل افرادي که کار پشت ميزنشيني دارند مانند کارمندان بيش از ساير افراد در معرض فتق ديسک قرار دارند.
شمسي اظهار کرد: با ضعيف‌ شدن عضلات در اين شرايط بر اثر يک خم‌شدن ساده و چرخش ستون فقرات و حتي در برخي موارد با عطسه‌ نيز احتمال پارگي و فتق ديسک افزايش مي‌يابد.
شمسي تصريح کرد: چنانچه عضلات فرد بر اثر بي‌تحرکي يا فعاليت اشتباه‌ بدني دچار ضعف شده باشد، در زمان‌هايي که بدن آمادگي تحمل اين فشار شديد را ندارد همچون سقوط ناگهاني از پله يا يک عطسه ساده احتمال دررفتگي ديسک بيشتر مي‌شود، زيرا در اين زمان عضلات منقبض نيستند تا از ستون فقرات محافظت کنند.
اين فيزيوتراپ درد شديد، مورمور شدن و بي‌حسي را از جمله علائم دررفتگي ديسک عنوان کرد و افزود: اين درد در برخي موارد هنگام بلندشدن و راه‌ رفتن نيز ادامه دارد. در اين شرايط درمان ديسک با استراحت مطلق شروع مي‌شود و فرد بايد دو تا سه روز استراحت مطلق داشته، چنانچه به پشت مي‌خوابد يک بالش زير زانوهايش بگذارد و هنگام خوابيدن به پهلو زانوها را به حالت خم نگه دارد؛ چرا که در اين حالت کشيدگي در ريشه اعصاب کمتر شده و ميزان درد کاهش مي‌يابد.

وي تاکيد کرد: بيمار پس از استراحت مطلق بايد به تدريج فعاليت خود را از سر گيرد، به گونه‌اي که ابتدا و در چند روز اول با نيم ساعت کار فعاليت خود را شروع کرده و به تدريج ساعت فعاليت خود را افزايش دهد.
اين فيزيوتراپ با بيان اينکه اصلاح نوع فعاليت و خم و راست کردن بدن مي‌تواند ديسک را به جاي خود بازگرداند، يادآور شد: دررفتگي ديسک حتي اگر بجاي خود بازگردد يک ضايعه به حساب آمده و يک زخم جوش خورده است که احتمال عود مجدد آن وجود دارد.
شمسي اظهار کرد: در مواردي که درد بيمار بسيار باشد، فيزيوتراپي جواب ندهد و در رفتگي ديسک، ضايعه عصبي ايجاد کند، تجويز جراحي نياز است، اما در ساير موارد با فيزيوتراپي و درمان محافظه‌کارانه مشکل بيمار رفع مي‌شود. در روش درماني فيزيوتراپي نيز تحريکات الکتريکي و گرما شدت درد ديسک را کاهش داده و در مراحل بعدي با تقويت عضلات شکم و پشت ديسک به حالت اول بازمي‌گردد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر