صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

پوست و مو/ فريب تبليغات جوانسازي پوست با سلولهاي بنيادي را نخوريد!

در برخي موارد شاهد تبليغ براي انجام «پي آر پي» به عنوان تکنيکي که در آن از سلولهاي بنيادي استفاده مي شود هستيم که اين مطلب کذب است و تزريق سلولهاي خوني فرد طي روش «پي آر پي» با بحث تزريق سلولهاي بنيادي بسيار متفاوت است.

کد خبر: 1021

ايسنا/ مشاور معاونت علمي و فناوري رييس جمهور در خصوص سوء استفاده برخي افراد سودجو از دانش سلول‌هاي بنيادي در تخصص پوست و مو هشدار داد.
دکتر محمد علي نيلفروش زاده با بيان اينکه توليد سلولهاي بنيادي نيازمند شرايط بسيار ويژه و در اختيارتعداد محدودي از دانشگاه هاي علوم پزشکي است، افزود: برخي از افراد با تبليغات نادرست در خصوص کاشت مو و بهره گيري از سلولهاي بنياديدر اين خصوص، همچنين جوانسازي پوست و رفع چين و چروک با استمسل(سلول بنيادي) قصد گمراهي و دريافت مبالغ گزافي از هموطنان را دارند.

وي گفت: توليد سلولهاي بنيادي در شرايط بسيار خاص و با ابزارهاي تخصصي پيشرفته در محيط عاري از ميکروب (اتاق تميز) قابل انجام است.
نيلفروش زاده افزود: در برخي موارد شاهد تبليغ براي انجام «پي آر پي» به عنوان تکنيکي که در آن از سلولهاي بنيادي استفاده مي شود هستيم که اين مطلب کذب است و تزريق سلولهاي خوني فرد طي روش «پي آر پي» با بحث تزريق سلولهاي بنيادي بسيار متفاوت است.
عضو انجمن متخصصين پوست ايران ضمن هشدار به اينگونه افراد سودجو به مردم هشدار داد که فريب اين تبليغات دروغين و غير اخلاقي را نخورند و در مواجهه با چنين مواردي، مراتب را به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي محل خود اطلاع دهند.
اين متخصص و جراح پوست و مو در حاشيه چهاردهمين کنگره سالانه انجمن متخصصين پوست ايران، تاکيد کرد: کشت سلولهاي بنيادي در شرايط خاص قابل انجام است و در مطب شخصي يا کلينيک ها امکان توليد، تکثير و تلخيص آن وجود ندارد.
چهاردهمين کنگره انجمن متخصصين پوست ايران جمعه پنجم دي ماه به کار خود پايان مي دهد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر