صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

آيا مي‌دانيد اينترنت را کدام نويسنده پيش‌بيني کرد؟

کد خبر: 884

مهر/ در رمان «سوار بر موج شوکي»، شخصيت‌ها سوار بر شبکه‌هاي داده‌اي به وسعت قاره‌ها، کرم‌هاي اطلاعاتي را آزاد و سامانه‌ها را هک مي‌کنند؛ پيش‌بيني اينترنت را به جان برونز، نويسنده اين کتاب نسبت داده‌اند.

«همه ايده‌هاي خوب روزگاري پيش از آنکه به بار بنشينند، در ذهن کسي نقش بسته‌اند». اين جمله از «آرتور سي کلارک» يکي از معروفترين نويسندگان داستان‌هاي علمي - تخيلي، پشت جلد کتاب «علم در ادبيات علمي تخيلي» حک شده است.

اين کتاب که شرح ۸۳ پيشگويي علمي تخيلي است که واقعيت علمي پيدا کرده‌اند، تازه‌ترين اثر ترجمه شده از «رابرت دبليو بلاي» نويسنده بيش از ۶۰ کتاب از جمله «آزمون آخرين سفر ستاره‌هاي غيرمجاز»، «چرا هيچ وقت نبايد با يک پيراهن قرمز خودتان را با پرتو به سفينه انتقال دهيد» (هر دو چاپ انتشارات هارپر کالينز) و قهرمانان کتاب کاريکاتور: ۱۰۰۱ پرسش کم‌اهخميت درباره ابرقهرمانان محبوب آمريکايي (گروه انتشارات کارول) به زبان فارسي است.

جالب است بدانيد که بلاي، به عنوان يک علاقه‌مند به داستان‌هاي علمي، تخيلي از سن ۱۲ سالگي بيش از ۵۰۰ رمان و داستان خوانده و ده‌‌ها فيلم علمي، تخيلي تماشا کرده است. او حتي به مجله علمي، تخيلي «گالاکسي» هم داستان تخيلي فروخته است. مدارک علمي بلاي مشتمل‌اند بر ليسانس مهندسي، مهندسي شيمي و چند مقاله علمي در موضوعاتي همچون مهندسي شيمي، پيشرفت مهندسي شيمي و فيلم‌ها و کتاب‌هاي علمي. او از سال ۱۹۷۹ عضو انستيتو مهندسي شيمي آمريکاست.

کتاب «علم در ادبيات علمي تخيلي» که با ترجمه مشترک ميثم زينلي طهراني و نگار بزرگمهر و از سوي انتشارات مازيار راهي کتابفروشي‌هاي ايران شده است، در واقع راهنماي غايي ابداعات و اکتشافاتي است که ابتدا در ادبيات علمي تخيلي نمايان شدند و بعدها توسط جامعه علمي شناخته شده و مورد پيگيري قرار گرفتند.

از پادگرانش گرفته تا جهان‌هاي موازي، از ماهواره‌ها تا بينايي با استفاده از پرتو ايکس، همه به همراه سرچشمه‌هاي خيالي آنها در کتاب «علم در ادبيات علمي تخيلي»، مورد کاوش و بررسي و بازبيني قرار گرفته‌اند. به زبان ساده، اين کتاب توضيح مي‌دهد که دانشمندان چگونه تخيل را به واقعيت تبديل مي‌کنند.

يکي از اين پيشگويي‌ها مربوط به ظهور اينترنت است. پيش‌بيني اين پديده را - که امروزه ديگر متصل نبودن به آن، اختلال در زندگي ترجمه مي‌شود - جان برونز (1934-1995) نويسنده داستان‌هاي علمي، تخيلي، نسبت مي‌دهند. در رمان او به نام «سوار بر موج شوکي» (1975)، شخصيت‌ها روي شبکه‌هاي داده‌اي به وسعت قاره‌ها سوار شده و کرم‌هاي اطلاعاتي را آزاد مي‌کنند که اطلاعات و سامانه‌ها را هک مي‌کنند.

بسياري از ايده‌هاي سحرآميز در علم نه در آزمايشگاه بلکه از ذهن‌هاي برخي از مشهورترين و خلاق‌ترين نويسندگان علمي تخيلي سرچشمه گرفتند. از پيش‌بيني جنگ‌ هسته‌اي توسط رابرت هاينلاين گرفته تا شرح آلدوس هاکسلي از ادوار شبيه‌سازي پيش از گوسفند دالي، ادبيات علمي تخيلي در خارق‌العاده‌ترين شکل خود براي گشودن اذهان دانشمندان دوران مدرن به کار رفته و پيوسته کران‌هاي اين زمينه را گسترش مي‌دهد.

کتاب «علم در ادبيات علمي تخيلي» در ۳۸۴ صفحه با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه و با قيمت ۱۸ هزار تومان چاپ و توزيع رسيده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر