صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

حق "پس دادن" عروس، امتيازي براي دامادهاي مراکشي

کد خبر: 742

فرارو/ قراردادي در مراکش به داماد‌ها اجازه مي‌دهد پس از گذشت يک ماه از ازدواج چنانچه از همسر خود راضي نبودند، زن را "پس دهند". فعالان حقوق زنان به شدت از اين قانون انتقاد مي‌کنند.
به گزارش دويچه وله، مراکش همچنين شاهد افزايش ازدواج دختربچه‌ها است.
در طول ده سال گذشته ميزان ازدواج دختربچه‌ها در مراکش نزديک به دو برابر شده است.
طبق تحقيقي که وزارت دادگستري اين کشور انجام داده، ۳۵ هزار و ۱۵۲ دختربچه که بيش از ۹ سال داشته‌اند، در سال ۲۰۱۳ به پاي سفره عقد نشانده شده‌اند. اين در حالي است که در سال ۲۰۰۴ شمار ازدواج اجباري دختربچه‌ها ۱۸ هزار و ۳۴۱ بوده است.
ازدواج اجباري دختربچه‌ها در مراکش در حالي صورت مي‌گيرد که طبق قانون اساسي اين کشور، زنان به هنگام ازدواج بايستي به سن قانوني رسيده باشند و تنها در مواردي معدود استثنا جائز است. فعالان حقوق زنان در مراکش معترض‌اند که وزارت دادگستري هيچ اقدامي در برابر اين قانون شکني انجام نمي‌دهد.
آنها همچنين ازدواج‌هاي موسوم به "سريع‌السير" را به شدت مورد انتقاد قرار مي‌دهند. در اين نوع از ازدواج‌ها والدين قراردادي را امضا مي‌کنند که به موجب آن داماد اجازه دارد، تا يک ماه پس از ازدواج در صورتي که از عروس راضي نبود، او را "پس بدهد".
طبق قانوني که در سال ۲۰۱۱ در مراکش به تصويب رسيده، مردان و زنان "به طور مساوي از آزادي و حقوق انساني" برخوردارند. با اين همه وضعيت زنان در اين کشور بدتر شده است. از هر ۴ زن مراکشي، تنها يک نفر شاغل است. از هر ۲ تن نيز، يکي در خانه مورد بدرفتاري قرار مي‌گيرد.
مراکش در رتبه‌بندي مربوط به حقوق زنان از ميان ۱۴۲ کشور، در رده ۱۳۳ جاي دارد. کارشناسان يکي از دلايل اصلي داشتن چنين رتبه پاييني را حزب اسلام گراي "عدالت و توسعه" مي‌‌دانند که از سه سال پيش حکومت در اين کشور را به دست گرفته است.
عبد الاله بنکيران، نخست‌وزير مراکش، در سخنراني‌هاي خود صراحتا اشاره داشته که زنان بيش از هر چيز وظيفه "همسري و مادري" را بر عهده دارند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر