صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

تصاویر / عجيب‌ترين معادن روباز جهان

معادن روباز تکنيکي در زمينه استخراج سنگ يا فلزات و مواد معدني ديگر از دل زمين به حساب مي‌آيد. مخصوصا زماني که کاني‌ها در نزديکي سطح زمين قرار گرفته و گسترش زيادي دارند .

کد خبر: 4377

باشگاه خبرنگاران/ معادن روباز تکنيکي در زمينه استخراج سنگ يا فلزات و مواد معدني ديگر از دل زمين به حساب مي‌آيد. مخصوصا زماني که کاني‌ها در نزديکي سطح زمين قرار گرفته و گسترش زيادي دارند .
معادن روباز (Open-pit mines) تکنيکي در زمينه استخراج سنگ يا فلزات و مواد معدني ديگر از دل زمين به حساب مي‌آيد. مخصوصا زماني که کاني‌ها در نزديکي سطح زمين قرار گرفته و گسترش زيادي دارند اين شيوه بسيار کارآمد است. در ادامه اين مطلب ما را همراهي کنيد تا شما را با عجيب‌ترين معادن روباز دنيا آشنا کنيم.
پيامد استفاده از اين روش زخم‌هايي است که بر چهره زمين نشانده مي‌شود. زخم‌هايي که متأسفانه راهي براي درمان آن‌ها وجود ندارد. اما در عين حال همين آثار نيز شگفتي خود را دارند و باعث بهت و حيرت بسياري مي‌شوند.
معدن ميرني (Mirny)، روسيه
اين معدن الماس در ميرني واقع در شرق سيبري قرار گرفته است و البته اکنون غيرفعال مي‌باشد. اين معدن بزرگ‌ترين معدن روباز الماس جهان و دومين گودال بزرگ حاصل از حفاري در جهان به شمار مي‌آيد. عمق آن در حدود ۵۲۵ متر و قطر آن حدود ۱۲۰۰ متر تخمين زده مي‌شود. پرواز بر فراز اين معدن براي هليکوپترها ممنوع مي‌باشد. اين امر به دليل حوادث متعددي است که به دنبال جريان هواي رو به پايين در قسمت فوقاني معدن رخ داده که در نهايت منجر به سقوط هليکوپترها شده است.

معدن دره بينگام (Bingham)، آمريکا
اين معدن روباز که در جنوب غربي شهر سالت‌ليک سيتي (Salt lake City) در ايالت يوتا قرار گرفته است به نام معدن مس کني‌کات (Kennecott) نيز شناخته مي‌شود. نام بينگام به نام دو برادري که براي اولين بار اين ناحيه را کشف کردند اشاره دارد. اين معدن بزرگ‌ترين و عميق‌ترين گودال حاصل از حفاري حال حاضر جهان مي‌باشد. برآورد شده است که تقريبا ۹ کيلومتر عمق اين معدن و ۴ کيلومتر پهناي آن است. در سال ۱۹۶۶ اين معدن به عنوان اثر تاريخي، ديدني و ملي اين کشور به ثبت رسيده است.

معدن طلاي کالگورلاي(Kalgoorlie)، استراليا
معدن کالگورلاي که گاهي به نام معادن کال جنوبي نيز شناخته مي‌شود بزرگ‌ترين معدن طلاي روباز کشور استراليا به شمار مي‌آيد. اين معدن که شکل کشيده‌اي دارد تقريبا ۳.۵ کيلومتر امتداد، ۱.۵ کيلومتر پهنا و ۵۷۰ متر عمق آن مي‌باشد. چنين ابعادي کافي است تا اين معدن از فضا هم قابل رويت باشد.

گودال بزرگ (معدن کيمبرلي)، آفريقاي جنوبي
اين معدن که شامل يک معدن روباز و يک معدن زيرزميني است در کيمبرلي در آفريقاي جنوبي قرار گرفته است و ادعا مي‌شود که بزرگ‌ترين گودال کنده شده توسط دست در جهان است. اين معدن در سال ۱۸۷۱ افتتاح شده و در ۱۹۱۴ تعطيل شد. عمر اين معدن ۴۳ سال بوده و حدود ۵۰ هزار نفر در آن مشغول به کار بودند که با کمک بيل و کلنگ ۲۲.۵ ميليون تن از زمين را جابه‌جا کرده و ۳ ميليون تن الماس را از دل زمين استخراج کردند.
پهناي اين معدن ۴۶۳ متر و عمق آن ۲۴۰ متر بود هر چند بعدها ريزش آوار منجر به پر شدن بخشي از معدن شده و عمق آن به ۲۱۵ متر کاهش يافت. در حدود ۴۰ متر آن با آب پر شده و هم اکنون ۱۷۵ متر آن قابل مشاهده است.

معدن الماس دياويک (Diavik)، کانادا
معدن الماس فعالي که به بزرگ‌ترين قطب اقتصادي اين ناحيه تبديل شده است. از مزاياي اين معدن مي‌توان به ايجاد اشتغال براي ۷۰۰ نفر اشاره کرد. معدن دياويک به طور سالانه حدود ۱۵۰۰ کيلوگرم الماس توليد مي‌کند. اين معدن در يک جزيره کوچک ۲۰ کيلومتر مربعي واقع شده که تنها ۲۲۰ کيلومتر از مدار قطب شمال فاصله دارد و در طول زمستان آب‌هاي اطراف آن به طور کامل يخ مي‌بندد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر