صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

جهان‌نما/ واتيکان، کشوري در دل شهر رم

واتيکان دولت‌شهري مستقل است که در درون شهر رم در کشور ايتاليا جاي دارد. واتيکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتوليک‌هاي جهان و مرکز کليساي کاتوليک است. واتيکان با مساحتي در حدود ۴۴ هکتار، کوچکترين کشور دنيا و با جمعيتي در حدود ۸۰۰ نفر، کم‌جمعيت‌ترين کشور مستقل دنيا محسوب مي‌شود.

کد خبر: 4321

بيتوته/ واتيکان دولت‌شهري مستقل است که در درون شهر رم در کشور ايتاليا جاي دارد. واتيکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتوليک‌هاي جهان و مرکز کليساي کاتوليک است. واتيکان با مساحتي در حدود ۴۴ هکتار، کوچکترين کشور دنيا و با جمعيتي در حدود ۸۰۰ نفر، کم‌جمعيت‌ترين کشور مستقل دنيا محسوب مي‌شود.


واتيکان از سرير مقدس که نام حوزهٔ اسقف‌نشين اين شهر است، متفاوت است. واتيکان دولت‌شهري مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سرير مقدس و بنيتو موسوليني نخست‌وزير ايتاليا بنيان نهاده شد، اما قدمت سرير مقدس به اوان پيدايش مسيحيت مي‌رسد. سرير مقدس عالي‌ترين اسقف‌نشين کليساي کاتوليک و حکومت مرکزي کليساهاي کاتوليک به شمار مي‌رود و در جامعهٔ بين‌المللي يک واحد مستقل واجد حاکميت به شمار مي‌رود که موضوع حقوق بين‌الملل است و در بسياري از کشورها سفارتخانه و در بسياري از سازمان‌هاي بين‌المللي عضويت دارد. سفراي اين کشور و نمايندگان پاپ نيز به طور رسمي نماينده و سفير سرير مقدس ناميده مي‌شوند و نه دولت‌شهر واتيکان. همچنين مصوبات واتيکان به زبان ايتاليايي منتشر مي‌شود اما اسناد رسمي سرير مقدس به زبان لاتين است. اين دو واحد حتي گذرنامه‌هاي متفاوتي نيز صادر مي‌کنند. سرير مقدس گذرنامه‌هاي ديپلماتيک و خدماتي را صادر مي‌کند و واتيکان گذرنامه‌هاي عادي.
کليساي سن پير بزرگ‌ترين کليساي جهان است و در واتيکان قرار دارد.اين کليسا که در مجاورت واتيکان در مرکز شهر رم پايتخت کشور ايتاليا قرار دارد، حدود ۲۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد.حجاري‌ها و مجسمه‌هاي بالاي سقف کليساي سن پير اثر ميکل آنژ هنرمند مشهور ايتاليايي است.اين کليسا که بزرگترين کليساي جهان نيز است، محل دفن سن پيترو؛ يکي از حواريون حضرت مسيح ‌است و مقبره او در وسط محوطه داخلي اين کليسا قرار دارد.ساير پاپ‌ها از جمله پاپ ژان پل دوم هم در زيرزمين اين کليساي بزرگ و مجلل دفن شده‌اند.نقشه هوايي ساختمان‌هاي کليساي سن پيترو به شکل يک کليد طراحي شده که نماد کليد بهشت محسوب مي‌شود و مجسمه‌هاي حواريون مسيح نيز به شکل نيم دايره‌اي در اطراف در ورودي اين کليسا نصب شده‌است.بناي کليساي سن پيترو در رم به مدت يک قرنٔ تمام در دست ساخت بوده است. ابتدا در دوره رنسانس با طرح برامانته، سپس با طرح تازه ميکل آنژ به صورت پلان متمرکز و ايستا ساخته شد.در سال ۱۶۰۷ پاپ توسعه کليسا را به کارلو مادرنو واگذار کرد و او ۳ بلوک را به صحن کليسا افزود. سپس با ساخت يک نماي کشيده با سنتوري بر فراز ورودي که مورد انتقاد فراوان هم قرار گرفت چشم از جهان فرو بست. سرانجام تکميل کار بر عهده جوواني برنيني گذارده شد و يکي از شاهکارهاي معماري شهري باروک پديد آمد. وي با برپايي يک سايه بان بزرگ «خيمه مقدس» در زير گنبد که داراي ۴ ستون مارپيچ مرمرين بود تنديس ۴ فرشته را بر بر فراز آنها بوجود آورد.سرير قديس پطرس، بخش زيادي از زندگي پربار برنيني را به خود اختصاص داد، اين نماد تجسمي از آميزش پيکرتراشي با معماري همراه با نقاشي و نورپردازي است و نمايانگر پيروزي مسيحيت بر جهان مي‌باشد.طراحي ميدان شکوهمند روبه‌روي کليساي سن پيترو به گونه‌اي ظريف و موثر از پهناي نماي ساختمان مادرنو مي‌کاهد و کليسا با ۲ يال ذوزنقه‌اي همگرا به ميدان بيضي شکل که با دو رديف دوتايي ستون به شيوه توسکان ساخته شده، ستون بزرگي را که از مصر آورده شده در مرکز و فواره‌هاي ساخت مادرنو را در دو کانون خود قرار داد.
به اين ترتيب برنيني ساختمان دوره رنسانس که به صورت منفرد و مستقل ايستاده بود را به طرح گسترده در پيوند با محيط پيراموني و معماري پوياي باروک تبديل کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر