صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

چرا با خم کردن بند انگشت‌ها صداي ترق‌و‌توروق مي‌آيد؟

کد خبر: 4261

فوت و فن/ يک مفصل در بدن در واقع بخشي است که دو استخوان به يکديگر مي‌رسند؛ اما به يکديگر برخورد نمي‌کنند. اگر دو استخوان با يکديگر برخورد مي‌کردند، اصطکاک باعث مي‌شد که پودر شوند. در نتيجه به جاي آن، استخوان‌ها با غضروف مفصلي نرم پوشيده شده‌اند که توسط ماده‌اي لعابي، غليظ و شفاف ليز مي‌شوند. اين ماده به صورت مايع است و توسط غشا زلالي توليد مي‌شود. غشا زلالي اطراف مفصل را پوشانده است. زماني که بدن خود را مي‌کشيد يا مفصلي را خم مي‌کنيد، اين استخوان‌ها از يکديگر دور مي‌شوند و اين امر باعث مي‌شود که غشا زلالي کش بيايد. در اين حالت، فضاي داخل مفصل افزايش يافته و فشار را کاهش مي‌دهد. اين موضوع مهم است؛ زيرا مايع غشاي زلالي، گازهايي را در خود دارد که بيشتر دي‌اکسيد کربن و اکسيژن هستند. زماني که فشار مايع کم مي‌شود، گازهايي داخل آن بيشتر در آن حل مي‌شوند. در حالت عادي اين گازها غير قابل حل شدن هستند. اين بدين معني است که به شکل حباب هستند. در نتيجه زماني که بندانگشت خود را مي‌کشيد، صداي تشکيل يک حباب داخل مايع غشا زلالي را مي‌شنويد. مسئله جالب‌تر اين است که اگر بلافاصله بعد از کشيدن يک مفصل، از آن عکس X-Ray بگيريد، در واقع مي‌توانيد حباب‌ها را ببينيد. حباب‌ها اندازه حفره مفصل را تا 15 درصد افزايش مي‌دهند. 20 الي 30 دقيقه طول مي‌کشد تا اين گازها دوباره داخل مايع حل شوند. به همين دليل نمي‌توانيد يک مفصل را پشت سرهم بشکنيد.

در واقع اطلاعات زيادي در زمينه خطرناک بودن يا نبودن اين کار وجود ندارد؛ اما پزشکي به نام Donald، جايزه نوبل IG را در سال 2009 برنده شد. وي به مدت 60 سال بند انگشتان دست چپ خود را شکسته بود و بند انگشتان دست راست خود را دست نزده بود. دست چپ وي دچار مشکلي نشده بود. اين موضوع از نظر علمي مهم نيست؛ اما جالب است.
در نتيجه اگرچه درآوردن صداي مفاصل از طريق کشيدن يا خم کردن آن‌ها، باعث ايجاد آرتروز نمي‌شود؛ اما ظاهراً باعث مي‌شود که قدرت در دست گرفتن دست‌ها کم‌تر شود.

خطرناک‌ترين بخش درآوردن صداي مفاصل، احتمالاً اين است که اطرافيان شما معمولاً از اين صدا خوششان نمي‌آيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر