صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

دانستني ها/ چقدر اسکاتلند را مي شناسيد؟

مرکز اسکاتلند شهر تاريخي ادينبرو است و بزرگ ترين شهر آن گلاسکو است. وجود بناهاي تاريخي، قلعه هاي متعدد و باغ هاي ملي، اسکاتلند را به يکي از مقاصد گردشگري تبديل کرده است. دولت اسکاتلند در اواخر سال 2014 در همه پرسي براي استقلال از بريتانيا راي منفي گرفت. اما اندر عجايب اين سرزمين:

کد خبر: 4242

خراسان/ مرکز اسکاتلند شهر تاريخي ادينبرو است و بزرگ ترين شهر آن گلاسکو است. وجود بناهاي تاريخي، قلعه هاي متعدد و باغ هاي ملي، اسکاتلند را به يکي از مقاصد گردشگري تبديل کرده است. دولت اسکاتلند در اواخر سال 2014 در همه پرسي براي استقلال از بريتانيا راي منفي گرفت. اما اندر عجايب اين سرزمين:

* درياچه «نس» که در زبان بومي به آن «لاخ نس» مي گويند، درياچه اي زيبا درشمال اسکاتلند است، وجود غول افسانه اي که به آن «نسي» مي گويند آن را به درياچه اي با يک سرنديپيتي تبديل کرده است!

* 11 درصد مردم اسکاتلند موي قرمز دارند که اين آمار از ديگر کشورها بيشتر است.

* «جي کي رولينگ» نويسنده داستان هاي هري پاتر اولين بخش آن را در «کافه نيکلسون» در ادينبرو به نگارش درآورد و بيش از 400 ميليون نسخه از اين مجموعه را به فروش رساند.

* جيمز باند کلاسيک سينماي جهان يعني «شان کانري» متولد اسکاتلند است؛ جالب اين که وي در کودکي به دانشکده «فيتس» شير مي فروخت؛ همان دانشکده اي که سال ها بعد در بخشي از فيلم به عنوان بازيگر در نقش جيمز باند، در آن به ايفاي نقش پرداخت.

* لباس سنتي مردانه اسکاتلندي «کيلت» ناميده مي شود که از دامن پشمي چارخانه تا زيرزانو و جوراب سفيد پشمي ساق بلند تشکيل شده است و از قرن شانزدهم ميلادي تا به امروز، مردان اسکاتلندي در مراسم سنتي به تن مي کنند!

* در ادينبرو رستوراني به نام «بابي» در خيابان جرج پنجم وجود دارد که در مقابل آن مجسمه سنگي از يک سگ چوپان ساخته شده است که بعد از مرگ صاحبش به مدت14سال در کنار قبر وي مي خوابيد. اين منطقه به يک مکان گردشگري تبديل شده است.

* شهر ابردين پايتخت نفت اروپا در اسکاتلند، به شهر «گرانيت» و ادينبرو به «آتن شمال» معروف است.

* باراني، در سال 1824 توسط «چارلز مکينتاش» شيميدان اهل گلاسکو ابداع شد.

* «کانن دويل» نويسنده مشهور اسکاتلندي و خالق داستان هاي شرلوک هلمز در اين سرزمين متولد شد. وي شخصيت شرلوک را که برگرفته از يکي از استادان سابق دانشگاهش به نام «جوزف بل» بود خلق کرد.

* غذاي سنتي و معروف اسکاتلندي «هاگي» نام دارد که معمولا شامل دل ، جگر و قلوه گوسفند است که بعد از تميز کردن معده گوسفند، اين مواد را با ادويه داخل معده مي پزند و سرو مي کنند.ترجمه دلارام دادرس

نظرات بینندگان

ارسال نظر