صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

اصول نگهداري و کاشت گل‌ آپارتماني «گاردنيا»

«گاردنيا» درختچه‌اي هميشه سبز و مناسب براي آب و هواي مرطوب است. اين گياه، 250 گونه مختلف دارد و اين روزها، بهترين زمان براي ازدياد و تکثير آن است. با اصول نگهداري، پرورش و مراقبت از آن در ادامه بيشتر آشنا شويد. گفته شده که زيستگاه اصلي «گاردنيا» يا Gardenia , Cape Jasmine کشور چين است.

کد خبر: 3986

جام جم/ «گاردنيا» درختچه‌اي هميشه سبز و مناسب براي آب و هواي مرطوب است. اين گياه، 250 گونه مختلف دارد و اين روزها، بهترين زمان براي ازدياد و تکثير آن است. با اصول نگهداري، پرورش و مراقبت از آن در ادامه بيشتر آشنا شويد. گفته شده که زيستگاه اصلي «گاردنيا» يا Gardenia , Cape Jasmine کشور چين است.

ارتفاع:
50 الي 100 سانتيمتر ارتفاع
مشخصات برگ:
برگها بيضي شکل، درشت، به رنگ سبز تيره براق و چرمي است که به صورت دو يا سه تايي بر روي ساقه قرار گرفته‌اند.
مشخصات گل:
گل‌ها به صورت تکي، معطر، پرپر و سفيد رنگ است. جام گلبرگ به شکل دوبل يا نيمه دوبل بوده و گلها با قطر 5 تا 10 سانتيمتر در ماههاي تير تا مهر بر روي گياه تشکيل مي‌شوند.
خاک مناسب:
خاک خشک تا مرطوب مخلوط با خاک باغچه به همراه مواد آلي و زهکشي مناسب
مراقبت‌هاي ويژه:
در طول بهار و تابستان دو بار با کود آهن و البته نياز به تغذيه مناسب دارد. در فصل رشد هر دو هفته يک بار بايد از کود کامل بهره ببرد . به علت حساس بودن گياه نگهداري در منزل کمي مشکل است، با اين حال مي‌توان با مراقبت ويژه نيز از آن نگهداري کرد. آبياري بايد با آب باران يا آب جوشيده انجام شود.
حداقل دماي مورد تحمل:
2- درجه سانتيگراد
نور و مکان رشد:
آفتابي – سايه آفتاب - مرطوب

ازدياد و تکثير گياه:
از طريق کاشت بذر در فصل پاييز و زمستان يا قلمه زدن انتهاي شاخه‌هاي برگدار در اواسط تا اواخر بهار. براي اين منظور، قلمه هاي انتهايي ساقه را که طول 8 تا 10 سانتيمتر، با قيچي باغباني جدا کنيد و در پودر هورمون ريشه زايي فرو ببريد. سپس هر يک را در گلداني با قطر دهانه 9 سانتيمتر حاوي کمپوست با پايه پيت، قرار دهيد. آنها را با کيسه پلاستيکي شفاف بپوشانيد و دما را حدود 18 تا 20 درجه سانتيگراد نگه داريد و دقت کنيد که خاک به اندازه کافي مرطوب باشد. پس از دو ماه ريشه دهي انجام خواهد شد، بعد از آن، گياه را يه گلدان با قطر دهانه 11 تا 13 سانتي متر، حاوي کمپوست گلداني با پايه پيت، مناسب گياهاني که به PH پايين احتياج دارند، بکاريد.
عوارض، آفات و درمان:
در صورتي که گياه پژمرده شده و غنچه ها ريزش نمايند، بايد گلدان را به محل گرمتري ببريد و اجازه دهيد سطح خاک قبل از آبياري خشک شود، زيرا اين عارضه در اثر هواي سرد و مرطوب حادث مي شود اگر مشاهده کرديد برگ کم رنگ شده اند و لکه اي ديسک مانندي روي آنها به چشم مي خورد، برگهاي گاردنيا را با سم حشره کش نفوذي سمپاشي کرده و پس از 48 ساعت ديسکها را با پارچه نرم پاک کنيد .
برگهاي گاردنيا در اثر املاح وجود درآب يا خاک و يا کمبود آهن، زرد ميشوند و فقط رگبرگها سبز باقي مي مانند. زخمهاي پنبه اي سفيد، روي برگها و در قاعده آنها نيز نتيجه فعاليت حشره اي آفت است. با سم حشره کش نفوذي، هر دو هفته يکبار، گياه را سمپاشي کنيد.
تشنگي مفرط در تابستان باعث ريزش برگها مي شود. سعي کنيد سطح خاک را هميشه مرطوب نگه داريد. رطوبت بالاي محيط مي تواند گلها را زرد کند. اگر جريان ملايم هوا را برقرار کنيد مشکل بر طرف مي شود. گياه سالم در اثر املاح موجود در آب و يا عدم رطوبت کافي، غنچه هايش را از دست مي دهد، همچنين در اثر غبار پاشي روي گلها، آنها رنگ خود را از دست مي دهند. اگرهم ديديد برگهاي جديد ريز هستند ، گياه از کمبود عناصر غذايي رنج مي برد. هر دو هفته يکبار آن را تغذيه مصنوعي کنيد.
کاربرد:
کاشت به عنوان تکدرخت زينتي يا کاشت به منظور ايجاد پرچين. از گلهاي آن مي‌توان روي ميز يا طاقچه در منزل نيز استفاده کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر