صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

جهان نما/ شهري که مردمش همه جا اينترنت دارند!

در «پورتو» که دومين شهر بزرگ «پرتغال» محسوب مي شود، دريافت سيگنال واي فاي به سادگي سوار شدن در يک اتوبوس يا تاکسي است.

کد خبر: 3866

جام نيوز/ در پورتو که دومين شهر بزرگ پرتغال محسوب مي شود، دريافت سيگنال واي فاي به سادگي سوار شدن در يک اتوبوس يا تاکسي است.
در اين شهر به تازگي يک برنامه اينترنت واي فاي کليد زده شده که با ارائه دسترسي رايگان به اينترنت در بيش از ۶۰۰۰ اتوبوس و تاکسي، دسترسي ۷۰ هزار نفر از ساکنين اين شهر را به اينترنت فراهم مي کند.
به لطف اين برنامه ساکنان پورتو مي توانند داده هاي مصرفي خود را در سطح پاييني نگه داشته و برنامه ريزان شهري هم قادر خواهند بود که به اطلاعات مورد نياز خود دسترسي داشته باشند چراکه روترهاي واي فاي و حسگرهاي خاص به کار گرفته شده براي اجراي اين طرح اطلاعات مختلفي از قبيل زمان رسيدن وسايل نقليه و پر شدن سطل هاي زبانه را در اختيار آنها قرار مي دهند.

روترهاي واي فاي مدت هاست که در شهرهاي مختلف دنيا نصب مي شوند. در شهرهايي مانند نيويورک و لندن هم طرح هايي در دست اجراست که به لطف آنها تلفن هاي عمومي سطح شهر به مودم هاي اينترنت تبديل شده اند.

اما تفاوت طرح اينترنت همگاني پورتو با ديگر شهرهاي دنيا در اين است که در اين شهر روترها در وسايل نقليه تعبيه شده اند و به خاطر سنسورهاي به کار گرفته شده در آنها که اطلاعات مورد نياز برنامه ريزان شهري را فراهم مي کند، اين اينترنت دو مزيت را براي شهروندانش داشته است.

گفتني است که بودجه اي بالغ بر ۴٫۲ ميليون دلار به اين برنامه اختصاص داده شده و هم اکنون توسط شرکتي نوپا به نام Venium در حال اجراست.

اگر اين طرح به شهروندان پورتو کمک کند تا روش هاي کارامدتري را براي مقابله با مشکلات در پيش بگيرند در نهايت هم منجر به صرفه جويي در بودجه شهري خواهد شد و هم خوشحالي مسافران سفرهاي درون شهري را به دنبال خواهد داشت.

شرکت مجري اين پروژه برنامه هايي هم براي اجرايي کردن آن در ديگر شهرهاي پرتغال دارد و تنها مسأله ظاهرا هزينه بالايي است که استفاده از اين نوع اينترنت براي شهروندان پورتو دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر