صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

مخترعاني که به دست اختراعات خود کشته شدند!

هنري اسمولينسکي فرنز ريشلت هوراس لاوسون هانلي توماس ميدگلي جونيور ماري کوري

کد خبر: 2324

عصر ايران/ هنري اسمولينسکي
"هنري اسمولينسکي" مهندس آموزش ديده در شرکت نورث روپ بود. وي کار خود را رها کرد تا شرکت "مهندسان خودرو پيشرفته" را تاسيس کند. اين شرکت با هدف معرفي خودروهايي با قابليت پرواز فعاليت خود را آغاز کرد. در سال 1973، دو مدل اوليه از ترکيب قسمت عقب هواپيماي سسنا اسکاي‌مستر با خودرو فورد پينتو ساخته شدند. قسمت دم اين محصول با قابليت اتصال و جدا شدن از خودرو طراحي شده بود.
هنري اسمولينسکي توليد انبوه اين خودرو پرنده در سال 1974 را برنامه ريزي کرده بود اما در يازدهم سپتامبر 1973 وي به همراه خلبان "هارولد بليک" طي يک پرواز آزمايشي دچار سانحه شده و جان خود را از دست دادند. قسمت دم خودرو پرنده از آن جدا شده و موجب سقوط آنها شد.

فرنز ريشلت
"فرنز ريشلت" مخترع فرانسوي متولد اتريش بود که به حرفه خياطي اشتغال داشت اما در وقت آزاد خود به دوخت لباس چتر نجات پرنده طراحي شده براي خلبانان هواپيما مي پرداخت. زماني که ريشلت روي طراحي خود کار مي کرد هواپيماها اختراع نسبتا جديدي محسوب مي شدند و مکانيک چگونگي فرار خلبانان از هواپيماي آسيب ديده همچنان تحت بررسي و آزمايش قرار داشت. آزمايش هاي نخست ريشلت با آدمک ها صورت گرفت و به اندازه اي براي وي موفقيت آميز بودند که تصميم به آزمايش چتر نجات خود با پرش از پايين ترين طبقه برج ايفل گرفت. سقوط از ارتفاع 57 متري مرگ آني فرنز ريشلت را موجب شد.

هوراس لاوسون هانلي
"هوراس لاوسون هانلي"، وکيل و يکي از اعضاي مجلس ايالتي لوئيزيانا بود که به زيردريايي ها علاقه بسياري داشت. وي در طراحي و ساخت سه مدل مختلف زيردريايي براي ايالت هاي جنوبي طي جنگ داخلي آمريکا نقش داشت و در نهايت غرق شدن طرح سوم موجب مرگ وي نيز شد. نخستين زيردريايي هانلي در نيو اورلئانز ساخته شد و پس از تصرف شهر به دست سربازان ايالت هاي شمالي در سال 1862 عمدا غرق شد. دومين زيردريايي وي نيز در خليج موبايل در آلاباما غرق شد. هانلي سومين زيردريايي را به دست خود ساخت و در پانزدهم اکتبر 1863 به همراه هفت خدمه با غرق شدن زيردريايي در آبهاي چارلستون وي نيز جان خود را از دست داد.

توماس ميدگلي جونيور
"توماس ميدگلي جونيور" شيميداني مطرح به واسطه معرفي محصولاتي مانند بنزين سرب‌دار و گاز گلخانه اي فرئون بود. وي طي يک کنفرانس مطبوعاتي بنزين سرب‌دار را روي دستان خود ريخته و به مدت 60 ثانيه آن را تنفس کرد تا ايمن بودن اين سوخت را اثبات کند اما دچار مسموميت با سرب شد. شايد فکر کنيد توماس ميدگلي جونيور از مسموميت با سرب جان خود را از دست داده است اما وي که از فلج اطفال رنج مي برد به واسطه يکي ديگر از اختراعاتش يعني سيستم قرقره و طنابي که براي حرکت بدن خود در تخت ساخته بود، کشته شد. در دوم نوامبر 1944 وي در اين سيستم گير افتاد و خفه شد.

ماري کوري
"ماري کوري" يکي از فيزيکدانان و شيميدانان مطرح جهان است که به واسطه فعاليت هاي خود در زمينه راديواکتيويته شناخته شده است. وي همچنين کاشف عناصر پلونيوم و راديوم نيز محسوب مي شود. ماري کوري برنده دو جايزه نوبل يکي در فيزيک و ديگري در شيمي است و نخستين فردي بود که دو جايزه نوبل را از آن خود مي کرد. ماري کوري نه تنها کاشف راديواکتيو بود بلکه اثرات کشنده آن را نيز کشف کرد. وي در چهارم ژوييه 1934 به واسطه کم خوني ناشي از قرار گرفتن در معرض تابش راديواکتيو جان خود را از دست داد.

والرين آباکوفسکي
"والرين آباکوفسکي" مخترع قطار سريع آئروواگن بود که جان خود را طي يکي از آزمايش هاي اين قطار به همراه پنج نفر ديگر از دست داد. آئروواگن داراي يک پيشرانه هواپيما و ملخ بود و براي حمل و نقل مقامات رسمي شوروي سابق از و به مسکو طراحي شده بود. اختراع آباکوفسکي در مسير آزمايش خروج از شهر به خوبي کار کرد اما طي مسير بازگشت به پايتخت دچار سانحه شد. والرين آباکوفسکي در زمان مرگ تنها 26 سال سن داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر