صفحه نخست >> سرگرمی تعداد نظرات: 0

دانستني ها/ چند سال از عمرتان را کم کرده‌ايد؟

محققان مي‌گويند برخي عادت‌ها مي‌تواند شن‌هاي ساعت عمرتان را زودتر خالي کند. محققان مي‌گويند برخي عادت‌ها مي‌تواند شن‌هاي ساعت عمرتان را زودتر خالي کند.

کد خبر: 1394

برترين ها/ محققان مي‌گويند برخي عادت‌ها مي‌تواند شن‌هاي ساعت عمرتان را زودتر خالي کند.
محققان مي‌گويند برخي عادت‌ها مي‌تواند شن‌هاي ساعت عمرتان را زودتر خالي کند.

اگر 11 ساعت در روز بنشينيد
نشستن يعني پايان زندگي. اين را محققان مي‌گويند. آنها درحالي‌که اغلب افراد کمتر از 150 دقيقه در هفته را به فعاليت بدني مي‌گذرانند تاکيد مي‌کنند نشستن طولاني مدت، طول عمر را کم مي‌کند. از آنجايي که اغلب افراد بالغ 90 درصد اوقات فراغت‌شان را به نشستن مي‌گذرانند، محققان پيش‌بيني مي‌کنند
اين افراد با مرگ زودرس مواجه شوند. بررسي‌هاي آنها نشان مي‌دهد ميانسال‌هايي که در طول روز بيشتر از 11‌ساعت مي‌نشينند، 40‌درصد بيشتر از ديگران با احتمال مرگ در سه سال آينده روبه‌رو خواهند بود.

اگر بيماري رواني داشته باشيد
محققان مي‌گويند درست مثل کسي که به‌خاطر بيماري‌هاي جسمي عمرش کم مي‌شود، مبتلايان به بيماري‌هاي رواني هم با خطر مرگ زودرس مواجه هستند. کساني که از يک بيماري جدي رواني رنج مي‌برند، بين 10 تا 20 سال کمتر از آدم‌هايي که از سلامت روان برخوردارند عمر مي‌کنند. يافته‌ها نشان مي‌دهد طول عمر بيماران با اختلال شخصيتي دو قطبي 8 تا 10 سال کمتر از مردم عادي است، اين ميزان در ميان مبتلايان به اسکيزوفرني 10 تا 20 سال است و آنهايي که افسردگي‌هاي شديد دارند هم 11 سال کمتر از افراد سالم عمر مي‌کنند.

10 سال زودتر مي‌ميريد
اگر سيگار بکشيد

کمتر کسي است که در مورد مرگ‌آور بودن سيگار شک داشته باشد، اما محققان باز هم تاکيد مي‌کنند خطر مرگ به شکل جدي در کمين سيگاري‌ها نشسته است. آنها دريافته‌اند طول عمر سيگاري‌ها بين
8 تا 10 سال کمتر از کساني است که تمايلي به مصرف مواد مخدر ندارند. متخصصان مي‌گويند از هر 10 سيگاري، يک تا دو نفر به دليل مصرف سيگار جان خود را از دست مي‌دهد و گزارش‌ها حاکي از اين است که مصرف يک نخ سيگار 15 دقيقه از عمر شما را کم مي‌کند.

شش ماه زودتر مي‌ميريد
اگر در هواي آلوده به دنيا آمده باشيد

آلودگي هوا تنها باعث افزايش سقط جنين و مرگ نوزادان نمي‌شود، محققان مي‌گويند حتي اگر نوزادي شانس زنده ماندن در اين هواي آلوده را داشته باشد، احتمال اينکه طول عمرش از کساني که در هواي پاک به دنيا آمده‌اند کمتر شود، زياد است. براساس گزارش‌ها، محققان مي‌گويند افرادي که در مناطق آلوده متولد مي‌شوند شش ماه کمتر از کساني که در هواي پاک به دنيا مي‌آيند زندگي مي‌کنند. يک گزارش رسمي در انگلستان نشان مي‌دهد آلودگي هوا مي‌تواند طول عمر 200 هزار نفر در اين کشور را حداقل دو سال کاهش دهد.

22 دقيقه از عمرتان کم مي‌شود
اگر يک ساعت تلويزيون ببينيد

اگر يک روز کامل را مقابل تلويزيون بگذرانيد نزديک به 9 ساعت از عمرتان کم مي‌شود؛ حالا مي‌توانيد با يک حساب سرانگشتي بفهميد که عادت شما به تماشاي تلويزيون چقدر شما را به مرگ نزديک‌تر مي‌کند. محققان مي‌گويند افراد بالاي 25 سال حتي با يک ساعت تماشاي جعبه جادويي، 22 دقيقه از عمر خود کم مي‌کنند و اگر تنها شش ساعت در روز تلويزيون ببينند، عمرشان پنج سال کمتر مي‌شود؛ پس اگر نمي‌خواهيد به همين سادگي جان‌تان را از دست بدهيد، کمي قدم بزنيد و احساس نکنيد تعقيب همه برنامه‌هاي تلويزيوني وظيفه شماست.

هفت سال کمتر عمر مي‌کنيد
اگر بيماري قلبي داشته باشيد

از آلودگي هوا گرفته تا استرس و مشکلات ژنتيک همه در ابتلاي افراد به بيماري‌هاي قلبي نقش دارند و از نظر محققان طول عمر مبتلايان به مشکلات قلبي چند سالي کمتر از افرادي است که از اين بيماري‌ها رنج نمي‌برند. محققان مي‌گويند هفت سال از عمر مبتلايان به اين بيماري‌ها کم مي‌شود و براساس آمارها، 42 درصد مرگ‌ومير در جهان به دليل مشکلات قلبي- عروقي اتفاق مي‌افتد و اين بيماري‌ها نقش زيادي هم در مرگ هموطنان ما بازي مي‌کنند.

هشت ماه‌ از عمرتان کم ‌مي‌شود
اگر پسر داشته باشيد

درحالي‌که هنوز هم در فرهنگ ما به دنيا آمدن پسر اتفاقي خوشحال‌کننده است، محققان مي‌گويند همين خوشحالي مي‌تواند به قيمت جان مادران تمام شود. بررسي‌ها ثابت کرده است که مادران پسردار، هشت ماه‌و‌نيم کمتر از دختردارها عمر مي‌کنند و البته از نظر محققان جنسيت فرزند تاثيري بر طول عمر پدر نمي‌گذارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر