صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

روانشناسي/ جملاتي که نبايد به فرد افسرده بگوييد

بيماران افسرده آسيب‌پذيري بالايي دارند و نسبت به صحبت‌هاي اطرافيانشان حساس‌تر هستند. صحبت کردن با افراد افسرده شيوه خاص خود را دارد و نمي‌توان از هر عباراتي در گفت‌وگو با آنها استفاده کرد. به گزارش ساي‌سنترال، اگر يکي از دوستان يا اعضاي خانواده شما به اين اختلال رواني مبتلا است بايد بدانيد موارد زير از جمله عباراتي هستند که نبايد به يک فرد افسرده گفته شوند:

کد خبر: 977

ايسنا/ بيماران افسرده آسيب‌پذيري بالايي دارند و نسبت به صحبت‌هاي اطرافيانشان حساس‌تر هستند.
صحبت کردن با افراد افسرده شيوه خاص خود را دارد و نمي‌توان از هر عباراتي در گفت‌وگو با آنها استفاده کرد. به گزارش ساي‌سنترال، اگر يکي از دوستان يا اعضاي خانواده شما به اين اختلال رواني مبتلا است بايد بدانيد موارد زير از جمله عباراتي هستند که نبايد به يک فرد افسرده گفته شوند:

1. همه چيز زاييده ذهن توست و بايد مثبت فکر کني.
هرچند مثبت انديشي در بهبود عملکرد ذهن موثر است اما افرادي که افسردگي يا اضطراب‌هاي شديد دارند با اين توصيه‌ها دچار تنش بيشتري مي‌شوند و در نهايت نه تنها با اين نصيحت‌ها مثبت انديش نمي‌شوند بلکه اين فشار عصبي، آنها را بيشتر آزار مي‌دهد.

2. بايد از خودت بيرون بيايي و به اجتماع برگردي.
اين گونه عبارات موجب مي‌شوند که شرايط بدتر شود چرا که در کنار اضطراب و افسردگي، احساس گناه را نيز به مشکلات بيمار افسرده اضافه مي‌کنند.

3. چرا هيچ تحرک و فعاليتي نداري.
ورزش کردن براي سلامت جسم و روان مفيد است و معجزه مي‌کند و البته خاصيت ضدافسردگي نيز دارد اما وقتي مستقيم آن را به يک بيمار افسرده توصيه مي‌کنيد که حتي انرژي و انگيزه کافي براي انجام کارهاي ساده و عادي روزمره‌اش ندارد، درست مثل اين است که نقطه ضعف او را به يادش مي‌آوريد و او را مي‌رنجانيد. در اين مورد هرازگاهي يک اشاره کوتاه و گذرا کافي است.

4. رژيم غذايي‌ات را تغيير بده.
هرچند نوع رژيم غذايي در احوالات و خلق و خوي افراد موثر است اما براي افرادي که افسردگي باليني دارند قطعا معجزه نخواهد کرد و چه بسا که دنبال کردن رژيم غذايي سالم براي چنين فردي امکان پذير نباشد.

5. يوگا راه نجات شما است.
اگرچه بيماري افسردگي با اين ورزش بهتر مي‌شود اما در بهبود موارد شديد اين بيماري تاثيرگذار نيست به طوري که حتي برخي متخصصان معتقدند تفکرات خودکشي با يوگا تشديد مي‌شود.

6. شغل جديد پيدا کن.
به افراد افسرده پيشنهاد تصميمات جدي ندهيد چرا که در برخي مواقع، کار مي‌تواند موجب تشديد استرس در افراد شود.

7. آيا از همسرت راضي هستي؟
مشکلات روابط زوجين در هنگام افسردگي تشديد مي‌شود و يادآوري اين نکته آنها را بيشتر به اين فکر مي‌اندازد.

8. تو همه شرايط را براي بهتر شدن داري.
حتي در صورت واکنش مثبت به داروهاي شيميايي نيز احتمال بهتر شدن وضعيت روحي افراد صد در صد نيست پس گفتن اين عبارات فايده‌اي ندارد و نمک روي زخم مي‌پاشد.

9. آيا احساس بهبودي مي‌کني؟
اين عبارت موجب احساس شکست فرد در زندگي علاوه بر احساس افسردگي مي‌شود.

10. همه مردم مشکل دارند.
اين عبارت احساس ضعف و منفي بودن را در بيمار افسرده تشديد مي‌کند و به هيچ عنوان از درد و رنج او نمي‌کاهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر