صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

چرا در زندگي تصميم گيري هاي اشتباه داريم؟

در حالي که تصميمات خوب به فرصت ها و منافع تازته منتهي مي شوند، تصميم هاي بد اغلب مشکلات جدي را در پي دارند. اگر نمي خواهيد افسوس بخوريد، بايد با شرايط و عواملي که منجر به تصميم گيري هاي ضعيف مي شوند، آشنا شويد تا بتوانيد در آينده از آنها پيشگيري کنيد.

کد خبر: 974

در حالي که تصميمات خوب به فرصت ها و منافع تازته منتهي مي شوند، تصميم هاي بد اغلب مشکلات جدي را در پي دارند. اگر نمي خواهيد افسوس بخوريد، بايد با شرايط و عواملي که منجر به تصميم گيري هاي ضعيف مي شوند، آشنا شويد تا بتوانيد در آينده از آنها پيشگيري کنيد.
«کاش اين رو قبلا مي دونستم.» جمله اي است که اغلب ما زماني که مي فهميم تصميم اشتباهي گرفته ايم به زبان مي آوريم. اگر مي دانستيم کدام عوامل منجر به تصميم گيري هاي بد مي شوند، بهتر مي توانستيم تصميمات دقيق بگيريم و اين امر کمک مي کرد تا دور تصميم گيري هاي اشتباه را خط بکشيم و به نفع تصميمات خوب رأي بدهيم.
نمايشنامه اي را تصور کنيد که در آن شما از دو شرکت پيشنهاد کار داريد. شرکت شماره يک بزرگ است و حقوق خوبي نمي دهد. شرکت دوم کوچک است اما حقوق و مزاياي خوبي پرداخت مي کند و تجربه شغلي خوبي به شما مي دهد. شما مجبوريد با تأمل جدي و براساس کارآيي خود و تاثير آن بر زندگي تان يک تصميم سخت بگيريد.
آگاهي از اينکه دقيقا چه چيزي ما را وادار به تصميم گيري هاي اشتباه مي کند، کمک مي کند تا احساسات و افکارمان را در مسير درستي هدايت کنيم. در ادامه فهرستي از عواملي که منجر به تصميم گيري هاي اشتباه مي شوند، آورده شده است تا بتوانيد با تمرکز کردن روي آنها از گرفتن تصميم هاي اشتباه پيشگيري کنيد.

فاصله گرفتن از دورانديشي
بارها پيش آمده است که درباره يک تصميم مشخص تنها بر روي زمان حال تمرکز کرده و متوجه بازتاب آن بر آينده خود نشده ايم. در حالت ايده آل بايد چنين بينشي داشته باشيم و انديشيدن درباره تغييرات قابل پيش بيني در آينده را تمرين کنيم تا به يک تصميم درست برسيم؛ مثلا اگر وارد صنعت وسايل الکترونيکي شويد، بايد بتوانيد آينده بازار را پيش بيني کنيد و قبل از رقبا سرمايه خود را به روز کنيد. براي تصميم گيري، بايد نگرش آينده نگر و رو به پيشرفت داشته باشيد.

وابستگي به ديگران
ما اغلب سردرگم هستيم و برخي از تصميم گيري هاي مهم زندگي مان را به دست ديگران مي سپاريم. مشکل اين است که ديگري نمي تواند به اندازه خود شما درگير اين تصميم گيري شود يا شايد نتواند با اتخاذ تصميم درست، حق را ادا کند؛ نبايد به هيچ وجه از ديگران بخواهيد جاي شما تصميم بگيرند؛ مثلا مي خواهيد تلفن همراه بخريد اما نمي توانيد تصميم بگيريد، از دوستان خود مي خواهيد گوشي را براي شما انتخاب کنند. نتيجه اين مي شود که چيزي را مي خريد که با نيازهاي شما منطبق نيست و برايتان کارآيي ندارد.

فرضيات غلط
فرضيه هاي غلط و غيرواقعي درباره يک شخص، يک موقعيت يا يک شيء شما را به تصميم گيري اشتباه وامي دارد. ما اغلب ديدگاه هاي خود را براساس سابقه تجربه هايي که داشته ايم، بنيان مي نهيم.
از آنجايي که افراد، موقعيت ها و ... مدام در حال تغييرند، بهتر است درباره آنها همانطور که هستند، قضاوت کنيم و در موردشان گمانه زني نکنيم؛ مثلا تصميم مي گيرد با همکارتان ارتباط نداشته باشيد؛ چون گمان مي کنيد او بخيل است؛ در حالي که او تنها کسي بود که در انجام کارها به شما کمک مي کرد.

تحقيقات ناکافي
پيش از هرگونه تصميم گيري همواره بايد درباره ميسر بودن تصميم خود تحقيق کنيد. بايد از معايب و مزاياي تصميمتان آگاهي داشته باشيد و متوجه تاثير تصميم تان بر روي افرادي که تحت تاثير آن قرار خواهند گرفت، باشيد.
اين به شما کمک مي کند تا تصميم درستي بگيريد؛ مثلا تصميم مي گيريد شغل خود را تغيير دهيد اما تحقيق مي کنيد و درمي يابيد که شغل جديد چيزي به ارزش هاي کاري تان اضافه نمي کند. از اين رو تصميم مي گيريد در محيط کاري فعلي تان فرصت هاي جديد را کشف کنيد.

تفکر کوتاه مدت
تفکر کوتاه مدت يکي از بزرگترين اشتباهاتي است که افراد در فرآيند تصميم گيري مرتکب آن مي شوند. آنها نمي دانند تصميمي که امروز مي گيرند علاوه بر زمان حال بر آينده نيز تاثير خواهد گذاشت. چيزي که امروز درست و کاربردي به نظر مي رسد، شايد نهايتا تصميم خوبي از آب درنيايد؛ مثلا ولخرجي کردن با پولي که به سختي آن را به دست آورده ايد براي خريد از روي وسوسه، ممکن است پس اندازتان را کاهش دهد؛ برعکس اگر تصميم بگيريد پولتان را پس انداز کنيد، از مزاياي طولاني مدت آن بهره مند خواهيد شد.

تفکر احساساتي
بارها پيش آمده است که افراد به جاي عقل خود به حرف دل شان گوش مي کنند و تصميم اشتباه مي گيرند. اگر کسب و کاري داريد لازم است تصميمات کاربردي بگيريد نه احساسي. قدرت دادن بيش از حد به تصميمات مبتني بر احساس به تدريج براي شما دردسرساز خواهد شد. همواره بايد تاکيدتان بر تصميمات کاربردي و مبتني بر نتيجه باشد؛ مثلا به محض اينکه مي فهميد به دليل مشکلات زندگي شخصي، تمرکز کردن دشوار شده است، دست از کار مي کشيد. اين کار نه تنها تاثيري منفي بر موقعيت مالي شما خواهد داشت، بلکه حالت روحي تان را هم بدتر مي کند.

باورهاي تعصبي
يکي ديگر از موانع تصميم گيري دقيق، دنبال کردن مجموعه اي از باورهاي خشک است. هر بُعدي از زندگي شخصي و حرفه اي ما تغيير مي کند و در زمان خاص خود ضرورت پيدا مي کند که آن را بپذيريم. اگر با همان عينک قديمي به دنيا نگاه کنيم، تصميم گيري هاي بد همچنان تکرار مي شوند.
بايد واقعيت را بپذيريم و با شرايط تازه سازگار شويم؛ مثلا شايد سال هاست که به کاري مشغوليد و علاقه اي به تسويه حساب ديرهنگام مشتريان خود نداريد. براي اينکه آنها را وادار کنيد به موقع بدهي خود را بپردازند، بايد مبلغي ناچيز به عنوان جريمه ديرکرد در پرداخت معين کنيد.

تصورات و پيش داوري هاي از پيش تعيين شده
بيشتر ما درباره ديگران، خيالات و پيش داوري هاي از پيش تعيين شده در سر مي پرورانيم. زود قضاوت کردن درباره ديگران به شما کمک نمي کند تصميم درست بگيرد. در واقع اين موجب مي شود درباره ديگران بد قضاوت کنيد و تصميم غلط بگيريد؛ مثلا شايد به فکرتان نرسد که فلان شخص از پس انجام فلان کار برمي آيد اما وقتي با او ارتباط برقرار کرده و مسئوليتي به او واگذار مي کنيد، مي فهميد او چه عملکردي دارد.

خطر عدم اطمينان
اگر لازم باشد يک تصميم جدي بگيريد، ذهن شما مورد هجوم افکار و ترديدهاي زياد قرار خواهد گرفت. اين سبب مي شود تصميم ايمن تري بگيريد که ممکن است منفعتي از آن براي شما حاصل نشود. بهتر است پيش از هرگونه نتيجه گيري عجولانه، خطر کنيد و تجزيه و تحليل کنيد. اين به شما کمک مي کند تا درک کنيد تصميمتان چگونه بر روي شما تاثير مي گذارد؛ مثلا مي خواهيد بر روي انبار کردن جنسي سرمايه گذاري کنيد که در آينده رونق مي گيرد و از اين رو تصميم مي گيرد در بانک حساب پس انداز باز کنيد.

گزينه هاي فراوان
وقتي مجبور باشيد بين گزينه هاي بي شمار دست به انتخاب بزنيد گيج مي شويد و هدف گرفتن تنها يکي از آنها مي تواند دشوار باشد. شايد سخت بتوانيد هقضاوت کنيد کدام گزينه کارساز است و کدام نيست. از اين رو بهتر است گزينه ها را دور بريزيد و تنها چند مورد محدود را براي تصميم نهايي خود انتخاب کنيد. اين کار صرفه جويي در وقت شما خواهد بود و مي توانتيتد به تصميمي دقيق دست يابيد؛ مثلا اگر بخواهيد کفش بخريد اما پول کمي داشته باشيدممکن است سردرگم شويد؛ چرا که مجبوريد کفشي را انتخاب کنيد که به لباس تان بيايد، مد روز باشد، دوام داشته باشد و به پول تان هم بخورد.
* مسير زندگي ما با تصميمات موثري که براي آينده خود مي گيريم مشخص مي شود. اگر بخواهيم تصميم موثر بگيريم، نبايد درباره حقايق، اطلاعات نصفه و نيمه داشته باشيم. علل ديگري که مي تواند به تصميمات غلط منتهي شود شامل مشکلات پيش بيني نشده، عدم برقراري ارتباط، درس نگرفتن از گذشته و نداشتن منطق است.
حتما شگفت زده خواهيد شد از اينکه بدانيد تصميمات شما چگونه تحت تاثير هورمون ها، خالي بودن معده و حتي کمبود خواب قرار مي گيرند. اکنون که عوامل منجر به تصميم گيري اشتباه را مي دانيد، معايب و مزاياي آن را سبک و سنگين کنيد و مطمئن شويد که قدم در راه تصميم درست برداشته ايد.

برترين ها/

نظرات بینندگان

ارسال نظر