صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

خداوند چه صدقه‌اي را دوست دارد؟

در احاديث اسلامي وارد شده که صدقه سبب زيادي رزق و روزي، شفاي بيماري‌ها و طولاني شدن عمر مي‌شود و آيات و روايات فراواني در باب اهميت صدقه وارد شده است.طبق آيات و روايات صدقه دادن يک امر بسيار با ارزشي است، ولي شخص صدقه دهنده بايد اين کار را براي رضاي خدا انجام دهد و مواظب باشد که با منت گذاشتن و اذيت فقير ارزش آن را از بين نبرد. مقدار آن هم هر مقداري که در توان شخص باشد کافي است.

کد خبر: 938

ايسنا/در احاديث اسلامي وارد شده که صدقه سبب زيادي رزق و روزي، شفاي بيماري‌ها و طولاني شدن عمر مي‌شود و آيات و روايات فراواني در باب اهميت صدقه وارد شده است.طبق آيات و روايات صدقه دادن يک امر بسيار با ارزشي است، ولي شخص صدقه دهنده بايد اين کار را براي رضاي خدا انجام دهد و مواظب باشد که با منت گذاشتن و اذيت فقير ارزش آن را از بين نبرد. مقدار آن هم هر مقداري که در توان شخص باشد کافي است.

پيامبر (ص) مي‌فرمايند: صدقه، خشم پروردگار را فرو مي‌نشاند.
امام باقر (ع) در حديثي مي‌فرمايند: کار خير و صدقه، فقر را مي‏‌برند، بر عمر مي‏‌افزايند و 70 مرگ بد را از صاحب خود دور مي‏‌کنند.
امام صادق (ع) در حديثي گهربار مي‌فرمايند: صدقه‌اي که خداوند آن را دوست دارد عبارت است از: اصلاح ميان مردم هرگاه رابطه‏‌شان تيره شد و نزديک کردن آنها به يکديگر هرگاه از هم دور شدند.
امام صادق (ع) در حديث ديگري مي‌فرمايند: يک درهم صدقه دادن از يک روز روزه مستحبي برتر و والاتر است.
پيامبر (ص) مي‌فرمايند: صدقه بلا را برطرف مي‏‌کند و مؤثرترينِ داروست. همچنين، قضاي حتمي را برمي‏‌گرداند و درد و بيماري‏‌ها را چيزي جز دعا و صدقه از بين نمي‌برد.

منبع:
نهج الفصاحه ص ۲۸۳ ، ح ۶۴۶
من لا يحضره الفقيه ج ۲، ص ۶۶ ، ح ۱۷۲۹
کافي(ط-الاسلاميه) ج۲، ص۲۰۹، ح۱
من لا يحضره الفقيه ج ۲ ، ص ۸۴ ، ح ۱۷۹۴ - ثواب الاعمال ص ۸۲
بحارالأنوار(ط-بيروت) ج 93، ص 137، ح 71

نظرات بینندگان

ارسال نظر