صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

زندگي مشترک يا ميدان جنگ؟

صداي هلهله و کف زدن هاي زنان فاميل سکوت سرد شب را شکسته است. طولي نمي کشد که صداي بوق مکرر خودروهاي کاروان عروس هم به گوش مي رسد.

کد خبر: 7304

ايرنا/ صداي هلهله و کف زدن هاي زنان فاميل سکوت سرد شب را شکسته است. طولي نمي کشد که صداي بوق مکرر خودروهاي کاروان عروس هم به گوش مي رسد.
زنان کودکان خود را خوب پوشانده اند تا مبادا در نيمه شب سرد زمستاني سرما بخورند. گوسفندي را کشان کشان به سمت در منزل عروس مي آورند، تشتي مسي را به زمين مي زنند و عروس از روي آن مي گذرد. اين کار را چند بار تکرار مي کنند و صداي کف زدن فاميل مي آيد و بعد از آرزوي سلامتي و خوشبختي زوج جوان را راهي خانه بخت مي کنند.
برخي از زنان فاميل طبق رسمي قديمي از خانه نوعروس ديدن و سليقه زوج جوان را در انتخاب و چيدمان وسايل زندگي مشترک شان تحسين مي کنند اما ...
راه زندگي مشترک طولاني است و هيچ يک از ميهمانان نمي دانند که آيا اين راه طولاني به همين زيبايي طي خواهد شد؟

دعواهاي کوچکي که بزرگ مي شود
چند ماهي مي گذرد و آن 2 زير يک سقف زندگي مي کنند البته نمي توان نام آن را زندگي گذاشت زيرا بيشتر به ميدان جنگ شباهت دارد. بر سر کوچک ترين مسائل جزئي با هم مشاجره مي کنند، مدت هاي زيادي با هم قهر هستند و به سختي با هم راه مسالمت را در پيش مي گيرند. يکي از آن ها عقيده دارد که همسرش هنوز بزرگ نشده است و نياز دارد تا براي تربيت او وقت صرف شود و ديگري بيان مي کند که حرف حساب در گوش همسرش نمي رود و او طاقت شنيدن حرف هاي منطقي را ندارد. هر بار که خانواده هاي هر يک از آن ها به خانه شان مي آيند، با چهره هاي عبوس و درهم آن ها رو به رو مي شوند اما نصيحت هاي بزرگ ترها هم فايده اي ندارد و آن ها هر روز که مي گذرد بيشتر اعتقاد پيدا مي کنند که رويه اي که در پيش گرفته اند براي بهتر شدن اوضاع زندگي شان مناسب تر است.

وقتي داد زدن تنها راه حل مي شود
صداي همسايه طبقه بالايي نيز در آمده و از دعواهاي گاه و بيگاه اين زن و شوهر جوان به ستوه آمده است. خوب به ياد دارد آخرين باري که صداي دعواي آن ها را شنيد بحثشان بر سر اين بود که براي ميهماني آخر هفته شان از چه افرادي دعوت کنند. مرد اسم يکي، 2 تا از ميهمانان همسرش را از فهرست خط مي زد و زن هم دوست نداشت برخي از اقوام مرد در اين ميهماني حضور داشته باشند. اين دعوا چنان بالا گرفت که صداي فريادهاي مرد و گريه هاي زن به راحتي به گوش همسايگان مي رسيد.

زندگي خوب فقط يک رويا
«آرام و منطقي به نظر مي رسيد اما بايد با او زندگي کنيد تا بدانيد که چه خصوصيات اخلاقي باور نکردني دارد.» اين جمله را زني مي گويد که حدود 2 سال پيش از همسرش جدا شده است. او معتقد است که همسرش راه زندگي کردن و برخورد مناسب با او را نمي دانست. او اظهار مي دارد: براي آغاز زندگي مشترک برنامه ريزي و مقدمات آن را فراهم کرده بودم و در روياهايم به داشتن يک زندگي ايده آل با مردي فکر مي کردم که تصور مي کردم مرا خوب درک خواهد کرد، اما با رفتن به زير يک سقف خيلي زود متوجه شدم که رفتارهاي باورنکردني و غير منطقي زيادي دارد که نمي توانيم با هم کنار بياييم.

خبري از آموزش نيست
يکي از زوج هاي جواني که مدت يک ماه از زندگي مشترکش مي گذرد، از ارائه نشدن آموزش هاي لازم به زوج هاي جوان اظهار نارضايتي مي کند و مي گويد: پدران و مادران قبل از ازدواج هيچ گونه آموزشي در رابطه با شيوه صحيح برخورد همسران با هم ارائه نمي دهند و آن ها بدون اين که راه و رسم صحيح زندگي را بلد باشند، زير يک سقف با فردي زندگي مي کنند که حتي کمترين شناختي نسبت به هم ندارند. «قاسمي» ادامه مي دهد: روزهاي نخست ازدواجم خيلي سخت بود و مدام از مواضع خود کوتاه مي آمدم تا مشکلي پيش نيايد. وي اظهارمي دارد: خوشبختانه همسرم نيز هنگام پيش آمدن مشکل همين گونه رفتار مي کند و تا حدودي در حال حاضر توانسته ايم برخي از مشکلات خود را مديريت کنيم اما اگر شرايط به گونه اي ديگر بود يا با فرد ديگري که چنين خصوصيت اخلاقي نداشت، زندگي مي کردم به طور حتم دچار مشکلات جدي مي شدم.

پاي دخالت ديگران
يکي از افراد سرد و گرم چشيده روزگار از شيوه همسرداري جوانان کنوني انتقاد مي کند و مي گويد: جوانان امروزي راه و روش همسرداري را ياد نگرفته اند و اگر هنگام پيش آمدن مشکل با صبر و حوصله در صدد رفع آن برآيند از بروز بسياري از جدايي ها جلوگيري مي کند. وي که مايل به ذکر نامش نيست، رفع نشدن مشکلات ريز در زندگي را مهم ترين علت اختلاف هاي همسران مي داند و مي گويد: بسياري از مشکلات ريز در ابتداي زندگي مشترک نمود مي يابد و زوج هاي جوان به دليل عشق و علاقه اوايل زندگي از کنار آن ها به راحتي مي گذرند اما رفع نشدن اين مشکلات در همان ابتداي زندگي مي تواند بعدها به مشکلات حادتري تبديل شود. وي محرم و رازدار بودن همسران را نيز يکي از مهم ترين مواردي مي داند که بايد به زوج هاي جوان آموزش داده شود. به عقيده وي، اگر دختران و پسران جواني که تجربه اي در زندگي مشترک ندارند همه مسائل خانه و همسر خود را با خانواده خودشان يا ديگران مطرح کنند پاي دخالت ديگران را به زندگي خود باز مي کنند.
يک شهروند ديگر هم که دهه 70 زندگي خود را سپري مي کند، مي گويد: جوانان امروزي تصور مي کنند داشتن زندگي مشترک کار ساده اي است و همان گونه که با خانواده خود رفتار مي کنند، با همسرشان نيز رفتار مي کنند و به اين توجه نمي کنند که همسرشان از خانواده اي با خصوصيات اخلاقي ديگر است و نمي تواند اين رفتارها را به راحتي تحمل کند.
«داوودي» به راهنمايي کردن جوانان براي داشتن رفتارهاي صحيح و اتخاذ نکردن تصميم هاي آني اشاره و ذکر مي کند: برخي جوانان امروزي به سادگي به زندگي مشترک دست پيدا مي کنند و توقع دارند به همين سادگي نيز به هر چيزي که مي خواهند برسند و حاضر نيستند ذره اي صبوري به خرج دهند و در صورتي که مشاجره ها و اختلاف نظرهاي کوچکي بين شان به وجود آيد، به راحتي قيد زندگي مشترک را مي زنند.

آن چه زبان مي گويد، دل هم بگويد
«داشتن صداقت و صفا در اوايل زندگي از اهميت زيادي برخوردار است و اگر جوانان با هم صادقانه رفتار کنند و صداقت در گفتار و رفتار داشته باشند، اعتماد بين آن ها جلب مي شود و از بروز بسياري از مشکلات جلوگيري خواهد شد.» اين جملات را يک کارشناس فرهنگي مي گويد. به عقيده حجت الاسلام «باقرپور» بايد آن چه زبان مي گويد دل نيز همان را بگويد و زن و شوهر با هم صادقانه رفتار کنند، نبايد به هم خيلي خرده بگيرند و بايد اين مسئله را مدنظر قرار دهند که هر يک از آن ها در محيطي خاص پرورش يافته اند که آداب و سنن و اخلاق مخصوص به خود را دارند و بايد با هم مدارا کنند.
وي بيان مي کند: جوانان در ابتداي زندگي اگر با ناملايماتي رو به رو مي شوند بايد آن را با زبان خوش و با گشاده رويي عنوان کنند و از پرخاشگري و خشونت بپرهيزند زيرا در اوايل زندگي انتظار همسران از يکديگر زياد است و اگر انتقادها به طور ناگهاني عنوان شود، بازتاب خوبي نخواهد داشت. وي اين موضوع را نيز يادآور مي شود و به دختران جوان توصيه مي کند که اوايل زندگي ممکن است با کم و کاستي هايي همراه باشد و جوانان نبايد با مقايسه زندگي خود با زندگي ديگران کام شان را تلخ کنند بلکه بايد سعه صدر به خرج دهند و زندگي خود را بر مبناي سادگي بنا کنند.

دنبال آموزش باشيم
بيشتر جواناني که به مراکز مشاوره مراجعه مي کنند، از ارائه نشدن آموزش مهارت هاي زندگي گلايه دارند اما يک کارشناس ارشد مديريت آموزشي و پژوهشگر مسائل اجتماعي عقيده دارد: حالا که آموزش ارائه نشده است، جوانان بايد خودشان به دنبال آموزش باشند. «فريبا باقري» اين جمله را که به دفعات شنيده مي شود، «وقتي به خانه مي آييد، ناراحتي تان راپشت در بگذاريد و بعد وارد خانه شويد،» رد و بيان مي کند: خانواده محل تصميم گيري است و افراد بايد مسائل خود را در خانواده حل و فصل و ارزيابي کنند. وي وجود برخي تصورهاي اشتباه بين جوانان را مانع از تصميم گيري هاي صحيح آن ها مي داند و ذکر مي کند: برخي از جوانان تعريف درستي از سعادتمندي ندارند و تصور مي کنند خانواده سعادتمند، خانواده اي است که هيچ مشکلي نداشته باشد در حالي که چنين خانواده اي در جهان هم وجود ندارد بنابراين بايد سطح توقعات خود را پايين بياورند و هنگام بروز مشکل با صبر و حوصله در صدد رفع آن بر آيند. وي تقوا پيشگي را در کاهش مشکلات موثر مي داند و عنوان مي کند: جوانان بايد مشکلات را با صبر کردن برطرف کنند.

بن بستي وجود ندارد
اگر جوانان بدانند براي رفع هر مشکلي راهکارهاي زيادي وجود دارد، ديگر هنگام بروز مشکل تصور نخواهند کرد که به بن بست رسيده اند. اين جمله را «باقري» مي گويد و مي افزايد: در زندگي هيچ بن بستي وجود ندارد و بايد فقط ديدگاه خود را عوض کنيم و براي رفع مشکل آموزش هاي لازم را از محيط بگيريم و از بيان مسائل و مطرح کردن آن ها با هر فردي که تصور مي کنيم قابل اعتماد است، خجالت نکشيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر