صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

ابليس مانع بزرگ شکرگزاري

کد خبر: 6041

بيتوته/ خداوند در آيات 11 و 17 سوره اعراف به انسان هشدار مي ‌دهد که ابليس، مهم ترين بازدارنده انسان از شکر به درگاه خداوند است. او اجازه نمي ‌دهد تا انسان با شکرگزاري به اشکال گوناگون، خود را در مسير صراط مستقيم عبوديت قرار دهد و به کمال برساند
ابليس سعي مي ‌کند تا انسان، نعمت ‌شناس و نعمت ‌دهنده شناس نباشد تا از نعمت‌هاي الهي به درستي بهره گيرد و به درستي حق نعمت و نعمت ‌دهنده را به ‌جا آورد و شکرگزار نعمت ‌دهنده باشد و سر تعظيم و سجده در برابر خداوند منان فرود آورد.
ابليس همه راهکارها را براي جلوگيري از حرکت انسان در مسير صراط مستقيم عبوديت و شکرگزاري در پيش مي ‌گيرد؛ زيرا مي ‌داند که معنا و مفهوم عبوديت واقعي چيزي جز شکرگزاري نيست که باطن آن کمال‌ يابي و خلافت ‌يابي انسان است. (انسان، آيه3)
از اين ‌رو مي‌ کوشد تا انسان، گرفتار کفر و کفران شود تا ظن و گمان خويش را در حق انسان راست کند.
شيطان مي ‌گويد کاري مي ‌کند تا انسان شکرگزار نباشد، چون مي‌ داند که شکرگزاري انسان در اشکال مختلف به معناي حرکت در مسير خلافت الهي است که از آن محروم شده است. پس اگر بتواند جلوي شکرگزاري انسان را بگيرد، در حقيقت جلوي خلافت انسان را گرفته و به موفقيتي که مي ‌خواسته دست يافته است. به همين دليل از همه ابزارها و از همه جهات چپ و راست و پشت و جلو حمله مي‌آورد تا انسان را به کفر و کفران نعمت بکشاند. (اعراف، آيات11 و17)
به عبارت ديگر براساس تصريح ابليس که گفته: وَ لا تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شاکِرِينَ‏، مي ‌توان نتيجه گرفت که عدم شکرگزاري از نعمت ها، نشانه بارزي از تسلط شيطان بر انسان و انحراف از صراط مستقيم الهي بشمار مي‌رود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر