صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

اشتباهات پدر و مادر کم تجربه و روش اصلاح آن

کودکان با کتابچه هاي راهنما بزرگ نمي شوند. آنها يک تجربه منحصر به فرد هستند که بايد درک شوند و مورد توجه قرار گيرند.کودکان نوپايي که سرشار از انرژي هستند و مشتاق به تجربه هر چيزي که شما به آنها ارائه مي دهيد، ممکن است در واقع به دنبال فريب والدين خود باشند. حال به ۹ اشتباه والدين اشاره مي کنيم، که بايد سعي کنند در مقابل اين کودکان نوپا، مرتکب آنها نشوند.

کد خبر: 5972

بيتوته/ کودکان با کتابچه هاي راهنما بزرگ نمي شوند. آنها يک تجربه منحصر به فرد هستند که بايد درک شوند و مورد توجه قرار گيرند.کودکان نوپايي که سرشار از انرژي هستند و مشتاق به تجربه هر چيزي که شما به آنها ارائه مي دهيد، ممکن است در واقع به دنبال فريب والدين خود باشند. حال به ۹ اشتباه والدين اشاره مي کنيم، که بايد سعي کنند در مقابل اين کودکان نوپا، مرتکب آنها نشوند.
اشتباه شماره ۱
کودکان نوپا، زماني کار خود را به بهترين نحو ممکن انجام مي دهند، که بدانند والدين از آنها چه انتظاري دارند. حال اين انتظارات مي تواند زمان حمام رفتن يا خوابيدن باشد، يا عواقبي که از يک رفتار بد نصيب شان خواهد شد.
هر چه اين انتظارات سازگارتر و قابل پيش بيني تر باشند، کودک نوپاي شما به احتمال بيشتر، انعطاف پذيرتر و دلپذير تر خواهد بود.
اين اشتباه را تصحيح کنيد
تا جايي که برايتان مقدور است، کودک را با خط مشي منظم تربيت کنيد و با نظم با او برخورد کنيد. اگر والدين ( يا ديگر مراقبان )، با يکديگر موافق و يکدل نباشند، سازگاري مي تواند به يک چالش تبديل شود. اگر کودکي غذاي خود را روي زمين بريزد يا در زمان تعيين شده نخوابند، نمي دانيم که چه نوع عکس العملي، بهترين عکس العمل مي باشد؟
بنشينيد و با همفکري با يکديگر پاسخي مناسب بيابيد و بر انجام آن اصرار کنيد.
اشتباه شماره ۲
تمرکز بر روابط خانوادگي بسيار لذت بخش و باب ميل است اما برخي والدين در انجام اين کار افراط مي کنند.
يک روانشناس مي گويد: " کودکان، سپري کردن اوقات را با يکي از والدين، بسيار دوست دارند. اختصاص دادن زماني براي کودکان به طور مجزا، براي والدين نيز بسيار سرگرم کننده مي باشد؛ زيرا مجبور نيستند تا با رقابت و هم چشمي دو کودک با يکديگر کلنجار روند".
اين اشتباه را تصحيح کنيد
روش مناسب براي سپري کردن زمان با يک کودک نوپا، چه روشي است؟ بسيار ساده است؛ روي زمين بنشينيد و با او بازي کنيد. هنگامي که مي خواهد بخوابد، براي او قصه بگوييد يا کتابي را که دوست دارد، برايش بخوانيد.
اشتباه شماره ۳
بيش از حد کمک کردن برخي از والدين در انجام هر کاري به کودکان هم مي تواند مشکل ساز باشد؛ هنگامي که کودک براي انجام دادن کاري بسيار کوچک دچار مشکل مي شوند، والدين با سرعت به آنها نزديک شده و کارشان را انجام مي دهند.
مادر يا پدر محترم، قبل از انجام اين کار لحظه اي فکر کنيد
اگر بخواهيد براي هر کاري، از جمله پوشيدن يک لباس، يا حل کردن يک پازل، به کودک کمک کنيد، در واقع اين پيام را به او مي دهيد، که تو هيچ کاري را نمي تواني انجام دهي- به عبارت ديگر، تو کودکي بي کفايت و نا لايق هستي.
روان شناسان مي گويند: "والديني که در انجام هر کاري به کودک کمک مي کنند و سعي مي کنند تا بر خرابکاري هاي خود و اشتباهاتش به طور غير منطقي سرپوش بگذارند، در واقع در تربيت کردن کودکاني متکي به خود، با مشکلات عديده اي مواجه خواهند شد."
اين اشتباه را تصحيح کنيد
بايد به کودکان خود ياد دهيم که چالش ها را تحمل کرده و با آنها مبارزه نمايند. البته، تشويق و تمجيد، اصلاً کار اشتباهي نيست. او را تشويق کنيد. بگوييد، تو مي تواني از پس اين کار بر آيي.
اشتباه شماره ۴
بيش از حد صحبت کردن با کودکان نوپا، معمولاً ايده فوق العاده اي محسوب مي شود. اما نه هنگامي که اين کودکان رفتار نامناسبي از خود نشان مي دهند. تصور کنيد که مادري به کودک ۲ ساله اش که کلوچه مي خواهد، جواب منفي مي دهد. کودک به خاطر اين نه، هياهو به پا کرده و سر و صدا راه مي اندازد.
مادر براي کودک توضيح مي دهد، که الان زمان خوردن شام است. کودک به هر صورتي تلاش مي کند تا کلوچه را به دست آورد؛ از سوي ديگر، مادر هم تلاش دارد که کلوچه را به کودک ندهد. حال مادر بار ديگر تلاش مي کند تا علت ندادن کلوچه را به کودکي که گريه مي کند، توضيح دهد. اين کار باعث کلنجار رفتن دو طرف با يکديگر، و در نهايت سرخوردگي مادر و کودک شود.
روان شناسي مي گويد: "صحبت کردن مي تواند منجر به الگويي شود که ما آن را الگوي صحبت کردن – متقاعد کردن – بحث کردن – فرياد زدن – کتک زدن، مي ناميم. کودکان، بزرگسالاني در بدن کودکانه نيستند. آنها افرادي منطقي نيستند، و نمي توانند آنچه را که شما برايشان مي گوييد و توضيح مي دهيد، جذب کرده و براي خود تجزيه و تحليل نمايند".
اين اشتباه را تصحيح کنيد
روش هوشمندانه براي مطرح کردن اين قانون، چيست؟ هنگامي که به کودک خود مي گوييد، تا کاري را انجام دهد، درباره آن صحبت نکنيد و تماس چشمي برقرار نسازيد. اگر کودک نافرماني کرد، به صورت کلامي به او هشدار دهيد، يا آنکه تا عدد سه بشماريد. اگر کودک باز هم تعلل نمود و کاري را که گفتيد، انجام نداد، به او زمان دهيد يا منتظر پيامد فوري اين کار باشيد؛ اما هرگز توضيح ندهيد.
اشتباه شماره ۵
فقط غذاهايي را درست کنيد، که کودک دوست دارد. آيا کودک نوپاي شما فقط مرغ کباب شده و سيب زميني سرخ کرده، مي خورد؟ آيا او تنها شيريني را دوست دارد؟ اگر رژيم غذايي کودک، تنها بر مبناي غذاهايي باشد که او دوست دارد، در برابر غذاهاي ديگر از خود مقاومت نشان خواهد داد. بسياري از والدين، بسيار دير متوجه اين موضوع مي شوند.
اين اشتباه را تصحيح کنيد
کودک تان را تشويق کنيد تا مانند بچه اي خوب رفتار کند. درصد زيادي از کودکان تمايل زيادي براي امتحان کردن، غذاهاي جديد دارند؛ البته اگر ببينند مامان و بابا از خوردن اين غذاها لذت مي برند. اگر با خوردن يک لقمه عقب کشيدند، کمي از غذا را در ظرف شان بگذاريد. برخي کودکان قبل از پذيرفتن يک غذا، بايد چند بار آن را امتحانکنند.
اگر کودک نوپاي شما با ناخونک زدن غذا مي خورد، خيلي نگران نباشيد؛ بيشتر کودکان همين طور هستند. بچه ها دوست دارند با غذا کلنجار رفته و با آن بجنگند؛ اگر بخواهيد به خاطر اين رفتار آنها داد و فرياد راه اندازيد، مطمئن باشيد فقط مشکل را پيچيده تر مي کنيد.
اشتباه شماره ۶
خلاص شدن از تختخواب بچه ( گهواره ) ، گاهي براي پدر و مادران معضل مي شود . اين تختخواب ها سبب مي شوند تا عادات خوب، در کودک تقويت شود. کودکي که به سرعت درون تخت واقعي قرار گيرد، با مشکلات عديده اي در خوابيدن و در تختخواب ماندن، روبرو مي شود و ممکن است در نهايت شما را بيدار نموده و بخواهد کنار شما بخوابد.
برخي مادران نيز، خود را فرسوده مي کنند، زيرا هر شب کنار کودکان خود مي نشينند تا او بخوابد. آنها نمي دانند که علت اين الگو، خود آنها مي باشند.
اين اشتباه را تصحيح کنيد
چه زماني بايد از تختخواب بچه ( گهواره ) رها شويم؟
براي بيشتر کودکان سنين ۲ تا ۳ سالگي بهترين زمان مي باشد، زماني که کودک خود شروع به بالا رفتن از آن کرد ويا زماني که قد کودک حدود ۹۰ سانتي متر شد.
اشتباه شماره ۷
آموزش توالت رفتن را زود شروع کنيد.
برخي از والدين، زماني که مي خواهند به کودک نوپاي خود توالت رفتن را ياد دهند، اين کار را با گول زدن او شروع مي کنند. و اگر کودک کمي از الگويي که والدين برايش چيده اند، منحرف شود، با تنبيهي سخت مواجه خواهد شد.
اين امر مي تواند منجر به جنگ قدرت بين والدين و کودک شود.
اين اشتباه را تصحيح کنيد
کودکان توالت رفتن را ياد مي گيرند، زماني که از آمادگي کافي براي يادگيري برخوردار باشند. نبايد در اين کار، عجله کنيم. اما مي توانيد مقدمات اين کار را آماده کنيد. توالت را به کودک نوپاي خود نشان دهيد. استفاده از آن را براي او توضيح دهيد.
اشتباه شماره ۸
به کودک اجازه دهيد تا زمان زيادي را پاي تلويزيون بنشيند. کودکان نوپايي که زمان زيادي را صرف ديدن تلويزيون مي کند، بعداً با مشکلات عديده اي در يادگيري مواجه خواهند شد. مطالعات نشان داده است کودکان زير دو سال، قادر به درک آنچه که در صفحات تلويزيون و مانيتور مي بينند، نيستند.
اين اشتباه را تصحيح کنيد
کودکان نوپاي خود را با خواندن، و کارهاي خلاقانه ديگر، سرگرم کنيد. با کودک خود صحبت کنيد و او را تشويق کنيد تا علاوه بر حرف زدن، گوش هم بدهد، هر چه بيشتر کودک خود را از تلويزيون دور نگه داريد، بسيار بهتر است.
اشتباه شماره ۹
تلاش براي متوقف ساختن خشم برخي از والديني که نگران هستند کودک غير قابل کنترل شود ، سبب مي شود تا آنها والديني ناکارا و بي کفايت به نظر آيند. اما همه کودکان، گاهي اوقات خشمگين مي شوند. هنگامي که کودکي خشمگين شود، صحبت کردن با او کاري بي فايده مي باشد. حتي اگر اين اتفاق در خيابان و محلي عمومي بيفتد.
اين اشتباه را تصحيح کنيد
والدين بايد به ياد داشته باشند که کودک و نظراتش اهميت بسيار بيشتري نسبت به نظرات افراد ديگر دارد، بخصوص غريبه ها. اگر مردم، خيره به شما نگاه کنند يا مشاوره اي ناخواسته ارائه دهند، به سادگي لبخند بزنيد و کودک را برداريد و به مکاني خلوت و دور از انظار عمومي برويد. تا بدين ترتيب بتوانيد خشم کودک را کنترل کرده و او را آرام کنيد. مي توانيد کودک را در آغوش گرفته و بقيه ي روز را با او سپري کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر