صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

راههاي موثر براي اينکه پدر بهتري باشيد

کد خبر: 4983

فردا/ حضور داشتن
اين روزها صحبت هاي زيادي در مورد اينکه بايد در لحظه زندگي کرد، مطرح است. مردم به حدي با گوشي هاي تلفن همراه خود سرگرم هستند که يادشان مي رود به زيبايي هاي اطراف خود توجه کنند. پدرها بايد از چيزهاي دنيوي که زندگي را با بچه ها شگفت انگيز مي کند، لذت ببرند. تکنولوژي را کنار بگذاريد و فقط روي بچه تان تمرکز کنيد. با او قدم بزنيد، کتاب بخوانيد و براي يکديگر داستان ها و ماجراهاي گوناگون تعريف کنيد. کاري کنيد که بچه شما احساس کند مهمترين آدم دنياست. هيچ چيزي به اندازه توجه شما به بچه احساس خاص بودن نمي دهد.

به قول خود عمل کردن
خيلي وقتها بچه ام را به دليل اينکه به قولي که داده بودم عمل نکردم، ناراحت کردم. خيلي از برنامه ها و نمايشي هايي را که گفته بودم در آنها شرکت مي کنم، از دست دادم. ياد گرفته ام که اگر قولي ندهم بهتر است تا اينکه قول بدهم و نتوانم به آن عمل کنم. اعتماد چيز باارزشي است و خيلي راحت از بين مي رود. سعي کنيد با عمل کردن به قول هايتان آن را به هر قيمتي که شده حفظ کنيد.

الگوي رفتاري
پسر ده ساله ام من را مي پرستد. مي خواهد تا جاي ممکن وقتش را با من بگذراند و مرتب مي خواهد که همه رفتارهايش را تائيد کنم. با توجه به سن و سال او بيشتر حواسم هست که چه مي گويم و چه کار مي کنم. دانستن اينکه او هر حرکت من را زير نظر دارد، من را به الگوي بهتري بودن وادار مي کند. به عنوان پدر، بايد بدانيم که الگوهاي رفتاري براي فرزندان خود هستيم. بايد طوري باشيم که از آنها انتظار داريم رفتار کنند.

داشتن مکالمات واقعي
به عنوان مرد گاهي اوقات از داشتن مکالمات عميق طفره مي رويم. ولي به عنوان پدر، بايد با بچه هايم مکالمات واقعي داشته باشيم. حتي اگر گاهي اوقات اين کار ساده و راحتي نيست. من با بچه هايم در مورد روابط جنسي، بلوغ، خشونت خانگي و حوادث ناخوشايند حرف زده ام. اما درعين حال در مورد چيزهايي که به نزديک شدن به آنها هم کمک مي کرده، صحبت کرده ام. دخترم عاشق وقتي است که داستانهايي درباره دوران جواني ام تعريف مي کنم. درنتيجه او هم راحت تر در مورد زندگي خودش صحبت مي کند. از حرف زدن با بچه هايتان نترسيد. از همه مهمتر اينکه از گوش کردن به آنها نترسيد.

رابطه خوب با مادر بچه داشتن
حتي اگر با مادر بچه تان زندگي نمي کنيد، بايد رابطه خوبي با او داشته باشيد. فرزندان شما احتياج دارند که ببينند شما و مادرشان به فکر منافع آنها بوده و رابطه خوبي با هم داريد. اگر هم با مادر فرزندتان زندگي مي کنيد، افزايش و بهبود رابطه تان مهم تر است. يک رابطه زناشويي قوي حس امنيت به بچه ها مي دهد.

بخشش داشتن
بچه ها مرتکب اشتباه مي شوند. اين بخشي از بزرگ شدن آنهاست. خيلي سريع آنها را تنبيه نکنيد. بخشش خود را نشان دهيد و آنها هم در صورت لزوم شما را مي بخشند. همچنين اگر هنوز به خاطر عصبانيتي که پدرتان براي شما ايجاد کرده، ناراحتيد، با بخشيدن او و بهبود رابطه احساس آزادي واقعي مي کنيد.

اعتراف به اشتباه کردن
شما بي نقص نيستيد. هيچکدام از ما اين طور نيست. بايد به اندازه کافي آسيب پذير باشيم که به اشتباهات خود اعتراف کنيم. درخيلي از موارد مجبور به عذرخواهي کردن و تقاضاي بخشش از بچه هايم شده ام. اعتراف به اشتباهاتم به بچه هايم کمک کرده تا بفهمند که اشتباه کردن بخشي از زندگي است.

اعتراف کردن به اينکه پاسخ همه سوالات را نمي دانيد
زماني وانمود مي کردم که همه چيز را مي دانم. اما اين شرايط خيلي طول نکشيد. بچه ها خيلي راحت گول نمي خورند و مي توانند يک چيز غلط و اشتباه را تشخيص دهند. به جاي اينکه سعي کنم خودم را فردي معرفي کنم که همه چيز مي داند، ياد گرفته ام که بگويم:" نمي دانم." اين پاسخ خيلي رهاکننده است.

درگير زندگي تحصيلي و آموزشي بچه ها شدن
چه بچه شما به مدرسه دولتي مي رود يا او را در مدرسه خصوصي ثبت نام کرده ايد يا در خانه آموزش مي بيند، براي پدرها درگير زندگي آموزشي آنها شدن اهميت زيادي داراد. تحقيقات نشان داده که پدرهايي که به وضعيت تحصيلي بچه هايشان اهميت و علاقه نشان داده اند، تاثير قدرتمند مثبت تري در موفقيت آنها در مدرسه دارند. مي توانيد با کمک در تکاليف، شرکت در فعاليت هاي مدرسه به صورت داوطلب، ايجاد برنامه هاي درسي و حضور درجلسات مربيان و والدين يا کتاب خواندن براي آنها در شب، در زندگي تحصيلي آنها دخالت داشته باشيد.

تفريح داشتن
از زندگي بايد لذت برد. بخنديد، بازي کنيد، شيريني بپزيد. بيشتر وقت خود را با بچه هايتان بگذرانيد و باهم تفريح کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر