صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

دوباره عاشق شويد: پاياني گرم براي رابطه‌اي سرد

امروزه بسياري از زوج‌ها با مشکل بي‌اعتنا شدن به همسر خود دست به گريبانند و احساس مي‌کنند شعله عشقي که روزي بينشان زبانه مي‌کشيد، در حال خاموش شدن است يا به عبارتي، آن تابستان گرم عاطفي، جاي خود را به زمستاني بي‌باروبَر داده است.

کد خبر: 4881

جام جم/ امروزه بسياري از زوج‌ها با مشکل بي‌اعتنا شدن به همسر خود دست به گريبانند و احساس مي‌کنند شعله عشقي که روزي بينشان زبانه مي‌کشيد، در حال خاموش شدن است يا به عبارتي، آن تابستان گرم عاطفي، جاي خود را به زمستاني بي‌باروبَر داده است.
اين مشکل عموما براي زوج‌هاي جوان رخ مي‌دهد، اما گاهي ديده مي‌شود که زندگي زن و شوهراني که حتي سه دهه از ازدواجشان مي‌گذرد هم به اين مسير کشيده مي‌شود.

براستي چه بايد کرد؟ ازدواجي که با علاقه و چشمان باز صورت مي‌گيرد، بايد زيبايي عاطفي خود را حفظ کند. به‌طور منطقي، يک دختر و پسر با دنيايي از اميد و آرزو پيوند زناشويي مي‌بندند و در دل مي‌پندارند که اين عشق قرار است با ازدواج و زندگي در کنار هم به اوج برسد، پس چرا گذشت ثانيه‌ها و ساعت‌ها، زندگي آنها را دستخوش عادت و يکنواختي مي‌کند، به نحوي که يک روز چشمانشان را باز مي‌کنند و مي‌بينند نسبت به شريک زندگي‌شان حسي ندارند و ماتم‌زده با خود مي‌گويند: واويلا! قرار است من يک عمر در کنار اين آدم زندگي کنم؟
چرا نسبت به همسر خود بي‌احساس شده‌ايد؟ آيا فکر مي‌کنيد در انتخابتان اشتباه کرده‌ايد و اين فرد نمي‌تواند نيازهاي عاطفي شما را در حد توقع‌تان برآورده کند؟ اگر چنين انتظاري از همسرتان داريد، آيا هيچ وقت کلاهتان را قاضي کرده‌ايد که اگر او پاسخگوي نيازهاي روحي شما نيست، آيا شما همسري ايده‌آل براي او بوده‌ايد؟ اختيارات هر زندگي مشترک در دستان دو نفر تقسيم مي‌شود؛ پس متناسب با مرد يا زن بودنتان، نيمي از وظايف به عهده شماست و نيم ديگر بر دوش او خواهد بود. حال بگوييد که کارنامه خود را از وظايفتان به چه نحو ارزيابي مي‌کنيد؟ همه چيز صحيح و سالم و عالي است و پيکان تقصيرات را تنها بايد به سمت همسرتان نشانه بگيريد؟
ازدواج به خودي خود نبايد هدف باشد. بسياري از دختران و پسران، نهايت هدف خود را در پيوند زناشويي با فرد محبوبشان مي‌بينند و کمال آرزويشان، شب جشن عروسي با همان فرد رويايي است تا چندي پس از ازدواج هم هنوز در سايه وصال به سر مي‌برند، اما کم‌کم مشکلات چنگ و دندان نشان مي‌دهند و اين زوج جوان که آمادگي رويارويي با سختي در زندگي با همسر محبوبشان را نداشته‌اند، هر روز به نحوي دلشکسته و سرخورده مي‌شوند. پس از گذشت چند ماه يا چندسال، ديگر از آن گرماي روز اول خبري نيست و سردي و بي‌علاقگي بين آن دو جريان خواهد يافت.
هرگز اجازه ندهيد زندگي متاهلي‌تان به اين مسير برود و حتي اگر به يکديگر دلسرد شده‌ايد، مطمئن باشيد که با تلاش مي‌توانيد گرمايي شديدتر از روز اول را به زندگي‌تان برگردانيد، اگر زماني نسبت به همسرتان حس داشته‌ايد، بدانيد که اين فرد همان محبوب روز اول شماست و اين رفتارهاي اشتباه دو نفره‌تان بوده که مسير عشق‌تان را انحراف بخشيده است. با به کار بستن اين نکات، به نجات زندگي مشترک‌تان کمک کنيد:
ريشه‌يابي کنيد
اگر معتقديد که زماني همسرتان را دوست داشته‌ايد و مانند الان، نسبت به او بي‌حس نبوده‌ايد، پس دليلي براي اين سردي رابطه وجود دارد. همان‌طور که روزي او را ديديد و در اولين نگاه شيفته‌اش شده‌ايد، يا اين‌که بر اثر اتفاقي به او علاقه پيدا کرده‌ايد، اين بي‌احساسي کنوني‌تان نسبت به او هم بايد از يک زماني و در اثر وقوع حادثه‌اي شروع شده باشد. شايد از او بي‌مسئوليتي ديده‌ايد، احساس کرديد که نسبت به شما بي‌توجه است، خانواده‌اش را به شما ترجيح داده و يا با شما بداخلاقي کرده است. در هر صورت علتي وجود دارد که باعث شده علاقه‌اي که روزي نسبت به همسرتان داشتيد، حالا نداشته باشيد. به گذشته برگرديد و مساله را ريشه‌يابي کنيد و ببينيد اگر او کار اشتباهي کرده، شما بايد چه عکس‌العمل درستي انجام مي‌داديد که نداده‌ايد. پس از بررسي شرايط آن زمان و اکنون، به جبران همه چيز و درست کردنشان مبادرت بورزيد. راه اشتباه را يک‌بار رفته‌ايد و نتيجه‌اش را هم ديده‌ايد. اکنون نوبت هموار کردن مسيرهاي کج و معوجي است که طي کرده‌ايد. به ياد آوريد که آيا اشتباه نخست از او سر زده يا شما؟ اگر شما اشتباه کرده‌ايد، بايد همه چيز را جبران کنيد و اگر هم او اشتباه کرده، فکر کنيد و ببينيد که شما چه عکس‌العمل درستي مي‌توانسته‌ايد از خود نشان دهيد. آستين‌ها را بالا بزنيد که بيش از اين جايز نيست درنگ کنيد.
اتفاقات خوب را به ياد آوريد
چه شد که روزي عاشقش شديد؟ از او چه ديديد که به‌عنوان شريک زندگي خود انتخابش کرديد؟ ديدارهاي شاد و لذتبخشي که دفعات اول باهم داشتيد را در ذهنتان مرور کنيد. او چه گفت و شما چه جوابي داديد؟ چه هدايايي بين‌تان رد و بدل شد؟ کدام پيامکش را بارها با عشق خوانديد؟ حس و حال خود را در آن روزهايي که قرار بود او را ببينيد به ياد آوريد. ماه عسل چه اتفاقاتي افتاد؟ روزهاي اول زندگي مشترکتان را به ياد مي‌آوريد. وقتي قرار بود شامگاه، پس از يک روز کاري همديگر را ببينيد چه احساسي داشتيد؟ او چه کارهايي براي شما کرد که زماني توانسته بود تا آن اندازه در دلتان جا باز کند؟ سعي کنيد تمامي خاطرات شيرين‌تان را در ذهن خويش مانند يک سريال تصوير کنيد. تاثير بسيار عميقي خواهد داشت. دوباره علاقه پيدا مي‌کنيد که همان روزها و حس‌ها را بين خودتان به وجود آوريد. در اين ميان، هرگونه خاطره بد را ممنوع نماييد.
تکرار کنيد
آري، آن اتفاقات شيرين را دوباره تکرار کنيد. شما ديگر حق اشتباه کردن نداريد. روزي دانه عشق بين شما دو نفر جوانه زده و قرار بوده اين دانه با پيوند زناشويي بستن شما دو نفر به نهالي در حال رشد تبديل شود، اما ريشه نهال چندان قوي نيست و بادها آن را مي‌شکنند و طوفان‌ها براحتي آن را از جاي درمي‌آورند. با خود عهد کنيد اين‌بار آنقدر به اين نهال رسيدگي مي‌کنيد تا تبديل به درختي تناور با ريشه‌هاي قوي در دل خاک شود و بتواند تا نهايت در اين دنيا به حيات خود ادامه دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر