صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

آداب لباس پوشيدن در محيط اداره

در مورد گزينه اول فقط خودتان مي‌توانيد به داد خودتان برسيد. اما در مورد گزينه دوم ما هوايتان را داريم. در گزارشي که مي‌خوانيد ريز‌ترين نکات لازم در مورد داشتن يک ظاهر مناسب در مصاحبه‌هاي کاري را برايتان آورده‌ايم که مي‌تواند تاثير لازم را روي مصاحبه‌کننده‌هايتان بگذارد؛ از پوشيدن کفش مناسب گرفته تا شيشه عينکتان! اين گزارش را بخوانيد و آرزوي موفقيت ما را به همراه داشته باشيد!

کد خبر: 4719

جام جم/ اگر آدم منضبطي هستيد و مي‌خواهيد شغل مناسبي پيدا کنيد و در اداره اي مشغول هستيد و دوست داريد شخصيت مثبتي در محيط کار باشيد، بايد کاري کنيد که ظاهرتان به بيننده اطمينان لازم را بدهد. اين نوشتار راه و رسم لباس پوشيدن در محيط هاي اداري و يا مصاحبه هاي کاري را تاکيد مي کند
مصاحبه‌هاي کاري در دو حالت مي‌تواند شما را رد کند؛ اول اينکه رزومه مناسبي نداشته باشيد، دوم اينکه لباس مناسبي نپوشيده باشيد. در مورد گزينه اول فقط خودتان مي‌توانيد به داد خودتان برسيد.
اما در مورد گزينه دوم ما هوايتان را داريم. در گزارشي که مي‌خوانيد ريز‌ترين نکات لازم در مورد داشتن يک ظاهر مناسب در مصاحبه‌هاي کاري را برايتان آورده‌ايم که مي‌تواند تاثير لازم را روي مصاحبه‌کننده‌هايتان بگذارد؛ از پوشيدن کفش مناسب گرفته تا شيشه عينکتان! اين گزارش را بخوانيد و آرزوي موفقيت ما را به همراه داشته باشيد!

اسپرت نپوشيد
قرار است به پيک نيک برويد؟ مسلما نه. يادتان باشد که لباس شما با آدم‌ها حرف مي‌زند و خيلي چيز‌ها را راجع به شخصيتت ان لو مي‌دهد. افرادي که با شما مصاحبه مي‌کنند آدم‌هاي ريزبين و دقيقي هستند. حالا فکرش را بکنيد در برابر چنين آدم‌هايي با لباس اسپرت نشسته باشيد و بخواهيد ثابت کنيد که شما خيلي جدي و دقيق هستيد و از پس کار برمي‌آييد. احتمالا مصاحبه‌کننده در آن لحظات مرتب با خودش زمزمه مي‌کند: نفر بعدي!
در محيط کار هم نبايد خيلي اسپرت پوشيد. پوشين کفش ورزشي و يا تي شرت و صندل و دم پايي اصلا براي محيط کار خوب نيست و روي شخصيت شما و نگاه ديگران تاثير منفي مي‌گذارد.


جدي هستيد؟ جدي بپوشيد
فرقي نمي‌کند زن هستيد يا مرد، بايد به اين نکته اساسي توجه داشته باشيد: اگر در تصميمتان براي به دست آوردن شغل موردنظر جدي هستيد بايد جدي هم لباس بپوشيد. آقايان در اين موارد راحت‌تر از خانم‌ها هستندو مي‌شود به راحتي تفاوت ميان تيپ رسمي و تيپ غيررسميشان را تشخيص داد. آقايان! از يک دست کت و شلوار مناسب و کفش‌هاي مردانه رسمي استفاده کنيد، اين طوري رئيستان که سهل است، کل دنيا مي‌فه‌مند شما با کسي شوخي نداريد! اولين و مهم‌ترين جواب براي سؤال حالا چي بپوشم در هر زمينه‌اي، يک سؤال ديگر است: به کجا قرار است برويد؟ مصاحبه‌هاي کاري خيلي مهم هستند به‌خصوص اگر موقعيت‌هاي خاصي باشند که مي‌دانيد احتمال تکرار شدنش خيلي کم است! جز اينکه بايد براي سؤال‌هايي که از شما مي‌پرسند مناسب باشيد و رزومه مناسبي هم براي ارائه دادن به همراه داشته باشيد، ظاهرتان هم بايد مناسب باشد. از خودتان بپرسيد شغلي که دارم براي آن مصاحبه مي‌شوم شامل چه ويژگي‌هايي است؟ براي بيشتر مصاحبه‌ها لباس‌هاي رسمي بهترين گزينه‌هاي ممکن هستند. از افرادي که در کارهاي مشابه هستند، بپرسيد چه سبک لباسي براي اينکه در مصاحبه بهتر به نظر برسيد، انتخاب کنيد؟ با توجه به تمام جواب‌هايي که به دست مي‌آوريد ست مورد نظرتان را انتخاب کنيد.

چروک نپوشيد
براي رفتن به اداره و يا انجام مصاحبه کاري ،اگر لباس موردنظرتان در کمدتان است آن را در بياوريد و چک کنيد. از تميز بودنش مطمئن شويد مبادا که دفعه آخر چيزي رويش ريخته و يک لکه برايتان يادگاري گذاشته باشد. اگر احتياج به شستن دارد آن‌ را بشوييد در غير اين صورت از چروک نبودنش مطمئن شويد.

کفش‌ها حرف مي‌زنند
اينکه مي‌گويند رنگ و مدل کفش‌ها حرف مي‌زنند، احتمالا درست است اما چيزي که قطعا صحت دارد تاثير تميز و مرتب بودنشان است! مهم نيست کفشتان نو است يا نه، مهم اين است که با يک واکس ساده اما تميز ظاهرش را به روز و نونوار کنيد! کفش‌هايي بپوشيد که در عين آراسته بودن در آن‌ها احساس راحت بودن داشته باشيد. به‌خصوص خانم‌ها نبايد اين طور به نظر برسد که کفششان مانع راه رفتنشان است. کفش‌هاي پاشنه بلند به شرطي که سر و صداي زيادي راه نيندازند و قدتان را متناسب جلوه دهند گزينه‌هاي خوبي هستند. البته اين موارد باز هم به شغلي که داريد و برايش تدارک مي‌بينيد، بستگي دارد. ممکن است براي مربي مهد رفته باشيد، در چنين شرايطي حتي کفش‌هاي کتاني تميز و تيره رنگ هم مناسب هستند، اما فراموش نکنيد کفش کتاني براي محيط اداري اصلا مناسب نيست .

چه رنگي بپوشم؟
تا همين امروز هميشه گفته‌ايم رنگ‌هاي شاد و تند تاثير ويژه‌اي در روحيه شما دارند و آ‌ن‌ها را انتخاب کنيد! امروز و در اين موقعيت استثنايي مي‌گوييم اين جمله را براي مدت چند ساعت مصاحبه فراموش کنيد. متاسفانه هر جاي دنيا که برويد رنگ‌هاي تيره نماد جديت هستند و در مراسم مهم از اين رنگ‌ها استفاده مي‌کنند. حالا هر مراسمي که مي‌خواهد باشد، فرقي نمي‌کند. مهم اين است که با انتخاب لباس تيره احترام خودتان و ميزان جدي گرفتن مراسم را اعلام کرده‌ايد! براي مصاحبه‌هاي کاري هم سراغ رنگ‌هاي تيره يا نسبتا تيره برويد. به رنگ پوستتان توجه داشته باشيد. اگر پوستتان زياد روشن نيست سراغ رنگ‌هايي برويد که به اصطلاح رنگتان را باز مي‌کند و برعکس. با پوشيدن يک رنگ مناسب پوستتان را از سفيد بودن در بياوريد. براي کت و شلوارهاي طوسي از پيراهن‌هاي سفيد يا مشکي کمک بگيريد و حتي‌الامکان سراغ صورتي نرويد. سفيد، يار غار کت و شلوار مشکي هم هست. از پيراهن‌هاي آبي روشن هم مي‌توانيد براي تحت‌تاثير قرار دادن بيننده بهترين استفاده را ببريد.

عطر بزنم؟
تکميل يک ظاهر ايده‌آل بدون عطر ممکن نيست، اما آيا در مصاحبه‌هاي کاري بايد عطر بزنيم يا نه؟ واقعيت اين است که عطر‌ها بيشتر از آنچه فکر کنيم روي برداشت مخاطب از ما تاثيرگذارند و واي به آن روزي که عطري براي مخاطب ما ناخوشايند باشد يا حتي يادآور خاطره‌اي بد! خيلي وقت‌ها هم هست که بويي که ما مي‌پسنديم باعث ايجاد حساسيت در سايرين مي‌شود. در تمام طول مدت مصاحبه نمي‌شود ريسک کرد. توصيه ما به شما اين است که اگر هم قرار است از عطري استفاده کنيد بسيار ملايم باشد و ترجيحا سراغ ادوتويلت‌ها برويد که رقيق‌ترين رايحه‌هاي ممکن را دارند. مراقب باشيد که در فصل گرم عطر خنک بزنيد و برعکس. وگرنه ناخودآگاه باعث کلافگي مصاحبه‌کننده مي‌شويد و دوست دارد سريع‌تر سر و ته ماجرا را هم بياورد و از شما خداحافظي کند.
توصيه دوم اين است که به هيچ وجه از اسپري‌هاي خوشبو کننده بدن استفاده نکنيد. خيلي‌ها اين واقعيت را نشنيده مي‌گيرند ولي شما بدانيد و آگاه باشيد که بيشتر اسپري‌ها بعد از مدت کوتاهي که روي بدن مي‌مانند به طرز عجيبي بدبو مي‌شوند! معمولا هم بوي بسيار تندي دارند که دقيقا ضد چيزي است که گفتيم. مي‌توانيد به جاي اسپري‌ها سراغ مام رولت‌ها برويد يا از پد‌هاي ضد تعريق که به تازگي وارد بازار شده‌اند، استفاده کنيد. اين موارد شما را يک خانم يا يک آقاي تمام‌عيار نشان مي‌دهد؛ کسي که تميز و مرتب است و نظم و انضباط را مي‌توان حتي از ظاهرش هم خواند، چه برسد به کارش!

کيف ببرم يا نه؟
خب تصور خانم‌ها بدون کيف که غيرممکن است، اما آقايان چه کار کنند؟ باز هم بستگي دارد به موقعيتي که در آن قرار داريد. ممکن است لازم باشد پرونده کاريتان را همراه‌تان ببريد. در دست داشتن يک پرونده که داخل يک پوشه سبز يا صورتي است، نمي‌تواند حالت خوشايندي باشد (به رنگ پوشه‌ها هم دقت کنيد حتي!) پس بهتر است يک کيف مرتب و شيک به همراه داشته باشيد. لازم نيست خيلي بزرگ باشد، حتي مي‌تواند شکل کلاسوري داشته باشد. مهم اين است که نظم و انضباط را القا کند و براي مدارک و خودکار و... جاي کافي داشته باشد. خانم‌ها هم که در مورد به همراه داشتن کيف شک ندارند، اما مراقب باشند که رنگ عجيب و غريبي نداشته باشد و رسمي باشد. لازم نيست کيف مهمانيتان را که طرح پلنگي دارد به عنوان يک کيف رسمي انتخاب کنيد، يک مدل ساده مشکي يا قهوه‌اي تيره مي‌تواند تاثير خوبي روي افراد مصاحبه‌کننده داشته باشد. اگر فکر مي‌کنيد ظاهرتان بيش از حد مشکي مي‌شود از يک شال‌گردن پارچه‌اي رنگي اما تيره براي عوض کردنش استفاده کنيد.

موي کوتاه، ناخن کوتاه
بعضي‌ها بزرگ که مي‌شوند نکات ساده اما مهمي را که در کودکي ياد گرفته‌اند فراموش مي‌کنند. شعر «حسني» را يادتان مي‌آيد که مي‌گفت موي بلند، ناخن سياه؟ با بزرگ شدن آدم‌ها که قوانين درست عوض نمي‌شوند، اما خيلي‌ها يادشان مي‌رود. اگر قرار است به يک مصاحبه کاري برويد و افراد حاضر در آن جمع را تحت‌تاثير قرار بدهيد بايد ساده‌ترين موارد را رعايت کنيد. مثلا آقايان بايد بدانند که موي کوتاه و مرتب مي‌تواند بهترين تاثير ممکن را روي مخاطب بگذارد. مويي که بلند است و با ژل يا ماده آرايشي ديگري حالت داده شده، نمي‌تواند نمايانگر يک مرد جدي و منظم باشد. ناخن‌هاي بلند هم همين‌طور. ناخ‌‌نهايتان را روز قبل از مصاحبه کوتاه کنيد. خانم‌ها مي‌توانند ناخن‌هاي بلندشان را تميز و مرتب نگه دارند اما آقايان نبايد اين کار را بکنند، پس کوتاه‌شان کنيد لطفا!

کفش پاشنه بلند، هرگز
پوشيدن کفش هاي پاشنه بلند و مجلسي فقط مخصوص مهماني هاست، خانم ها در محيط کار سعي کنند چنين کفشي نپوشند . بخصوص گفش هاي صدادار که هنگام راه رفتن شما موجب آزار همکارانتان مي شود .

عينک مناسب
ممکن است از عينک طبي استفاده کنيد. حواستان باشد که فريم عينکتان به صورتتان بيايد و در عين حال خيلي هم عجيب و غريب نباشد، مثل بعضي از مدل‌هاي امروزي که شبيه يک اثر هنري هستند تا عينک. اگر شيشه عينک شما ضد بازتاب نور (آنتي رفلکس) نيست سريعا اقدام و آن را عوض کنيد. مي‌پرسيد چرا؟ جوابش ساده است، چه در مورد مصاحبه کاري و چه در مورد يک ملاقات دوستانه، در هر شرايطي که هستيد ارتباط چشمي مهم‌ترين امتياز را به شما مي‌دهد. وقتي يک عينک ساده داريد که نور روي شيشه‌هايش مي‌افتد و چشم‌هايتان را پنهان مي‌کند، ناخودآگاه تاثيري که بايد را روي مخاطبتان نمي‌گذاريد چون فرد بيننده نمي‌تواند چشم‌هايتان را ببيند و اعتمادي که لازم است را به دست بياورد، پس مراقب عينک‌هايتان باشيد، چون مي‌توانند يک امتياز اساسي را از شما کم کنند، بدون اينکه خودتان و حتي بيننده متوجه شويد، چرا!

نظرات بینندگان

ارسال نظر