صفحه نخست >> سبک زندگی تعداد نظرات: 0

«تربیت کودک»

چرا «کودک» نوپا سرش را به عمد به جايي مي کوبد؟

کوبيدن سر در کودکان بسيار رايج است. بيشتر از 20 درصد کودکان نوپا و «خردسال» به عمد سرشان را به جايي مي کوبند . خوب است بدانيد که پسران 3 برابر دختران اين کار را انجام مي دهند. کوبيدن سر اغلب در نيمه دوم سال اول زندگي کودک شروع مي شود و بين 18 تا 24 ماهگي به اوج خود مي رسد. کوبيدن سر ممکن است براي چند ماه يا حتي چند سال طول بکشد اما بيشتر کودکان با رسيدن به سن 3 سالگي اين عادت را کنار مي گذارند.

کد خبر: 3473

بيتوته/ کوبيدن سر در کودکان بسيار رايج است. بيشتر از 20 درصد کودکان نوپا و خردسال به عمد سرشان را به جايي مي کوبند . خوب است بدانيد که پسران 3 برابر دختران اين کار را انجام مي دهند. کوبيدن سر اغلب در نيمه دوم سال اول زندگي کودک شروع مي شود و بين 18 تا 24 ماهگي به اوج خود مي رسد. کوبيدن سر ممکن است براي چند ماه يا حتي چند سال طول بکشد اما بيشتر کودکان با رسيدن به سن 3 سالگي اين عادت را کنار مي گذارند.
دلايلي که ممکن است عامل اين رفتار کودک باشد :
آرامش دهي به خود : با وجود اينکه بسيار عجيب به نظر برسد اما کودکاني که عادت به کوبيدن سرشان دارند، اين رفتار را براي آرام شدن انجام مي دهند. اين کودکان معمولا وقتي نيمه شب از خواب بيدار مي شوند يا حتي وقتي در خواب هستند، سرشان را با ريتم خاصي مي کوبند تا به خواب بروند. حتي بعضي از کودکان همزمان دست و پايشان را هم تکان مي دهند. متخصصين رشد عقيده دارند که حرکات ريتميک مانند تاب خوردن روي صندلي به کودک کمک مي کند تا احساس آرامش کند.
· کاهش درد : ممکن است کودک وقتي احساس درد مي کند سرش را به جايي بکوبد. اين درد مي تواند به علت دندان درآوردن يا عفونت گوش باشد. به نظر مي رسد کوبيدن سر به کودک کمک مي کند احساس بهتري داشته باشد. ممکن است اين مسئله به خاطر منحرف شدن حواس کودک از درد دندان يا گوش باشد.
ناتواني : اگر کودک شما وقتي عصباني مي شود سرش را به جايي مي کوبد، احتمالا سعي مي کند با اين شيوه هيجانات شديد خود را بروز دهد. او هنوز ياد نگرفته است که احساساتش را به طور کامل به کمک کلمات بيان کند و به همين دليل از حرکات بدني استفاده مي کند و باز هم با اين کار خودش را در موقعيت هاي اضطراب آور آرام مي کند.
نياز به جلب توجه : کوبيدن مداوم سر ممکن است راهي براي جلب توجه باشد. اين کاملا قابل درک است که ديدن کودک در حال انجام کاري که به نظر ميرسد به او آسيب مي رساند، براي شما نگران کننده است. وقتي کودک متوجه نگراني شما مي شود براي جلب توجه شما به اين رفتار ادامه مي دهد.
اختلال رشدي : کوبيدن سر مي تواند با اتيسم يا ساير اختلالات رشدي مرتبط باشد اما در بيشتر موارد نميتوان تنها به اين نشانه اکتفا کرد و تنها مي توان به عنوان يک هشدار به آن توجه نمود. در موارد بسيار نادر کوبيدن سر مي تواند به تنهايي علامت مشکلات جدي باشد.
چگونه کوبيدن سر را کنترل کنيم؟
به کودک توجه کنيد – اما نه زماني که سرش را مي کوبد
در شرايط عادي و وقتي کودک سرش را نمي کوبد، از اينکه به ميزان لازم مورد توجه مثبت شما قرار مي گيرد اطمينان حاصل کنيد. اگر کودک هنوز براي جلب توجه شما سرش را مي کوبد، سعي کنيد خيلي اين مسئله را جدي نگيريد و اين رفتار را تقويت نکنيد. حتي اگر نمي توانيد اين رفتار را ناديده بگيريد، کودک را به خاطر انجام آن توبيخ يا تنبيه نکنيد. او براي درک موقعيت بسيار کوچک است و اين شيوه شما مي تواند باعث تشديد رفتار شود.
از آسيب ديدن کودک جلوگيري کنيد
پيچ و مهره هاي تخت کودک را هر ماه يکبار کنترل کنيد تا مطمئن شويد که با تکان و حرکت سست و لق نمي شود. علاوه بر اين مي توانيد زير پايه هاي تختخواب کودک را به چرخ لاستيکي مجهز کنيد و در فضاي بين تختخواب و ديوار يک پارچه نرم آويزان کنيد تا سر و صداي کمتري توليد شود و ديوارها و کف اتاق کمتر آسيب ببيند. از قرار دادن بالشتک در تختخواب کودک براي نرم تر کردن آن خودداري کنيد چون خطر خفگي را افزايش مي دهد. اگر مي خواهيد از روکش نرده تخت براي نرم کردن آن استفاده کنيد، حتما از باريک و محکم بودن آنها مطمئن شويد. اين روکش ها را به خوبي به نرده هاي تخت ببنديد تا کودک نتواند سرش را در فضاي بين نرده ها قرار دهد.
سعي کنيد نگران نباشيد
کودک شما ممکن است دچار کبودي شود اما نگران نباشيد چون معمولا کوبيدن سر يک رفتار "خود- کنترل" است که به معني اين است که کودک سرش را آنقدر محکم به جايي نمي کوبد که آسيب جدي ببيند. او مي داند آستانه درد خود را مي شناسد و در صورت احساس درد با شدت کمتري به سرش ضربه مي زند.
به کودک کمک کنيد تا يک جايگزين پيدا کند
کاملا واضح است کودک شما به ضربات مداوم و يکنواخت علاقه دارد، بنابراين به او کمک کنيد تا يک جايگزين برايش پيدا کند. متخصصين معمولا رقص، رژه و دست زدن يا ضربه زدن همراه موسيقي را پيشنهاد مي کنند. ممکن است بخواهيد يک مترونوم در اتاق کودک قرار دهيد تا باعث آرامش او شود. بهتر است از انجام فعاليت هاي بدني زياد توسط کودک و در طول روز اطمينان کسب کنيد با به سوزاندن انرژي عصبي که ممکن است عامل کوبيدن سر باشد، کمک کرده باشيد.
برنامه خواب منظم و آرامش بخش را شروع کنيد
اگر فکر مي کنيد کودک براي آرام شدن و رهايي از خستگي روزانه سرش را مي کوبد، سعي کنيد يک برنامه خواب آرام بخش براي کودک در نظر بگيريد. يک حمام گرم، ماساژ کودک در حالي که او را روي پايتان گذاشته اسد و خواندن قصه و لالايي مي توانند کارساز باشند. بد نيست چند دقيقه قبل از خواب پشت يا پيشاني کودک را به آرامي مالش دهيد. پخش موسيقي ملايم در اتاق خواب کودک هم مي تواند به آرامش کودک کمک کند.
اگر رفتار کودک نگران کننده شده است، حتما با پزشک مشورت کنيد
اگر کودک در طول روز سرش را به دفعات به جايي مي کوبد يا در صورت آسيب ديدن سرش به کوبيدن آن ادامه مي دهد، کمي نگران کننده و غيرمعمول است. کوبيدن سر مي تواند با اتيسم و ساير اختلالات رشدي در ارتباط باشد که در سال هاي اوليه زندگي کودک و خردسالي او ظاهر مي شود.
کودکان اتيستيک معمولا به خوبي با افراد ارتباط برقرار نمي کنند. آنها اغلب به برقراري تماس فيزيکي با والدين علاقه اي ندارند و به نظر مي رسد از نگاه کردن به ديگران هم پرهيز مي کنند. اگر ديديد کودک در حال از دست دادن توانايي هاي فيزيکي، کلامي يا ديگر مهارت هايي است که پيشتر کسب کرده است و يا درکسب مهارت هاي تازه رشدي دچار تاخير شده است، براي کنترل کودک به پزشک مراجعه کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر